1/72 - Revell - 03953 - Spitfire Mk.IIa

Previous topic - Next topic

komoras

Ponešen entuzijazmom oko izrade Airfixovog Spita, a sve sa ciljem studiranja i vežbanja nanošenje kamuflaže radi što bolje izvedbe na novim Eduard Spitovima, uzeh da uradim i ovog Revell nesrećnika.
Žašto takav pridev? Pa zato što ova maketa, iako je novi alat u pitanju, je gotovo neuspeli pokušaj plasiranja istog na tržište. Da je 1997. ovo bi prošlo sa mnogo pohvala. Ali s obzirom na današnje standarde gde se sve da prethodno proveriti u CAD programima i prethodnim 3D štampanjem, greške su po meni krajnje nepotrebne. Daleko više na tu temu ima na ostalim recenzijama po internetu.
Ono što je meni najviše zapalo za oko je - flash, predebeo staklić, preveliki riveti na nepotrebnim mestima u pozitivu, te i "upadanje" delova u konturu aviona.
Sve se to da srediti, ali ova maketa se reklamira početnicima. Tako da samo iz tog razloga jedna velika zamerka.
Još jedna zamerka sledi i na novu politiku Revell-a da se daje samo jedan set oznaka u kutiji. Valjda nije svima zanimljivo da kupe dve makete istog aviona kako bi uradili obe verzije, kao meni...
S pozitivne strane, uz malo truda i pažnje (te i eventualnih dodatnih setova) da se izraditi pristojna maketa.
Kao i Airfix, kamuflaža ofarbana slobodnom rukom.

I da napomenem da se debelo treba povesti pažnja na nanošenje rondela sa donje strane, jer su na jako reljefnoj površini i dekali jako teško nalegaju. Pomogla je tek Vallejo hemija. Te je možda pametnije iste naneti farbanjem uz pomož šablona.

Boje su Gunze, te Vallejo tamo de nema nijanse za Gunze. Lakovi Tamiya. Prljanje minimalno (povučen iskustvom na Airfixu). Sajle EZ Line. Chipping radjen na kraju sa Vallejo metalajzerima uz pomoć četkice.  :pilot




















ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Janjic

Nisam se susreo sa ovom maketom, mada sam čitao po netu da se nećeš usrećiti ako je kupiš.

Tvoj rad mi se sviđa ;)
凸(¬‿¬)凸

Jovac


milan78

Lici na spit sta da kazem za plastiku.E sad rad je lep samo malo manje igre sa cipingom bar po mom nekom ukusu.Za policu i vise nego dobar. :mjetal
Instagram-Peacockscaleworx

komoras

Hvala momci  :cheers
Maketa je bukvalno za izbegavanje...  :deadhorse
Što se chipping-a tiče, malo sam se zaneo inspirisan sledećim videom  :pilot

ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

djos & filip

Da izgleda ko Spitfire, izgleda bez dvoumljenja. Iskreno sem kabine i elise meni ostalo i ne smeta.
Sto se tice rada svidja mi se sve izuzev onog sto je vec receno, nije stvar u kolicini guljenja vise mi smeta sam raspored u korenu krila.
Ali sve u svemu lepa maketa i lep primerak za policu.
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......