Sturmtiger, Trumpeter, 1/72

Previous topic - Next topic

Dragan

Generalno, srednja zalost. Delovi su relativno dobro odliveni, lako se uklapaju, ali tu i tamo imaju flesa. Sastavnica je prilicno nejasna (mozda je zato fabricki maketar na maketi cija je fotografija na kutiji pogresno zalepio nosac lansirne cevi sa spoljne umesto sa unutrasnje strane prednje ploce) i da bi se dobila tacna maketa u smislu tipologije (kasniji model) potrebna je kvalitetna literatura. Dodatni oklop (50 mm) na predjoj ploci tenka odgovara ranoj seriji jer na vozilima iz kasnije serije bila je po jedna zakovica manje u svakom redu (ako su ga imale). Uz to, blenda mitraljeza je "na pola puta" - ni rani ni kasni model. Gusenice su iz jednog komada, "teflonske"; u sastavnici pise da se mogu sastaviti lepkom za makete, ali nema sanse pa sam ih spojio klamfama iz heftalice i maskirao gitom. Dat je samo asimetricni teg na ustima cevi; steta sto se Trumpeter nije potrudio i dao i prstenasti teg cime bi maketari mogli da urade neku od vise verzija atraktivnih sema bojenja. Istina, mogao sam maketu da uradim bez "tega", ali bas sam hteo da on bude na svom mestu.
Uzor za bojenje makete bila je fotografija vozila iz sastava 1001. baterije koje je unisteno u Drolshagenu, predgradju Bona, 11. aprila 1945. godine.





Iako cisto sumnjam da je operativno koriscen i da je ispalio i jedan projektil, ipak sam mu "zagaravio" usta cevastog lansera.
Slicno je i sa dizalicom: radeci maketu u literaturi sam na vise mesta procitao da je ona bila postavljana samo prilikom utovara projektila, a potom bi bila demontirana i smestena u telo vozila; meni se cinilo da bez nje Sturmtigar nije kompletan pa sam je postavio.
Boja: oker zuta Humbrol 94, glanc i mat lak Humbrol.