GOTOVO! - 48 sati svadba - S01E02 - Carrot Hellcat

Previous topic - Next topic

Dragan

Chernijev link naterao me je da pogledam sta kazu svete knjige o bojenju aviona-dronova u americkom mornarickom vazduhoplovstvu tog vremena i stvari stoje ovako: od oktobra 1944. godine avioni dronovi bili su celobojno sjajni (gloss) Insignia Red, a januara 1947. ova sema je izmenjena tako sto su gornje povrsine krila prebojene sjajnom (gloss) Insignia White da bi se lakse odredio polozaj aviona-drona u vazduhu.

Goran A.

Fotke kažu - crvena, narandžasta, žuta, plava. Sve su to bile glavne boje za ovu namenu na ovoj varijanti.

Dragan

Quote from: komoras on 25-08-2018, 01:31:09

Ali ovde su se već malo pogubili i dali dva desna horizontalca...  :headbang




Tako da levi ispada naopačke...  :zvizduc :cry
Nisu pogresili! Tako i treba da bude:





:cheers

komoras

#18
Uh...boja...to je teška polemika, jer bi trebalo da je iste boje kao Bell X-1 tj po nekim navodima FS 28915. A kod nekih proizvodjača je ta boja fluroscentno crvena, kod nekih naradžasto-skoro pa crvena.
Slike iz tog perioda ne mogu uzeti za relevantan izvor, jer ko se iole profesionalno bavi grafikom, zna koliko i malo petljanje sa "Hue" te "Contrast" opcijom može drastično da promeni nijansu boje...

https://www.largescaleplanes.com/articles/article.php?aid=483

Tako je kako je, mislim da je Eduard namerno izabrao ove boje kako bi ličilo na šargarepu  :doh
Čak su istu boju dali i za bojenje njihovog Bell X-1 u 1/48. Mislim da bi roza boja ili još bolje "salmon pink" prajmer bio dobra baza za narandžastu, pošto je dosta transparentna i varira. Tako da znam za ubuduže šta mi je činiti  :deadhorse

@Dragan - Hvala na slikama, uvideo sam da je to slučaj kasnije, ali me je zbunilo zato što su delovi apsolutno identični, samo se sa druge strane okreće naopačke  :naughty


Elem, pripremio sam i ofarbao zelenu:



Sitni delovi takodje ofarbani:




Ostalo mi je još da se bakćem sklopom prop/motor i dekalisenje  :pilot
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

komoras

Teramo dalje!  :pilot

Ponekad treba i mala pomoć za detaljisanje  :naughty




Dodat i famozni eceraj na motor:




Na slikama se da videti razlika u bojama jer je kamera u "Auto mode"  :zvizduc



Dekalisanje:




Dekali nanešeni u kompletu. Preskočio sam sjajan lak, zato što sam koristio "Mr. Leveling Thinner" uz Tamiya boje, te je ispalo farbanje kao sa lakom.
Čeka se sušenje set/sol hemije, pa da polepim sve delove u celinu i udarim semi-gloss  :pilot

ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

djos & filip

Stekao si verne navijace i posmatrace....SVAKA CAST!
Interesantna tema, pristup i lep rad...sta vise pozeleti.
Samo napred drzimo palceve :)
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

komoras

@djos & filip - Hvala najlepše!  :super :cheers


I da proglasim rad ZAVRŠENIM!!!  :pilot :mjetal





Ova maketa je VEOMA krupan zalogaj za ovakav projekat...što zbog eceraja, što zbog nezgodne šeme bojenja...ali drago mi je sam uspeo da se izborim na kraju  :super
Eduardu svaka čast na ovoj maketi, sve što bi jedan maketar mogao da poželi u gradnji   :pilot
Grešaka naravno ima sa moje strane, uspeo sam glavnu antenu da izgubim...ali biće doradjejna u samogradnji kada budem bio raspoložen

S obzirom na vremenski rok, ja sam veoma zadovoljan kako je ispalo na kraju i drago mi je da imam "leteću šargarepu u svojoj kolekciji!  :super


Slika će biti u bliskoj budućnosti u galeriji završenih  :violin


Do narednog druženja  :cheers
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Janjic

Svaka čast! Odradio si odličan posao u kratkom  periodu. Šteta za antenu, ali zbog ekspresne radnje nije čudo što si je izgubio.

