Dornier Do22Kj (Do-H), JKRM, Xotic 72 1/72 (drugi pokusaj)

Previous topic - Next topic

anki

Jao Djole , Djole ( @djink ) sto ne objavi knjigu pre koju godinu. Ovako posle citanja moralo da padne kupanje u Mr Musculu i drugi pokusaj. Sve je isto kao i prvi put http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,21191.msg176278.html#msg176278 osim farbanja. Sada je nedvosmisleno utvrdjeno da je boja bliska ako ne i identicna RLM 63 a ne RLM 02. Promenio sam i nepravilne kamuflazne sare nakon pregleda svih dostupnih fotki. Dakle i dalje je ista masina 309 neposredno po dolasku u Egipat a pre nego je skroz izbledela sema, preradjene oznake i konacno potpuna revizija farbanja. Necu da se ponavljam. Sve citajte u verziji jedan a sada samo slike verzije 2. Molim boga da necemo skoro doci do nekih novih saznanja o farbanju ovog aviona  ;D

Fotke mozda preeksponirane ali tako je to sa vestackim svetlom i mobilnim telefonom a da cekam prolece i sunce nisam hteo.










Lanmi

Da, mnogo je sad izraženiji kontrast. Prelep je avion i stvarno je šteta što je tako retka i nedostupna maketa. Vrlo komplikovana konstrukcija za sastavljanje tako da sve moje pohvale idu što si je uopšte i završio. Nadamo se da će neki novi šhort run da se pojavi uskoro.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Warhawk

I za ovu maketu važi ona moja dilema o MM RLM63 i komentar koji sam dao na tvoj Wal, ali da se ne ponavljam naširoko:

Quote from: anki on 13-12-2018, 22:37:26Sada je nedvosmisleno utvrdjeno da je boja bliska ako ne i identicna RLM 63 a ne RLM 02...
...Molim boga da necemo skoro doci do nekih novih saznanja o farbanju ovog aviona  ;D

RLM 63 i 02 jesu slične, ali ne i identične boje.



O upotrebi na predratnim hidroavionima opet može samo da se nagađa, s tim da je, za razliku od RLM63, RLM02 moguća opcija, ali samo za jako kratak prelazni period sa DKH L40/52 Grau na RLM 61/62/63/65 splinter (recimo 1936-38, što opet ne verujem da kači ijedan JKRV hidroplan, jer su oni proizvedeni i uvezeni mnogo ranije).
Vraćamo se opet na DKH L40/52 kao "najverovatniji-možda-valjda-veruj-mi-brate" izbor, a sa njom i na moj prethodni zaključak:

Quote from: warhawk on 14-12-2018, 08:45:56Suma sumarum - nehotice si uzeo pogrešnu nijansu boje u koju taj avion verovatno nije ni farban, a ipak si možda maketu obojio tačno ;D

Mom oku lično nekako više leži boja koju si sada upotrebio od prethodne "senf" varijante, iako nemam komentar na njenu tačnost.  :super
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

anki

Bogami kaci i dodatno komplikuje. Walovi su nabavljani 1927, 32, 35 i 36 i samo ovaj iz 27 je drugacije tamnije sive na CB fotkama a na reviziji je i on doveden na tu svetliju boju. Ovi Do22 su nabavljani 1938 i 39. Dakle sve ostaje otvoreno.  Potencijalna dodatna komplikacija je da ni jedan od ova 2 tipa nije radjen u Nemackoj. Walovi su pravljeni u Dornijerovoj fabrici u Pisi u Italiji a 22 u Svajcarskoj. Da li su boje bile iz Nemacke? Identicne? Da u dokumentaciji za 22 pise ta L40/52 ali jel ona bas svuda ista i bas svuda koriscena? Zasto je Wal 200 tamniji?

Mislim da ne vredi previse lupati glavu.

Warhawk

Quote from: anki on 16-12-2018, 01:01:15
Da li su boje bile iz Nemacke? Identicne? Da u dokumentaciji za 22 pise ta L40/52 ali jel ona bas svuda ista i bas svuda koriscena?

Good question. Situaciju dodatno komplikuje što skoro svi dokumenti vezani za ovu boju - ili nisu ni napravljeni (mnogo stvari se tad radilo inkognito zbog zaobilaženja Versajskog ugovora), ili nisu preživeli ratna razaranja arhiva...
Možda se ova oznaka odnosila na maseni sastav, a uopšte ne na nijansu. Možda je obuhvatala čitavu seriju različitih boja iz asortimana jednog proizvođača (neki ovu oznaku povezuju i sa Lufthansa Grau), ko će ga znati....

