1/72 - 04901 - Revell - DHC-6 Twin Otter

Previous topic - Next topic

komoras

Maketu sam bio nabavio još 2016. kada se bila pojavila kod nas na tržištu. Bio sam je započeo, ali veoma nestručno...tako da je završila u kutiji sa ostalim "špajz" projektima...
Stalno sam razmišljao da kupim novu i odradim posao kako treba, ali nikako da se nakanim...
Sve dok pre par meseci nisam kupio jedan lot mlaznjaka sa ebay-a, a prodavac je nudio pride ovu maketu kao poklon, ali bez dekala! Tako da je maketa opet čučala osudjena na propast...
Te kako je krenulo ovo ludilo, razmislih da svaka maketa u šteku dobro dodje, pa sam razmatrao i what if opciju...ali rekoh da ipak prvo pokušam i kontaktiram Revell. Objasnih situaciju i dobih dekale poštom u roku od par dana! Te je ovaj projekat mogao da počne!  :super





U pitanju je Matchbox prepak iz 1983. Neki kažu i najbolja Matchbox maketa...ali pored svoje primitivnosti, plastika pokazuje i svoje godine, te je u dosta segmenata gradnje potrebna dodatna pažnja.
Radiću verziju sa kutije, ali sa skijama




Prozori su jedan od najpipavijih koraka u gradnji. Pa sam se odlučio da ih zalepim tečnim lepkom kako bi se dobro držali za ostatak plastike. Gde god je bio lepak zakačio vidljivu površinu, ispolirano je sa Tamiya Polishing Compound sistemom.





Zatim sam sve spojeve "zagitovao" sa Micro Kristal Klear i zamaskirao stakla iznutra sa Mr. Masking Sol R



Što se tiče ostatka delova, bukvalno svaki treba da se očisti od viška plastike i po potrebi ispravi sama geometrija.



Najveći problem za sada je vetrobran. Pokušao sam da očistim od viška plastike sam otvor što je preciznije moguće, te i pazio da sve bude simetrično. Nakon probe na suvo, fali skoro 1 mm plastike. Razmišljao sam da to samo zagitujem, ali mi nekako to ne deluje kao dobro rešenje. Te sam se odlučio za sigurniju ali komplikovaniju opciju - da ubacim tanke plastike izmedju stakla i ostatka trupa. Za to su dobro poslužili viškovi poklopaca stajnog trapa, koje Airfix daje gotovo uz svaku novu maketu.





Kako sam radio oko nosa aviona, reših da i proaktivno ubacim olova u nos i nalijem lepkom za drvo. Kako bi se sve osušilo na vreme kada dodje trenutak da se sam nos zalepi za ostatak trupa.
Uputstvo kaže 20g. Sačma od 3mm ima oko 0.45g po komadu. Tako da sam ubacio oko 50 kuglica.




Zatim sam prajmovao i ofarbao unutrašnjost. Te kad se sve osuši fino, ide dekalisanje iznutra i spajanje trupa.





Ako imate neku kritiku il savet, bio bih zahvalan :cheers






ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates


Janjic

Super ti ide!

Sviđa mi se popunjvanje onog zazora na stakliću  :super
凸(¬‿¬)凸

komoras

Hvala momci!  :cheers

Za početak, ova muka oko farbanja unutrašnjosti uopšte nije bila potrebna. Jer kad se zalepi prednji zid, unutra je jako mračno i uopšte se ne vidi dal je ofarbano il nije...tako da taj deo može da se preskoči. Potrebno je ofarbati samo sam kokpit.
Ono što sam trebao da uradim je da ispoliram stakliće sa unutrašnje strane. Verujem da bi mnogo lepše izgledalo.

Kako sam bio završio sa farbanjem unutrašnjosti, udario sam dekale. Pojaseve sam uradio istom metodom u kombinaciji sa alu limom kao na FW-190.
Ono što je malo žalosno, unutra se apsolutno ništa ne vidi. Tako da je moguće i potpuno izostaviti dekale. Jedino kad bi se svi staklići detaljno isšmirglali i iapolirali... Onda možda i ima smisla...




Zatim sam zalepio polutke trupa i zalepio vetrobran.




Pomalo razočaran celokupnim izgledom, rekoh da makar probam da izravnjam i ispoliram stakla sa suprotne strane. Bilo me je strah da ne upadnu u trup pri pritisku šmirgle, ali kombinacija Mr. Cement SP i Micro Kristal Klear su jako dobro odradili posao. Sve stoji čvrsto kao kamen!




