Jak 3 u JRV

Previous topic - Next topic

anki

U pitanju je dobro poznata Zvezdina maketa u 1/72 i LH dekali za naše Jakove. Opredelio sam se za bivšu mašinu heroja SSSR Sergeja Sergejeviča Širova, komandanta 267 IAP VVS koju je nasledio kapetan Miljenko Lipovščak, komandant 113 lovackog puka iz 111 vazduhoplovne lovačke divizije. Avion je u ovim izmešanim starim i novim oznakama leteo početkom maja 1945 u završnim operacijama za oslobodjenje zemlje.
Sama maketa je veoma dobro poznata i znaju se sve njene vrline i slabosti. Radio sam je OOB i jedini izazov je bio da se srede poznati i veliki sinkovi na krilu. Počeo sam sa klasičnim gitovanjem ali onda tokom šmirglanja ispalo je da se oni ustvari najlakše reše običnim šmirglanjem bez gitovanja. Naravno pri tome se izgubi malo kontrura rezervoara ali se to da lako urezati na kraju. Zaključak - veoma sam zadovoljan ovom maketom i jako mi se svidja ovaj Zvezdin pristup (ovo mi je njihov drugi snap fit posle Mesera 109F).
E sad pikanterija - prvi put sam farbao sa Akan akrilnim bojama. Opredelio sam se za njihovu Lacker seriju (postoji i vodena a enamel su prestali da proizvode). Na WWW sada ima čitava rasprava o njihvoj tačnosti ali u to se neću upuštati. Čine mi se veoma uverljive i neobične u smislu da kada je svetlo slabo jako su tamne i sa malim kontrastom a na jakom suncu izgledaju znatno svetlije i kontrast veoma poraste. Takva pojava se u suštini i vidi na CB fotkama originalnih aviona u AMT11 i 12 bojama. Takodje te sive imaju jasan plavkast ton i nisam uspeo da ih dobijem mešanjem i kombinacijom enamelki. Neko će me sada pitati a što sam mešao enamelke kad sam imao gotove boje? Kao što znate ja sam četkar i samo lakiram sa lakom iz boce. AKAN Lacker serija možda jeste sjajna za brush ali je za četkicu HOROR! Ko vam je rekao da akrili slabo hvataju i ljušte se jako se prevario. AKAN Lacker based acrylic grize za podlogu kao lud i ako se koristi tehnika sa puno razredjenom bojom (moj način) hoce i da pojede plastiku, kao da je nitro razredjivač u boji. Drugo kad se rade sledeći slojevi može samo jedan potez četkicom jer vec u sledećem povlačite i donju sasvim osušenu boju ........MUUUKA ŽIVA a rezultat završenog farbanja katastrofalan! Zamazana maketa sa jasnim potezima četkice, mestimično jači nanosi boje i slično. Da stvar bude gora AKAN Lacker slabo reaguje i na MR Proper tj jako dobro ga podnosi. U očaju i sa tako izmazanom maketom isprobao sam lakiranje i ČAROLIJA!!! Duplikolor lak iz boce je još jednom aktivirao AKAN boje i potpuno , ali potpuno ih poravnao. Njihov nanaos je sam po sebi jako tanak i kad se na ovaj način ispegla sasvim lepo izadju na videlo svi površinski detalji. Toliko sam bio zadovoljan rezultatima da sam odmah u seriji preradio starog Amodelovog Jak 1 , Dakovog Jak 9 i Eduardovog La 7 sa ovim , po trenutno "modernim" istraživanjima, najtačnijim VVS bojama. Svaki put je bojenje bilo užasavajuće a lak je svaki put poput vakuma sve peglao i ujednačavao.
Na kraju evo islika. Možda im za nijansu fali malo svetla ili white balance (bela pozadina ispade žućkasta) ali za mobilni telefon sasvim je OK. Sa druge strane kada zumirate ove makro mod fotkane telefonske slike prikazuju se neke fleke, brljotine i silvering koji golim okom nisu vidljivi tako da ce te morati da sacekate neku izlozbu za realnije sagledavanje makete






alpha_do17

Mnoooogo je dobar! Ja trenutno radim JRV Yak-1b ali u 1/48. Poz

djos & filip

Veoma lep, jedan u nizu koji ceka da se uradi :)
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Ja sam njihove akrile koristio na mom Eduardu i pošto su mi bile baš pretamne iz flaše sve 3 boje sam posvetio sa malo bele i nije mi žao. Meni deluje pretaman na slikama.

Lanmi

Super je, Anki u tvom stilu. Mislim da ti za fotke fali jos svetla.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

anki

Da, da u pravu si - fali svetla na fotkama. Hartija koja je pozadina otisla je u zuto a treba da je bela. Sto se tice "tamnoce" ja sam poklonik te nove skole tamnih tonova. One stare svetlije varijante , pogotovo AMT-11 su u sustini demaskirajuce. Od kada letim dobio sam tu persoektivu kako sta izgleda sa visine i ove tamne boje se za cas uklope kao senke u okolis (zato se i preslo sa zeleno crne na tamno sivu kombinaciju - igra senki) i tamne avione ne vidis ni na zemlji ni u niskom letu - ali uopse ih ne vidis (pricam o ovom nasem miksu polja, livada , sela i malkice suma). RLM seme su takodje jako tamne kao i neke kasnije RAF i sve su migrirale ka sivim tamnim tonovima.  Cim ima malo svetlijih boja odmah perifernim vidom registrujes pomeranje i vidis "neprijatelja". Naravno da se igramo malkice u klubu sa nasim ultra lakim letilicama

Moraću opet da sednem u neki aviončić pa da se uverim.
Mada scale effect ne treba zanemariti.