Što se duže bavim ovom bojom, sve manje znam o njenoj upotrebi  :headbang
https://luftwaffe-research-group.org/threads/dkh-l40-52.11736/
https://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/234998277-lufthansa-ju-52-silver-or-light-grey/&
https://www.flugzeugforum.de/threads/farbfrage-zur-ar-80-v1-und-he-112-v6.54893/
https://www.flugzeugforum.de/threads/anstrich-der-ju-52-zur-vorkriegszeit.90709/
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Dragan

U Monogramovoj knjizi o bojenju nemackih aviona navodi se da su pre Drugog rata Nemci imali standard da boje za unutrasnjost aviona imaju RLM broj do 60, a za spoljasnje povrsine preko 60.
Prema tim propisima unutrasnje povrsine kabine bojene su RLM 02.
Sto se boje RLM tice, ona je bila dvojaka: istu oznaku nosila je i svetlosiva 63 i sivozelena 63 - ali ova druga je bila identicna RLM 02. To je u dokumentima radjeno, kako napisa Warhawk, da bi se zaobisla ogranicenja Versajskog ugovora. Iz istog razloga neke serije borbenih aviona bojene su svetlosivo (to je bila boja prvenstveno namenjena civilnim avionima) i sivozeleno. Nije bila retkost da se na fotografiji ispred fabrike vide avioni istog tipa, ali jedni svetli a drugi tamniji.
U poglavlju koje obradjuje bojenje hidroaviona pise da su nemacki hidroavioni pre rata do 1935 celi bili srebrni, a te godine to je promenjeno i bili su bojeni sivozelenom 63 (identicna RLM 02). Jedna zanimljivost: i letacke knjizice nasih hidropilota imale su sivozelene korice - RLM 02.
Nasi Do 22Kj bili su sivozeleni a ne svetlosivi. Po preletu u Aleksandriju Englezi su samo preko osnovne boje naneli njihovu tamnozelenu, a cini mi se i da su oznake VV KJ prepravili u rondele RAF.
Pomenuta razlika - neki avioni su na fotografijama svetliji a neki tamniji - moze da se javi usled vrste koriscenog crnobelog filma (ortohromatski, panhromatski, monohromatski...).

anki

Za Do22 je izasla knjiga ove godine od Djordja Nikolics. Covek pregledao fabricku dokumentaciju....... ipak je svetlo siva a ne zelenkasta.  Osim toga  opste poznato je da nisu ni pravljeni u Nemackoj nego u Svajcarskoj. Dalje Do22 nikad nije narucen za Luftvafe i nije ni leteo u Nemackoj. Svi proizvedeni su bili za izvoz. Zbog toga i nije bas presudno sta je radjeno sa Nemackim vojnim avionima. Dalje nisu ga Englezi kamuflirali nego nasi i nije bas utvrdjeno da li je to uradjeno jos u Jugoslaviji pre preleta., mozda i pre rata. Imaa i nekih drugih hidrace koji su tako  odradjeni. Ima objavljena fotka Wala u Kotoru sa nanetom prugastom kamuflazom. Najzad ima i revizija u Egiptu kad je nafarbana RAF kamuflaza. Tacno postoje slike istog aparata sa prvom kamuflaznom sarom dok je sveza , pa zatim izbledela i na kraju u potpuno drugacijoj i svezoj RAF. Sve fotke u pomenutoj knjizi.

iguanac

Интересантна макета и још интересантнија расправа. Е томе служи овај форум! Све похвале!
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

Dragan

Podatak o tome da su nasi Do 22 bili jednobojni 02 ispricao mi je jedan stari hidropilot sredinom osamdesetih: na moje (tipicno maketarsko) pitanje kako su hidroavioni bili obojeni, pokazao je na korice svoje letacke knjizice i rekao: "Ovako!".
Po njegovim recima, kad su doleteli do Aleksandrije Englezi su gornje povrsine prebojili zelenom bojom, ali u tipicnu semu RAF sa velikim poljima, a ne sa malim kao na ankijevoj maketi.
Kad se uzme u obzir da smo, posebno u periodu pred Aprilski rat, bili orjentisani na nabavku materija iz Nemacke: prototip IK-3 bio je sivozelen RLM02, platna za avione takodje tako da im je unutrasnja strana bila obojena cigla crvenim prajmerom... nije bilo razloga da sumnjam. U svakom slucaju, cenim istrazivacki rad djnika i ne sumnjam da je knjiga kvalitetno i profesionalno uradjena.
Opet pitanje odakle razlika? Mozda je stari pilot nesto pobrkao, zaboravio... ne treba zaboraviti da je od Aprilskog rata do dana kad sam sa njim razgovarao proslo vise od 40 godina... a mozda su oni hidroavioni koji su prosli remont prebojeni RLM 02?
To ne umanjuje kvalitet odlicno uradjene makete! Ko moze, neka uradi bolje!  :super
:cheers

spatz

Sve pohvale oduševio sam se kada sam ga video na kupu. Mene čeka rezinac mislim da je cmk nabavio sam ga bez sastavnice dobar je rezin nema mehurića. Kad se dovatim u koštac sa njim nadam se da ću moći da zamolim za pomoć u vidu saveta.  :cheers

anki

Naravno ali Djoletova knjiga o Do 22 obavezna literatura zbog gomile info I slika. Pogotovo ako skrecujes unutrasnjost. I da znas da se u farbanju u knjizi potkrala mala greska pa se cita da su plovci i njihove upornice bili silver. U direktnom razgovoru sa autorom potvrdio je da je I ovo u toj osnovnoj boji aviona a ne silver.