Mistercraft Curtiss P-36 1/72

Previous topic - Next topic

relja

Završen tačno pred ukidanje vanrednog stanja.
Mistercraft Curtiss P-36, 1/72.
Hellerov kalup, Šmer ga je takođe radio.

Riveti prešmirglani, paneli urezani. Dekali uglavnom AML, boje Humbrol. Bočna stakla zamenjena blister plastikom pošto je jedno puklo i deo se raspao u akloholu (?!). Nišan ecovan zato što se originalni debeli - takođe raspao.
















Inače, Mistercraft plastika ove makete je mekana bela, kalo se deformiše, odlivak grub, verovatno je kalup bio istrošen.
Poklopci stajnog trapa, mitraljezi na nosu neprepoznatljivi, mesto na montažu nogu takođe.
Sastavnica, šema farbanja i dekala na oko deluju lukzusno, ali su puni grešaka i propusta da je to komično. Mistercraft dekali su mi se dezintegrisali.
Imam i jedan Hellerov, imam i novi AZ, probacu oba.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Jovac


djos & filip

Svaka cast na trudu, krajnji rezultat je reprezentativan,
veoma lep P-36
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

relja

Hvala.

Inače, ovo bi trebalo da bude mašina koja je učestvovala u odbrani Perl Harbura.
Iako je P-36 (kao H75) korišćen 1940. u odbrani Francuske, više nego uspešno, ovo mu je bila praktično jedino američko učešće u ratu.

Ovo je navodno leteo pilot Harry Brown, prijavio dva obaranja 7. decembra 1941 iznad Havaja.
Prelistao sam sve što sam mogao da nađem na ovu temu, i nisam uspeo da pronađem jasnu fotografiju njegovog aviona.
Na mnogim profilima se vide dve dve ucrtane japanske zastave ispod kabine, kao i da donja siva boja "savija" na gore prema horizontalcu, što fotografije drugih P-36 uglavnom demantuju.
Kada je, negde u jesen 1941, uvedeno novo pravilo označavanja lovaca u USAAF, vraćene su oznake na bočne strane trupa, sklonjene crveno-bele pruge sa kormila pravca i demarkacija gornje zelene i donje sive je produžena pravo ka kormilu pravca, umesto "da savija na gore". Naravno, bilo je i izuzetaka, ali ovo je bilo pravilo.

Takođe, na fotografijama P-36 uništenih tog dana se vidi da su imali velikebele  brojeve na trupu, isto kao i P-40.
Drugi čuveni P-36 iz tog napada, Phila Rassmunsena, je bio srebni sa velikim crnim "86" na trupu, pa nije nemoguće i da je Brown-ov imao neki veliki beli broj. Fotografija negde postoji, samo je treba naći.

Osim oznaka, tu je i pitanje naoružanja, antena radio stanice...

Zamena P-36 sa P-40B/C je već uveliko bila u toku kada je Japan napao Perl Harbur, avion se sasvim slučajno našao u ratu.
A kako je mnogo P-40B/C i P-36 na Havajima bilo uništeno tog dana, su svi bili zamenjeni sa najnovijim P-40E u najkraćem mogućem roku...
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"