Lockheed U-2B, Airfix, 1/72

Previous topic - Next topic

Dragan

Stara Erfiksova maketa iz sredine osamdesetih. Pored ove varijante moze da se uradi i dvoseda verzija U-2D.
Delovi su pristojno odliveni, istina ima flesa ali nije tragicno. Uklapaju se relativno pristojno mada ipak treba dosta gitovanja. Ono malo panelizacije uradjeno je "u pozitivu". Pilotsko sediste je previsoko pa ga treba sniziti bar za pola milimetra da bi poklopac kabine lepo nalegao. Za divno cudo, bar kad je Erfiks u pitanju, poklopac kabine sa vetrobranom (dati su izjedna) lepo se uklopio. Od dorada treba dodati mali uvodnik ispod trupa koji Erfiks nije dao iako su ga obe varijante imale, par lisnatih antena ispod trupa u reonu kabine, kao i malu pito-cev ispod nosa.
Maketa bi trebala da predstavlja avion Garija Pauersa koji je oboren 01. maja 1960. godine; referenca je bio crtez na naslovnoj strani Skvadronove publikacije U-2 in Action, a sad koliko je ona tacna...  :think
Boje: crna Humbrol 33, bela Mr.Color 62, kutije trapa Humbrol 81, mlaznik Vallejo 713.



















barbarossa

Svaka čast za izbor makete, svakako jedan od mojih najomiljenijih vazduhoplova u svim varijantama.
Slika Powersovog aviona ne postoji, takozvani "article 340" medjutim istražitelji su ustanovili na osnovu ostataka iz muzeja da je avion bio U-2C sa širim uvodnicima vazduha i da u krilima zasigurno ima dopunske rezervoare, ali za razliku od standardnih U-2C ima malu antensku izbočinu na hrbatu (kao što si i uradio) a ne onu standardnu za U-2C koji kasnije svi nose gde praktično hrbat od malo iza kabine pa sve do repa. Ako želiš mogu ti od kuće poslati detaljnije reference za njegov avion. I na slikama iz muzeja se vidi da nije crn već da ima onu neku tamno plavu boju kako su mnogi i bili ofarbani

dragan_mig31

Odlican.Ovo se ne vidja tako cesto.Svaka cast.

Dragan

Hvala na komentarima!
Tesko je reci o kojoj je tacno varijanti rec. Jos dok se proizvodila varijanta A pojavila se nova varijanta B (izbacivo sediste,...) i nedovrseni primerci A odmah su preradjeni u B, a kasnije i oni koji su vec bili u operativnoj upotrebi. Potom se isto dogodilo sa pojavom varijante C (jaci motor, veci uvodnici...) tako da su jos nedovrseni primerci A (!) preradjivani na standard C varijante.
Jedino sto se pouzdano zna je da je Pauersov U-2 imao serijski broj 56-6693, a u potpisu crteza sa naslovne strane pomenute publikacije pise "CIA Article 360". Ono sto je zanimljivo je da Pauersov avion (bar na crtezu - ako se crtezu moze verovati, a poznato je da ilustratori olako prelaze preko nekih "dilema"), kao i svi rani U-2A i B, nema poziciona svetla na teminezonima, sto se jasno vidi na fotogafijama iz tog perioda.
Na JuTjub kanalu ima dosta klipova o U-2 i animacija obaranja Pauersovog aviona; u nekim njegov avion stvarno ima "slipper" tankove (za razliku od onog na crtezu), ali meni je ovakav bio lepsi nego sa onim "rogovima" na krilima, pa sam ga tako i uradio. Ono sto sam izostavio je prednja mala lisnata antena ispod nosa jer, prvo, nigde na fotografijama nekog drugog aviona je nisam video, a drugo, cemu bi sluzila? One druge dve lisnate UHF antene imaju svoju namenu: veca (pozadi) je za komunikaciju izmedju pilota i baze, a manja (koja se retko vidja) za komunikaciju pilota i civilne kontrole leta. Posto je Pauers trebao da sleti u Norveskoj, logicno je da je morao da ima komunikaciju sa njihovom civilnom kontrolom leta. Uz to (a na crtezu to nije dato), avion je imao i zicanu antenu od prednjeg dela malog "kanua" na hrbatu do napadne ivice vertikalca za HF radio stanicu.
Sto se boje tice, na svim crtezima i fotografijama, crno-belim ili u boji navedeno je ili se jasno vidi da su CIA U-2 bili crni. Pocetkom osamdesetih uradio sam Revelov SR-71 i obojio onako kako se tada pricalo i verovalo da je bio obojen - indigo plav, a kasnije se ispostavilo da je avion skroz mat crn! Mnogo godina kasnije pripremao sam se da uradim Hasegavin F-106 i tragajuci za detaljima naleteo sam na kolor fotografije gde je nos ispred kabine bio Olive Drab a ne crn. Posto mi to nije bilo jasno odustao sam od te makete (i do danas je nisam uradio), da bih kasnije pouzdano utvrdio da nesto nije bilo u redu sa tim kolor-fotografijama i da je nos crn. A ima jos gomila ovakvih dilema, toliko da se nosim mislju da u "maketarskim razgovorima" pokrenem tu temu.
Hvala na ponudi za reference, ali maketu sam uradio, takva je kakva je, a drugu sigurno necu raditi. Da sam tu maketu uradio kad sam je nabavio zajedno sa Skvadonovim sarenisom - a to je bilo pre tridesetak godina - u svetlu novih saznanja sad bih jedino mogao da je bacim; a onda bih morao da pobacam pola maketa koje sam uradio...

Goran A.

Istorijska mašina, fino odrađen posao ne verujem da si igde pogrešio. Što se bacanja maketa tiče - jednostavno ne bacaj ništa, tada se radilo onako kako se moralo. Lako je sa internetom...