Cessna 310D, AirCast Resin 1/72

Previous topic - Next topic

Profa



Cessna 310D
AirCast Resin, 1/72 (ACR 72010)

Od skora sam se zainteresovao za generalnu avijaciju, i posle Pajper Tomahavka počeo da istražujem Cesnu 310... Auuu, kakva tema!

Priča može da bude dugačka, zbog silnih proizvodnih varijanti i sitnih varijacija na temu, kao i zbog vremenskog raspona, pa ću da je skratim koliko mogu... dvomotorni niskokrilac sa četiri ili šest sedišta, Cesna 310 je prvi put poletela 1953. godine, i proizvođena je za civilno i vojno vazduhoplovstvo sve do 1980. Za to vreme je isporučeno skoro 6,000 aviona različitih verzija. Tokom godina je prošla seriju izmena – od vertikalnog do kosog repa, preko oblika rezervoara i smeštaja goriva, broja i oblika prozora, do veličine kabinskog i prostora za prtljag, dužine i oblika nosa, ugrađene opreme te, naravno, tipa motora i njegove snage... Uz sve navedeno, često se na jednoj verziji mogu naći karakteristike drugih, u zavisnosti od izmena u toku proizvodnje i eksploatacije (npr. prozori verzije D sa rezervoarima i oblikom nosa verzije F, i obrnuto...)
Korišćena je za privatne svrhe, u prvim avio-taxi službama, u vojsci je služila kao laki dostavni i administrativni avion, proslavila se u nekoliko filmova i serija, a leti i dan-danas na svim kontinentima, uglavnom u privatnom vlasništvu.

Cesna 310D je nova maketa domaćeg proizvođača AirCast Resin, razvijena i prilično izmenjena u odnosu na verziju A istog proizvođača. Na raspolaganju će biti više kutija, uglavnom sa po jednim kompletom oznaka.

U moje ruke je dospelo jedno od prvih pakovanja, a trup je bukvalno prvi izliveni za ovu verziju.
U kutiji se, pored rezinskih delova makete razdvojenih u kesici, nalazi i nešto potpuno novo, bar za mene, kad su u pitanju rezinske makete. Ovo je ujedno i najveća izmena u odnosu na verziju A istog proizvođača – stakla kabine su napravljena od prozirnog rezina, nisu vakuumirana!
Sadržaj kutije kompletiraju komplet oznaka i šara na avionu i dvostrano uputstvo sa fotografijom, spiskom delova i rasporedom postavljanja oznaka. Pošto ne postoji klasična sastavnica, maketu preporučujem iskusnijim maketarima (treba makar znati gde šta ide), uz korišćenje referentnih fotografija i planova sa interneta za sklapanje, bojenje unutrašnjosti i izradu različitih detalja.
Delovi su izliveni od poliuretanskog rezina, vrlo kvalitetno i precizno. Nema mehurića vazduha, višak materijala je minimalan, a površinski detalji suptilni i na mestu u poređenju sa raspoloživim crtežima. U toku proizvodnje je nos otežan olovom, a noge stajnog trapa ojačane žicom.
Data je kompletna unutrašnjost kabine – pod sa sedištima, pregradni zidovi, instrument-tabla i komandne palice, te ostaje vrlo malo prostora za dorade...

Nastavak teksta i neki moji zaključci, kao i ostale fotografije, se mogu naći na www.maketarplus.com/index.php/recenzije/147-cessna-310d
Sledi da zasučem rukave i sastavim maketu :)



Bogu fala što sam Lala! :)