Swordfish Mk.II - Tamiya 1:48

Previous topic - Next topic

Dejan68



Posle onog mog Tupoljeva pokušavam da podignem produktivnost i gradim malko brže, ali ipak ne očkujte "vikend edicije" od mene...  ;D

[/quote]

Boga mi zabrinuo bi se za tvoje zdravlje da si krenuo vikend edicijama.
Pratim i dalje tvoj projekat (i ako ne komentarišem ;) ) sa velikim interesovanjem  :caooo

®Evolutionary

#16
Drage kolege,

Ovo javljanje će proći u znaku malih korekcija, brušenja, bušenja, gitovanja, pa onda opet... Proces koji nije epitom maketarskog uživanja, ali svakako važan za konačni uspeh projekta.

Dvokrilci uvek zahtevaju malo više pažnje, naročito prilikom pripreme za farbanje. Unutrašnje površine krila, kao i deo trupa koji se nalazi izmedju krila nije moguće efektivno ofarbati kada je maketa već sastavljenja. Dakle plan je da se segmenti ofarbaju i njihiv konačan izgled pripremi pre definitivnog sklapanja. To dalje znači da sve mora da se uklapa savršeno, a ovo je upravo trenutak da se to i obezbedi.

Tamiya je poznata po dobrom uklapanju, pa ljudi očekuju da ne moraju puno da se trude. Medjutim ovo je ipak kit star 20 godina, a ja sam opet možda malko zahtevniji pacijent od većine...

Sa Swordfishom su pokušali (i uspeli) da ga načine takvim da svako može da ga sastavi, ali je taj proces posle izvesne granice, po mom mišljenju, počeo da limitira konačni retultat koji se može postići. Da pojasnim: svuda po maketi ostavljenji su žljebovi predvidjeni za montiranje specijalnog metalnog seta za "rigging" ovog dvokrilca. Set se posebno kupuje i opet treba da učini ovaj, obično dosta zahtevnan, postupak pristupačnijim za sve. Meni se medjutim uopšte nije svideo, moram priznati. Sajle koje bi trebalo pa predstavljaju pljosnate elemente, koje su Britanci koristili umesto obične žice kružnog poprečnog preseka, su toliko predimenzionisane za 1:48 razmeru da skoro izgledaju kao upornice.

Daleko veči problem je što je dužina metalnih spona fiksna, pa kada se jednom instaliraju na krilo i najmanji pomeraj izmedju plastičnih komponenata izaziva njihovo izvijanje. To naravno potpuno razvejava iluziju zategnutih sajli.

Na kraju sam odlučio da ipak ostavim ovaj set po strani i povežem sajle izmedju krila na tradicionlni način. To je medjutim ostavilo žljebove da se popune, a oni se nalaze uglavnom na nezgodnim mestima: na površini krila sa izraženim rebrima i izmedju upornica krila, koje smetaju pilikom brušenja.





Jedna od upornica je popustila i prelomila se na pola tokom ovog posla. Morao sam da je izbušim i ojačam je žicom. To mi je onda dalo ideju da sa svih upornica isečem konusni kraj koji se montira u usek krila, zalepim ga i pripremim neometano te spojeve.









Eduardov generički set sa raznim zatezačima i veznim elementima, koji ima već duži niz godina, poslužio je odlično za ušica sajli koje sam ugradio u prethodno izbušene otovore na krilu.











Pozdrav od Šekija
--------------------

alpha_do17

Bravo! stvarno je uživanje prateći ovaj topik, kao u slučaju Tu-22. Sva ta pažnja posvećena detaljima zaista je neprocenjiva. Daje mi motivaciju da posle dugo vremena opet uradim dvokrilca(al ovog puta ožičenog kako valja ;D)! Srećno u daljem radu, gledam I učim
Ana

Warhawk

Quote from: ®Evolutionary on 18-08-2019, 13:09:52


Ovaj detalj bi većina ignorisala jer je na relativno "zavučenom" mestu.
Cenim ovakve dorade, jer je potrebno znatno više truda i vremena da se svaki "rivet" "kauntuje"  :super
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

®Evolutionary

Hvala najlepše na pohvalama!  Još ću da se uobrazim ne daj bože... ;D

@ Ana, i meni je ovo prvi dvokrilac posle veoma duge pauze, tako da vežbam prstiće, pa kad budem prešao u viši razred mogu da probam nešto ambicioznije - neki Caudron G.IV na primer, Stahltaube, ili Zeppelin Staaken...

@ Warhawk, pretpostavljam da misliš na rebro izmedju upornica? Nije bilo teško napraviti, a to u stvari pokriva neravnine koje se nalaze ispod, tako da je bila laka odluka.
...ja ionako volim de teram djavola iz detalja...
>:D
Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

#20
Dragi moji,

Došlo je vreme da gola plastika bude prekrivena farbom...

Posle kratkog kolebanja izmedju crnog i sivog Mr.Surfacera ipak sam se odlučio za sivi S-1200. Pošto će moj Swordfish biti obuhvatno crn, siva podloga će mi pružiti više mogućnosti da se igram tonalnim razlikama. Osim toga, sivi Surfacer bolje naglašava detalje i nepravilnosti koje treba još ispraviti na površini.

Nekoliko spojki, koje sam izgubio prilikom brušenja donjake trupa zamenio sam detaljima iz Archer Fine Transfer seta (rezinski detajlji na tankom dekal filmu) i bio zapanjen da se posle prajmera uopšte nisu razlikovali od originalnih površinskih detalja iz kita. Svaka čast za Archer!





Ovom prilikom susreo sam se i sa jednm veoma čudnom pojavom. Tokom nanošenja Surfacera na detaljima i spojevima stvarala se paučinasta struktura, uvek tamo gde se struja vazduha sa prskalice odbija od površine u stranu. Nikada do sada mi se ovo nije dogodilo; Surfacer uvek razredim na isti način, koristim Mr. Color Thinner, pritisak na kompresoru je uvek regulisan itd.. Nemam objašnjenja zašto se ovo sada desilo.





U svakom slučaju, ovu ,,paučinu" je bilo lako ukloniti običnom suvom četkicom, bez ikakvih posledica po površinu ili za detalje. Jedna od vrlo pozitivnih posledica ovog fenomena je i izostanak oblaka farbe u sobi, uobičajenog kada koristim prskalicu sa 0.5mm diznom, jer je skoro sav višak bio uhvaćen u tu paučinu! Sledećom prilikom ću pokušati da ponovim ovaj dogadjaj, jer bi bilo zgodno naučiti kako se kontroliše...







No da se vratimo na glavnu teme, a to je kamuflaža. Kao što rekoh, Swordfish će bit obuhvatno crn, ali sa belim invazionim prugama na trupu i krilima. Ipak mislim da će crna površina da dominira, pa da bih izbegao monotoniju, pokušao sam da u to crnilo ulijem malo tonalne dinamike i dubine (koiko je to moguće). Već ste svi verovatno videli razne varijante tehnike variranja bazične boje i efekte koji se time mogu proizvesti. Mnoge kolege sa foruma i koriste ove tehnike već duže vreme. Ovo je dakle samo moja interpretacije te već usanovljene prakse. Počeo sam sa MRP Nato Black bojom. MRP boje imaju reputaciju da omogućavaju odličnu kontrolu prilikom prskanja kao i pogodan odnos male gustine i dobrog pokrivanja površine. Dakle idealan izbor za fino nanošenje sitnih šara. Moj cilj je bio da u nekoliko prelaza postignem strukturu sličnu crnom mermeru.





Posle toga prešao sam na Tamijinu boju X-18 Black, koja se hemisjki i tonalno razlikuje od gorepomenute MRP Nato Black, za završni sloj, koji će ujediniti površinu. I ovde sam medjutim maskirao ivice metalnih panela na avionu, i posebno ih prskao, kako bih pojačao kontrast sa platnenom strukturom. Sve zajedno, postigao sam veoma zanimljiv efekat, koji se golim okom zapaža možda i bolje nego na ovim fotografijama. Kao malo pojašnjenje, svetla mesta koja se vide na prednjem delu trupa na nekih fotografijama su zapravo razlike u reflektivnosti (sjajnosti), a ne u tonalitetu boje. Crni objekti su dosta nezahvalni za fotografisanje...








Pozdrav od Šekija
--------------------

Sandman

Odlično izgleda ovo toniranje, jako mi se sviđa efekat koji si postigao, mislim da kapiram o čemu pričaš iako se slabije razaznaje na fotkama.

medico

#22
vrlo zanimljiv efekat, vremenom sam nekako polako modifikovao preshading o pravcu "mermerisanja" ali je to i dalje u osnovi preshading. ja sam eksperimentisao sa tuševima pa se dobija slican efekat ne ujednacenosti tonaliteta , teksture i transparentnosti . Vidi se i efekat razlike izmedumetala i platna . Mozda je trebalo metalne povrsine umesto surfacera u neku metalnu Al boju pa bi kontarst valjda bio.....ako ne bolji onda drugaciji, no ovek ostaje da se proba drugi put  ;)
Cenim.... bice tu neki KEC iz rukava jos   :naughty

®Evolutionary

Hvala puno drugari!

@medico... Razmišljao sam ja da preko Surfacera na metalnim delovima nanesem neku aluminijumsku farbu, ali sam odustao od te ideje, jer planiram pojedina polja da maskiram. Do sada imam loša iskustva sa maskiranjem preko farbe ispod koje je metalizovana podloga - uvek mi se podigne farba kada skidam traku za maskiranje. :headbang

A što se tiče kečeva iz rukava, zavisi od trenutne inspiracije. Sve je ovo za mene još jedan eksperiment...
Pozdrav od Šekija
--------------------

®Evolutionary

Poveću pauzu od mog prethodnog javljanja ne bi trebalo tumačiti nedostatkom napretka na maketi, već mojom delom eremitskom prirodom, a delom generalnom inertnošću prema socijalnim medijima... Šta ću kad sam takav, naopak...

U nas maketara obično ima onih spretnijih u izgradnji i onih drugih što čuda prave prilikom farbanja i prljanja makete. Ja potičem od onih prvih, mada se u poslednje vreme evo baš trudim da poboljšam ove druge sposobnosti. Ruku na srce, u današnje vreme sa svom raspoloživom maketarskom hemijom i alhemijom teško mi je naći izgovor da to i ne probam. Desilo mi se već više puta da baš nešto uživam prilikom farbanja i ostarevanja makete... samo neka to ostane medju nama...











Elem, moja Sabljarka se nalazi baš u sred faze farbanja/maskiranja/prljanja. Odluka da maskiram i ofarbam nacionalne oznake na ovom avionu će možda iznenaditi neke, ali kako rekoh jednom prijatelju kada me je pitao zašto to radim, palačinke koje ispečem obično budu tanje od Tamijinih dekala. Osim toga, farbane oznake imaju mnogo prirodniji (blaži) tonalitet nego one odštampane u jarkim bojama.

Osim toga valjalo je ofarbati i bele invazione pruge. Za konkretan avion koji pravim nisam nažalost našao ni jednu arhivsku fotografiju, tako da sve radim na osnovu starog uputstva i nekoliko preostalih stensila koje sam dobio od prijatelja. Neki od aviona, naročito britanskih, koji su učestvovali u akcijama oko ,,dana-D" dobili su invazione pruge koje su na brzinu improvizovane i izgledale prilično aljkavo, dok su opet drugi imali uredno nanešene pruge. Ja sam se odlučio za kombinaciju - prvo sam isprskao uredne pruge korsteći maske, a zatim sam boju modulirao uljanim farbama. Ulja sam korstio i za generalno "prljajne" provršina krila.









Sada je zmaj aviona već sastavljen i otpočeo sam proces "ožičavanja" izmedju krila. I pored Tamiyinog metalnog seta za rigging odlučio sam se za staru školu sa najlonskim koncem koji provlačim kroz ušice koje sam ranije već ugradio u provršine krila.






Pozdrav od Šekija
--------------------

Sandman

Lepo tebi ide i sastavljanje i farbanje, nema da manjka tehnike i umeća ;)

Definitivno farbane oznake bolje izgledaju od dekala, ma koliko da su boje pogođene na dekalima.. film se uvek vidi...
Dot filtering ti je odlično ispao, baš ima dušu maketa sada!

®Evolutionary

Quote from: Sandman on 02-11-2019, 21:14:18
Lepo tebi ide i sastavljanje i farbanje, nema da manjka tehnike i umeća ;)

Definitivno farbane oznake bolje izgledaju od dekala, ma koliko da su boje pogođene na dekalima.. film se uvek vidi...
Dot filtering ti je odlično ispao, baš ima dušu maketa sada!

Hvala najlepše!

Nisam potpuno srećan sa invazionim prugama - izgledaju još uvek suviše pravilno za moj ukus... razmiliću kako bih mogao da ih malo "pokvarim"... ;D

Ali što se rondela tiče vrlo sam zadovoljan. Jedini dekali na maketi su slovo "A" na prednjem delu trupa i crvena registracija ispred repa.
Pozdrav od Šekija
--------------------

Sandman

Quote from: ®Evolutionary on 04-11-2019, 09:24:21
Nisam potpuno srećan sa invazionim prugama - izgledaju još uvek suviše pravilno za moj ukus... razmiliću kako bih mogao da ih malo "pokvarim"... ;D

možda da iskrzaš ivice trake pa da time ponovo zamaskiraš same ivice tih polja i zafarbaš?

®Evolutionary

Quote from: Sandman on 04-11-2019, 10:08:46
Quote from: ®Evolutionary on 04-11-2019, 09:24:21
Nisam potpuno srećan sa invazionim prugama - izgledaju još uvek suviše pravilno za moj ukus... razmiliću kako bih mogao da ih malo "pokvarim"... ;D

možda da iskrzaš ivice trake pa da time ponovo zamaskiraš same ivice tih polja i zafarbaš?

Dobra ideja... :super ...ja sam mislio da ne krzam maskirnu traku, nego da maskiram tanak pojas sa obe strane, baš na liniji razdvajanja crne i bele, pa da onda sudjerom tapkam prvo crnu pa belu... isprobaću obe ideje na nekoj nebitnoj plastici...
Pozdrav od Šekija
--------------------

Sandman

Quote from: ®Evolutionary on 04-11-2019, 12:44:58
...ja sam mislio da ne krzam maskirnu traku, nego da maskiram tanak pojas sa obe strane, baš na liniji razdvajanja crne i bele, pa da onda sudjerom tapkam prvo crnu pa belu... isprobaću obe ideje na nekoj nebitnoj plastici...[/size]

može i to, dobra zamisao, samo tupkaj tanke slojeve - bela je malo nezahvalna po pitanju pokrivanja površine...