Tamiya YF-16 1/48

Previous topic - Next topic

YU-DFY

Pamtim da sam se kao dete odusevljavao bas ovom avionu u bojama prototipa. Nedavno dobih zelju da napravim i maketu ovog aviona. Inace, nemam obicaj da radim F-ove (ovo mi je drugi F koji sam uradio, prvi je bio Monogram F-105, ima ga ovde na forumu), ali ljubav prema ovom avionu iz detinjstva je pobedila.
Nadjoh Tamiyinu maketu koja je stara skoro 40 godina. Na untrasnjosti kutije bilo je napisano i kad je kupljena, ko ju je kupio i kliko je kostala. Tog davnog 3. februara 1981. godine, ovu maketu je kupio izvesni Tomas Frost iz Helsingborga i platio ju je 25 svedskih kruna na nekom popustu. To bi bilo verovatno danasnjih nekoliko stotina kruna, a ja sam je dobio za 80-tak kruna.
Maketa je u pozitivu, a ja sam urezao panele. Dekali su originalni iz kutije. Bili su malo pozuteli pa sam ih suncao mesec dana. Zutilo je vecinom nestalo, ali ne i potpuno. Bilo je malo gitovanja na spoju krila i strejka, a ostalo je lepo uklopilo. Uglavnom, uzivao sam radeci ovu maketu, a rezultat je pred vama.











DjG

Bravo za izbor. Gledali smo to na slikama, maštali i pravili ponovo i ponovo beskonačnu količinu KP-a i VEB-a.
Još da si ga ostavio u pozitivu...
U svakom slučaju - mnogo lepo !

Miroslav Š.

Ah! Fantastična priča i rad na ovoj lepoj maketi! Da, tada se mnogo maštalo o ovako nečem a masovno su se radili web-ovi i kp-ovi  :super
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Miha

Lepo si namunjio šesnaju,zaista je interesantan u ovim bojama:god
Zanimljiv je rasklop trupa ove old tajmer makete,nikad nisam video da ga je neki proizvođač podelio po vertikali.

voja

Quote from: YU-DFY on 08-05-2019, 21:07:49
Na untrasnjosti kutije bilo je napisano i kad je kupljena, ko ju je kupio i kliko je kostala. Tog davnog 3. februara 1981. godine, ovu maketu je kupio izvesni Tomas Frost iz Helsingborga i platio ju je 25 svedskih kruna na nekom popustu. To bi bilo verovatno danasnjih nekoliko stotina kruna, a ja sam je dobio za 80-tak kruna.]

Nije baš nekoliko stotina kruna u današnjem novcu. Te daleke 1981. sam u kafeteriji za 10 kruna mogao da kupim flašicu soka i ostmacka. Matchbox i Airfix makete u 1/72 tipa Fury, Hariken, Spitfajer, Messer, Gnat, Buffalo, . . . su koštale dvadesetak kruna u radnji u to vreme. Bilo je to vreme izobilja tada, za malo novaca si dobijao puno toga. Nije kao danas.

Dobar ti ovaj XF-16. Ja sam ga imao, ali ga nikada nisam uradii zbog razmere. Uvek mi je 1/72 bila nekako merilo za policu pa sam ga trampio za čini mi se Ju-88.

.

.

Roberto

Lepa maketa, a fotografije se mogu malo popraviti sa programom GIMP 2, kojeg možete skinuti sa interneta i izabrati i jezik u kojem je uradjen:

https://www.gimp.org/downloads/



TKO MAKETARI TAJ VRIJEDI, KO NE MAKETARI TAJ NE VRIJEDI   ;-)

Sandman

Prava egzotika - prototipske i promotivne šeme farbanja su retko viđene na forumu, pa je ovo pravo osveženje za oči :)

Samo jedna ispravka - u pitanju je YF-16 (prototipovi su imali Y prefiks, dok je X prefiks za eksperimentalne primerke), i ovaj serijal predstavlja prvi prototip F-16.
Nos mu je originalno bio dosta tanji (bez radara), ali su verovatno u maketi to omašili, tako da ovo ne ide tebi na dušu ;)

blaza

Quote from: Roberto on 09-05-2019, 09:01:23
Lepa maketa, a fotografije se mogu malo popraviti sa programom GIMP 2, kojeg možete skinuti sa interneta i izabrati i jezik u kojem je uradjen:

Odlicno sredjena slika, moze nekoliko saveta, koji efekti, kojim redosledom da bi se doslo do ovakve transformacije? :)

Pitanje za ostale iskusne ucesnike diskusije, za nas pocetnike, sta  je to WEB i KP? Te davne 1981. sam imao citavih 10 godina ali sam hobi otkrio tek pre 2 godine. :)

ALEX T

Lep rad a farbanje zahtevno.
Videh ga tih 80tih godina u Trstu u legendarnom Tom Hobby-ju /nekad bilo/.
WEB/Bese Istocna Nemacka / i KP /Cesi i dan danas/ proizvodjaci maketa na kojima smo odrasli .
Pozz

Starac sa planine

#9
Mala ispravka, izgleda da je Thomas Frost ime radnje

http://www.i-helsingborg.se/f/577986/helsingborgs-hobby-center-thomas-frost

Nažalost, našao sam i vest da se radnja zatvara, vlasnik, Thomas Frost je umro, on i supruga su vodili prodavnicu 44 godine.

https://www.hd.se/2017-02-21/nu-stanger-hobby-center-for-gott
Na ovome svetu, mogu da kažem što se dešava, to nije istina...

YU-DFY

@Roberto, hvala na poboljsanju slika i preporuci za softver. Skinuo sam ga ali ce mi trebati malo vremena da provalim kako rade sve funkcije  :deadhorse

QuoteSamo jedna ispravka - u pitanju je YF-16 (prototipovi su imali Y prefiks, dok je X prefiks za eksperimentalne primerke

Hvala na ispravci, bice popravljeno.

QuoteMala ispravka, izgleda da je Thomas Frost ime radnje

Jeste, u pravu si i hvala za ispravku. Stvarno nisam znao da je to ime radnje. U ovom clanku koji si okacio na drugom linku pise da je Tomas Frost preminuo 2016 god i da mu je supruga nastavila da vodi prodavnicu do prosle godine. Prodavnica je radila pune 44 godine, od 1974. Njegova supruga konstatuje sa zaljenjem da su joj musterije bile uglavnom stariji ljudi dok je mladih bilo veoma malo, te da njih zanimaju druge stvari a ne maketarstovo i kako je ovaj hobbi na izdisaju jer je ranije bilo na desetine radnji u skoro svakom gradu gde su se mogle kupiti makete. Inace i sam Tomas je bio maketar.
Ja jos uvek imam srecu da moja omiljena radnja jos uvek radi  http://www.hobbybokhandeln.biz/ U njoj se mogu naci uglavnom starije makete i rariteti. Tu sam kupio bar 80% svojih maketa. Prodavnica je vise knjizara nego prodavnica maketa pa verovatno i zato opstaje.

Roberto

#11
Quote from: blaza on 09-05-2019, 11:20:59
Quote from: Roberto on 09-05-2019, 09:01:23
Lepa maketa, a fotografije se mogu malo popraviti sa programom GIMP 2, kojeg možete skinuti sa interneta i izabrati i jezik u kojem je uradjen:

Odlicno sredjena slika, moze nekoliko saveta, koji efekti, kojim redosledom da bi se doslo do ovakve transformacije? :)


U programu GIMP2 postoji komanda FARBE (boje ?) i zatim izaberem komandu "svjetlost i kontrast" i ja uvijek najprija smanjim svjetlost i zatim povečam kontrast. Sa time "se igram" toliko vrjemena, da je izgled fotografije jednak videnom sa mojim očima, ili još bolji ...

TKO MAKETARI TAJ VRIJEDI, KO NE MAKETARI TAJ NE VRIJEDI   ;-)

IvanU

Jako lepa maketa!

Imam dve F-16tice u 1/48 koje me cekaju i vrv ce jedna da zavrsi u slicnoj semi ukoliko uspem da pronadjem dekale.

Inace, imao sam srecu da upoznam vlasnika te radnje pre par godina, kada sam bio u Helsinborgu. Sto se radnjice tice, izgledala je kao stara antikvarnica, sa dva prsta prasine na maketama na polici. Nije bio neki izbor, tek poneka maketa a cene onako. Nije bilo nista povoljno, ali si mogao da nadjes poneki zaostali raritet.
Last of the Tomcats