Šta ide dalje  ;D
凸(¬‿¬)凸

komoras

Quote from: Janjic on 27-08-2018, 08:36:16
Svaka čast! Odradio si odličan posao u kratkom  periodu. Šteta za antenu, ali zbog ekspresne radnje nije čudo što si je izgubio.

Šta ide dalje  ;D


Hvala  :cheers
Sreća pa je antena u jarkoj boji, te je nadjena pri čišćenju stola i ulepljena nazad na svoje mesto, tako da je avion sada u kompletu!  :pilot :naughty
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Sandman

Možda bi lepše izgledao sa tom tamnijom (crvenijom) narandžastom i nešto svetlijom zelenom (na onoj jednoj slici zelena deluje dosta svetlije i "fluoroscentnije"), ali ne mari, postigao si jako lep rezultat za kratko vreme!

Interesantan mi je onaj "mermer" preshading, možda ga probam na nekoj maketi američkih mornaričkih aviona - mislim da se na njima tom tehnikom baš dobro prikazuje efekat najedanja boje morskom vodom.

Inače, rekao bih da si na ove dve zadnje makete povisio nivo kvaliteta rada i farbanja, tako da, samo nastavi! ;)

D'uradiš još koju ovako za 48h pa da budeš spreman za sledeći izazov - 24h Le Ma(keta)na!  8) :mjetal

komoras

Hvala puno na opširnoj kritici i savetima Srki  :cheers :super

Ono što sam zaključio je da je u ovom slučaju "mermer" tehnika trebala da ide sa pink podlogom, crvenom za teksturu i narandžastom preko kao finiš. Očekivao sam da će se narandžasta ponašati "agresivnije" na podlogu, kao npr što to radi crvena boja. Ali ona je ispala dosta transparentna, pa otud i muka sa farbanjem...no na greškama se uči  :zvizduc
Takodje što sam imao u planu kada sam kupio maketu, a setio sam se tek kad sam naneo rondele, je to da je trebala da se napravi maska u veličini rondela i naneti prvo belu podlogu, pa tek onda dekal. Jer u ovom pakovanju nažalost za datu opciju, nema dva seta dekla (što je još jedna od opcija kod belih transparentnih oznaka)

U svakom slučaju, drago mi je lično kod ovog rada to da sam se izborio sa celim setom eceraja, što često nije slučaj na prethodnim radovima gde sam se okušao sa istim :naughty

Sve u svemu, bez mermer tehnike se makete više ne rade!  :super
Jako prosto za naneti, a daje više nego odlične rezultate   :pilot
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

milan78

Lepo lepo... A da sad uzmes i od ponedeljka do petka da radis makete....  :cheers :hahaha
Instagram-Peacockscaleworx

komoras

Quote from: milan78 on 27-08-2018, 15:14:09
Lepo lepo... A da sad uzmes i od ponedeljka do petka da radis makete....  :cheers :hahaha

Hvala  :super
Hahahaha pa da bude dve makete nedeljno...što je mnogo, mnogo je...  :lol :cheers
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Sandman

Quote from: komoras on 27-08-2018, 15:06:33
Ono što sam zaključio je da je u ovom slučaju "mermer" tehnika trebala da ide sa pink podlogom, crvenom za teksturu i narandžastom preko kao finiš. Očekivao sam da će se narandžasta ponašati "agresivnije" na podlogu, kao npr što to radi crvena boja. Ali ona je ispala dosta transparentna, pa otud i muka sa farbanjem...no na greškama se uči  :zvizduc

Sve te tople a svetle boje (žuta, narandžasta npr) zahtevaju preshading u sličnim nijansama (crvena, bordo, a evo sad od tebe sam saznao da je i pink dobra), jer će u slučaju crnog ili sivog preshadinga imati neki "zelenkasti" finiš (prosto mešanje hladne i tople boje).

Za žutu boju je svakako obavezna bela podloga radi jačeg kolorita, dok za crvenu ja sam obično praktikovao belu pa žutu boju kao podlogu (ako ideš crvenom preko bele, dobija se neki rozikasto-crveni finiš).

Treba dosta eksperimentisati, ali kad se jednom utvrdi neki nepisani pravilnik, posle ide kao po loju ;)

ALEX T

Pozdrav za ideju i za lepo zavrsene makete.
Cini mi  se da je bitan izbor makete za svadbu /farbanje uklapanje nalepnice ....../.
Pozdrav