Hawker Hurricane MkI,1/48 Airfix

Previous topic - Next topic

Miha

Obično gledam da za godišnjicu početka napada zlikovaca na Kraljevinu Jugoslaviju 6.4.1941. uradim neku maketu aviona na kome su leteli naši piloti,Tako sam za ovu uradio Harikena MkI,noviju Airfix-ovu maketu koja zaslužuje sve pohvale.ugodna za rad,odlično uklapanje,minimalno gitovanje.Od dodataka,pojasevi Eduard,nišan od bakarne žice.Dekali LH koji su za prvu seriju ali sam iskrojio brojeve za avion br.2317.Po podatcima iz nove knjige "Hawker-The Yugoslav story",ovaj avion je imao donji deo u silver boji za razliku od većine aparata iz druge uvozne serije koji su imali karakteristična crno bela krila.Farbe Hu116 i Revell 87 gore,dole MM Silver,lakiran Revell mat lakom.
Predstavlja avion iz druge uvozne serije sa metalnim krilima,a koji je leteo u 3.Pilotskoj školi u Mostaru-aerodrom Blagaj-Kosor u vreme Aprilskog rata.Nema podataka ko je tačno od pilota leteo na njemu,ali su zajedno sa još 3 Harikena i 2 Me109E dobro "pustili krv" dušmanima,što Italijanima što Nemcima.

















milan78

Odlican hari.Pocinje vise da mi se svidja od spita i resto luftwaffe favorita. :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

YU-DFY

Zdravo lep. A rad perfektan, bez ijedne greske. Svidja mi se sema koju si odabrao (sa 4 velike kokarde na krilima).
Pomenutu knjigu nemam pa bi bilo interesantno da ukratko napises o uspesima ta 3 harikena i 2 Me-109 iz Mostara.
Ziv bio!

Miha

Hvala momci :godMoram da dodam da će točkovi koji imaju felne sa četiri rupe biti zamenjeni posle ovog prinudnog odmora onim sa pet rupa.A što se tiče borbenog delovanja jedinice nazvane "Samostalna lovačka eskadrila",u prethodno pomentoj knjizi piše(valjda mi autor neće zameriti):
6.aprila iznad Korčule Harikeni i Me109 koje vodi kIk Zlatko Stipčić napadaju 11 bombardera Cant Z1007 bis iz 35 Stormo/47 Stormo koje su pratili 12 lovaca Macchi C200 iz 370 Squadriglia oštetivši dva bombardera,por.Milan Marjanović obara dva Macchi-ja,dok k2k Danilo Grbić i nar.Milan Delić razdvajaju formaciju i po izjavi Delića obaraju jedan avion.
Istog dana dva Me109(kIk Stipčić i nar.Grujić) i Hariken(k2k Grbić)napadaju 5 bombardra Cant1007,Stipčić i Grbić oštećuju po jedan dok Grujić obara jednog.
Sat vremena kasnije Stpčić sa Me109 i Grbić sa Harikenom napadaju formaciju od 18 Ju88 i 8 Bf110 a u neravnopravnoj borbi Grbić je teško ranjen,iskočio ali umro zbog velikog gubitka krvi.
Por.Đorđe Vasojević sa Harikenom prijavljuje istog dana obaranje jednog He111.
8.aprila por.Ivan Rubčić u Harikenu presreće jedan Z1007 i tvrdi da ga je oborio.
12.aprila por.Franc Godec juri Ju88(III/KG51)ali mu avion biva oštećen i iskače iz zapaljenog aviona.

To je ukratko borbeni učinak koji nije impozantan ali su spram svojih mogućnosti potprašili zlikovce.

doktor

Odlicna maketa, prvoklasno uradjena! Pravi trio: Hariken, Emil, IK-3

ALEX T

Pedantan rad i jako lepa kamuflaza.
Lepa kolekcija /Blenheim je moj favorit/.
Pozz

djos & filip

Prelepo odradjena maketa, sve na svom mestu.
Cela kolekcija je za ponos vlasnika :)
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......