Pitanje za veterane o Curtiss P-36 1/72 Mistercraft (ex-Heller, Šmer)

Previous topic - Next topic

relja

Pozdrav

Već duže vreme se bakćem sa ovom maketom, ali natenane i sa strpljenjem  ;D

Tzv. "Mistercraft" Curtiss P-36 / Curtiss H75 1/72 (stari kalup Šmer, Heller, ili šta je ili ako je bilo pre njih)

O samoj maketi ću kasnije (malo šta pohvalno), ali imam jedno pitanje za stare maketarske vukove koji su sklapali Helerovu/Šmerovu maketu.
Posled ostalih mana makete, upustvo koje je dao "Mistercraft" je neupotrebljivo za gotovo svaki korak sklapanja makete.

Moja dilema je: kako se kod starog Hellera/Šmera postvljala noga stajnog trapa?
Glavni deo noge se "ubada" u predviđenu rupu (neobojeno), to je jasno, ali kako se tačno postavlja ovaj hidraulički cilindar (valjda je to?) gde se tačno on fiksira?
U "kutiji" stajnog trapa postoji "bradavica" (obojeno u Zinc Cromate).
Da li se lepi NA NJU, ili se lepi ZA NJU sa zadnje strane?






Ovo je dokle sam stigao do sada, maketa je preurezana, "zakivci" su ošmirglani, glavni dekali se suše...







"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

milan78

Upravo tako kako si stavio,kao kod p-40....to je taj princip.
Instagram-Peacockscaleworx

relja

Quote from: milan78 on 09-12-2018, 08:18:04
Upravo tako kako si stavio,kao kod p-40....to je taj princip.

"Upravo tako" - kako? :)
Ubode se u predviđenu rupu, to je OK, ali da li treba da se "nasadi" ili da se "zakači" za ovu zadnju "bradavicu" koja štrči? I jedno i drugo mi je "kilavo" rešenje, a može i jedno i drugo.
Znam da bi trebalo da bude kao kod P-40 (P-40 je izveden iz P-36 zamenom motora, ostalo je na ranim P-40 skoro isto bilo kao na P-36).
Mene zanima kako to treba da se uradi - na ovoj maketi?
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

milan78

Rekao bih nasadi.... Ima li slika na netu gde mozes da vidis trap?Pravi ili ta maketa....ne znam, mislim da neces da pogresis nikako.
Instagram-Peacockscaleworx

relja

Odradio sam "domaći" pre nego što sam otvorio temu. Našao sam i stara Hellerova i Šmerova uputstva (loša rezolucija ali ne bih rekao da je i tamo bilo precizno obeleženo), našao sam i slike maketa... ni jedna nije bila ispala bog zna kako pa mi nisu bile za reference.
Milsim da ću na kraju da dilemu rešim lepljenjem plastičnih "čauri" preko tih "bradavica" pa ću u njih da zabodem stajni trap. Plastika je i bez svega ovoga mekana i savitljiva, kontakt u tački nije rešenje.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

DjG

Ako se ipak odlučiš da nešto dodaš od detalja, možda i da zameniš taj "cilindar" sa "dva necilindra", kako i jeste bilo  :naughty
ukoliko hoćeš da se malo zezaš.
Ako ne - nikom ništa ;-)








relja

Hvala DjG.
Ovo je bio "facepalm" momenat, što bi rekli mladi  :D
Imam i jedan završen P-40 u 1/48 u vitrnini i naravno, stajni trap je upravo takav.
To ću verovatno i da uradim na drugom primerku, koji jeste original Heller, i njega ću u francuske boje. Kod njega je kvalitet materijala-plastike i samog odlivka neuporedivo bolji.

Ovde je veliki problem materijal: bela mekana plastika koja se lako krivi, zatim jako loš odlivak kada su sitniji delovi u pitanju. Nije ni čudo obzirom koliko je star taj kalup.
Kada bi se zakivci uvećali 72 puta, verovatno bi bili kao oni na Titaniku :)

Neki delovi gotovo ni ne mogu da se prepoznaju.

Sastavnica je priča za sebe, osim što ne može da se prepozna gde tačno treba da se zalepe ti sitniji delovi, ima i drugih bisera.
Npr, iako crteži za satavljanje izgledaju jako lepo, ali na istom listu na prvoj slici krila imaju po tri mitaljeza, a na slici ispod, imaju po dva (u kutiji su dati po dva sa svako krilo).
Staklić je nacrtan iz jednog dela (kao kod npr Hobby Boss-a) iako je dat iz tri dela (vetrobran i klizni poklopac zajedno i dva zadnja bočna stakla odvojeno).

Dekali su se raspali u trenutku od odmah, pa sam koristio neke druge (hvala puno Warhawk, mogu da ti vratim tvoje, nisam ih iskoristio).
Neki dekali prikazani na slikama uoptše nisu dati, ili su dati različiti, ili dimenzije ne odgovaraju slici, kao npr američke rondele.
Na slici za Finca je CU-581, dekal je CU-551.
Dali su 4 prevelike za bilo koju poziciju i ni jedna nema crvenu "ćuftu". nepreciznos u prikazanoj kamuflaži je jedno, ali zašto pobogu su i finski P-36 i američki iz Perl Harbura potpisani kao
ev. br. CU-581, iz jednice LeLv 32 koja je bila u Lokakuu Airfield, Finland 1943, odnosno Lokakuu Airfield Hawaii Dec. 7th 1941. ? :hahaha
Za Francuza su dali i šta treba i šta ne treba (a i ovako se raspadaju). Mislim da čak i za njega nisu kako treba, ali tu verziju sam otpisao.


Dok sam se ja patio sa ovim, AZ Model je izbacio potpuno novi P-36/H.75 tako da su ovo poslednji izdisaji ovog starog Hellerovog kalupa.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Profa

Ufff, stari Heller :)

Elem, imaš Special Hobby već jako dugo u ponudi, i maketa je dobra (bar u kutiji, još je nisam sklopio), AZ nije izmislio toplu vodu...
Ako te muče dekali, ima i za to rešenje - uradiš Iranca sa norveškim krilcem, a sve zajedno u Kertisovoj zaštitnoj metalik plavoj ;)

Bogu fala što sam Lala! :)

relja

Hvala Profo, ali ovo je P-34A-4, Heller je P-36A-1/2/3, motor je drugačiji pa se i kapotaž bitno razlikuje.

Ovaj iranski je šaren kao neki hipi Folksvagenov kombi, fali mu samo još rondela u obliku simbola mira :)
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"