Nakom tpga, došao je korak da se koriguje situacija sa vetrobranom. Zagitovao sam Vallejo akrilnim gitom i bacio se na šmirglanje. Ovo je sve jako puno trajalo i treba ponoviti u par puta. Posle svake "ruke" vidi se da treba još malo gita i poliranja...i tako u krug dok se ne popune sve rupice.





Maketa je takva, da bukvalno svaki deo koji se zalepi, treba podobro zagitovati i ošmirglati. Može se reći da je skoro pa na nivou A-Modela po tom pitanju...





Ima još podosta da se gituje/šmirgla, dok se ne polepe krila i nos za ostatak trupa




Razmišljao sam se i da prerežem i izrevetiram maketu. Ali konkretno na slici aviona u sivom, detaljno se vidi da linije panela gotovo i da ne postoje, a sami riveti su u pozitivu. Tako da verovano da ništa neću dirati po tom pitanju.



Sve ide jako sporo i sa dozom frustracije...ali barem malo za promenu da radim i teže makete koje zahtevaju dosta pažnje :cheers
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

komoras

EVO ME OPET!  :mjetal



Red bi bio da nastavim na forumu, tamo gde sam i stao  :think
Radilo se dosta u medjuvremenu, nije da nije...ali usled komformističko tehničkih razloga, svoje radove sam postavljao isključivo na mobilnim platformama...  :rtfm

U znaku promena na forumu, da i ja nešto promenim po tom pitanju, te evo nastavka ove golgote od makete...  :super


Ako se sećate, staklarija mi je zadavala nenormalnih problema...te iz tih razloga, a i opšteg st(r)anja u svetu, odlučih se da nastavim u What-if smeru, uz tematiku: "Šta se desi kada Kanadjanin napravi pogrešno skretanje na Arktiku..." (Ali o tome otom potom)

Prvo na redu je bila zamena nosa:
 


Zatim vadjenje vrata, jerbo mi je prozor upao:



To sam rešio da popravim tako što ću iseći vrata i ponovo sve zalepiti.
Ali staklić jednostavno nije želeo da saradjuje, te s tim sam isekao folije i nalio superlepkom.
Na kraju sve ispolirao i totalno je ok ispalo.




Usledili si blagi radovi korekcije kontura na donjaka:




Nakon lepljenja vrata, poskidani su neki delovi radi popravki i očistio sam prajmer i farbu:




Definitivno je trebalo popraviti i poziciju vetrobrana. Gornja ivica treba da bude u ravni sa vratima, a ne ovako kako sam ja napravio...
Kad sam započeo ovu maketu, gotovo da nisam ni imao referenci...sada sam u posedu preko 1000 slika ovog prelepog aviona. Ali i dalje imam samo jednu gde se vidi sa gornje strane !!! :deadhorse



Nakon toga, plan je bio da na isti način sredim i prvo prozorče levo, ali je superlepak loše odragovao (verovatno ostaci farbe) pa sam se odlučio da samo popunim, tj uklonim prozor.







Popravka vetrobrana je zahtevala pristup iz par koraka.
Prvo sam precizno sasekao krov, pa zatim izvadio vetrobran i uklonio viškove sa donje strane.





Nakon lepljenja, usledilo je popunjavanje i poliranje.
I tu je trenutno gde smo danas...  :pilot




Sve ovo je usledilo nakon 2.5 godine pauze jesenas. Nadam se da ću ovih dana smognuti snage da nastavim s ovim kršem  :love
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

najjaci

Mogu ti reci da ti je Ljubisa odlicno legao kao pozadinska muzika.
Samo ne bih ti ja imao zivaca za svu tu hirurgiju, gitovanje smirglanje pa opet iz pocetka sve u krug...
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

komoras

Quote from: najjaci on 23-03-2023, 19:15:16Mogu ti reci da ti je Ljubisa odlicno legao kao pozadinska muzika.
Samo ne bih ti ja imao zivaca za svu tu hirurgiju, gitovanje smirglanje pa opet iz pocetka sve u krug...

Sve je počelo tako kako sam razmišljao na koji način da proguram čačkalicu unutra i poduprem staklo da bih ga zalepio.

Prva zamisao je da isečem nos i tako stvorim prostora za tu operaciju...
Što mi je dalje dalo ideju da napravim what-if sa dužim nosem.
Skije će ostati svakako.

A Ljubiša, uvek!  :love
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates