Savoja Kapetana Vracarica , SM 79 Italeri1/72

Previous topic - Next topic

Pegi

Inspirisan sjajnom pricom o jednom od najboljih pilota Kraljevine Jugoslavije Miljku Vracaricu , odlucio sam da uradim maketu aviona SM79 -"Crni Jedan" na kome je leteo. Cela prica se nalazi na linku ispod teksta  a potpisuje je Aleksandar Kolo.
Maketa je verovatno vecini maketara  znana Italeri 1/72 tako da je ne bih posebno predstavljao. Dekal su LH od kojih cu koristiti rondele. Broj  1 ce biti isprskan.
https://www.blic.rs/riznica/zaboravljeni-pilot-kraljevine-jugoslavije-zivot-miljka-vracarica-je-za-film-a-zbog/k6l6mc8






medico

bravo, to se zove istraživačko maketarstvo.
hvala i za link.

Warhawk

Volim makete koje su inspirisane dobrom pričom.
Super izbor
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Pegi

Dosadna i zahtevna maketa za rad sa puno propusta i losim odlivcima koji se nikako ne uklapaju pa su gitovanja neophodna skoro kod svakod dela koji se zalepi. Ostalo mi je jos malo doterivanja pa onda prajmer i priprem za farbanje. Poklopci motora kao i sami motori su na farbanju i to ce se raditi nezavisno od same makete. Nekoliko fotografija .






Čini mi se da su fleke suviše mekane i ne definisane ali se tome može lako doskoćiti. Pokrij ih kuglicama patafixa koje treba malo razvući/modificirati oblik i onda gornje površine ponovo prskaj sa tom peščano žutom.

Josip

Warhawk

Moja mala zamerka ide na "prstenje" oko motora.
Nije bilo "rđavo" braon ili bronzano, već boje izgorelog čelika (kao i na britanskim "zvezdašima" - Beaufighter, Stirling, itd...).

'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Pegi

Hvala vam na savetima , mislim da cu ipak ostaviti ovako uz malo doterivanje i sminkanje. Nije jednostavna za farbanje italijanska sema pogotovo kada to do sada nisam radio. Gledam fotku bas tog "crnog jedan " i ona mesta  na kojima  se vide te fleke bas deluje sljampavo i razbacano bez nekog reda. Crno belo je doduse ali da se naslutiti. Boja prstena , ako ikada ispliva neka fotka u boji bas tog aviona prefarbacu  dotle ce ostati ova braonkasta  jel koliko sam uspeo da pregledam slika po netu  bilo je svega i svacega. Na nekoliko kolor profila Savoje KJ  se vidi da je rust-red brown pa sam eto to uzeo kao mustru.Ovde na kutku ima urdjene dve ili tri savoje i kod njih je taj prsten tako nekako na braonkasto. Broj jedan sam isprskao, dekale zalepio, auspuhe da napravim ,  lakiranje  i pravac kod fotografa na slikanje. Registracioni broj(kako se vec zove) takodje nisam nalepio kao dekal jel ze za Vracaricevu  Savoju nisu poznata poslednja  dva broja 37.. Mozda ce se neki n ovi detalji pojaviti u knjizi o savojama koja je u najavi pa cu onda ispravljati.