Spitfire Mk.I/II "Aces" - DK Decals -1/72

Previous topic - Next topic

voja

Bio bi red da se otvori i prvi topik u ovom delu foruma recenzije u okviru "SIG Supermarine Spitfire Serbia".

Pa da krenem.

Radi se o dekalima "Spitfire Mk.I/II - Aces" ili jednostavno po srpski "Asovi na Spitfajerima I i II"u razmeri 1/72.



Dekali su ceske firme "DK Decals" a stampa ih "BOA Agency". Inace, isti stampar stampa dekale i za mnoge druge maketarske firme a mogu se pronaci u kutijama raznih, kako ceskih tako i zapadnih proizvodjaca maketa. Dekali su vrhunskog kvaliteta, zivih boja, u registru, dok im je noseci film izuzetno tanak.

Dekale koje predstavljam nose katalosku oznaku 72045. Spakovani su u zip vrecicu koja sadrzi jednostavno kolorno uputstvo za bojenje i oznacavanje datih letelica kao i tri lista sa dekalima. Dekali sadrze oznake za ukupno 30 aviona Spitfire Mk.I/II, sa A i B varijantama krila, iz perioda Bitke za Britaniju.



Uputstvo je priblizno A4 formata, u koloru, stampano dvostrano.

Na jednoj strani se nalaze bocni profili za ukupno 30 varijanti farbanja i oznacavanja aviona Spitfire Mk.I/II.









Dok se na drugoj strani nalaze podaci o svakoj masini ponaosob tj. kojoj je jedinici pripadala, ko je od asova letao na njoj kao i broj postignutih vazdusnih pobeda. Kada smo vec kod prikaza vazdusnih pobeda, to je uradjeno dosta konfuzno tako da ni sam vise ne znam sta i kako da gledam. Procenite sami. Mozda neko od vas bude u mogucnosti da nam to rastumaci. Uglavnom, verovatno se radi o ukupnom broju pobeda doticnog asa tokom celog rata, o broju pobeda na avionu sa seta dekala, zajednickim pobedama sa drugim pilotima, mogucim obaranjima, . . . Samo treba pravilno rastumaciti kojim redosledom je sta napisano.

Na toj drugoj strani nalaze se i prikazi gornjih i donjih povrsina Spitfajera. Svaki bocni profil je oznacen brojem a isti broj se nalazi i uz neki od prikazanih gornjih i donjih povrsina za dati avion ciju maketu radimo.
Boje su date po Humbrolu i Agami a vi ih uz pomocu tablica mozete konvertovati u boje nekog drugog proizvodjaca, one koje vi koristite za vase makete (Tamiya, Gunze, Revell, AK, . . . ). Dat je i predlog maketa u razmeri 1/72.







Kao sto sam na pocetku napisao, set dekala sadrzi ukupno tri lista.

Na prvom listu se nalaze registarske oznake za svaki avion, individulalne oznake i grbovi za pojedine avione koji su ih nosili, oznake cina pojedinih pilota. Na istom listu se nalaze i pokrivaci za mitraljeze u krilima. U stvarnosti je to bila jedna vrsta samolepljivih platnenih nalepnica koje su imale visestruku svrhu.
Nesto slicno danas imate u vidu onih srebrnih platnenih samolepljivih traka koje mnogi koriste u domacinstvu a koriste se i u civilnoj avijaciji kada nesto treba privremeno zalepiti na letelici  ;D. Jedna od svrha je bila da se zatvore otvori, za mitraljeze, na napadnim ivicanama krila kako u njih ne bi tokom rulanja po travnatom letelistu upadala zemlja, trava i ostale necistoce i na taj nacin zacepila usta cevi mitraljeza. Platnene pokrivke su jos sluzile i protiv smrzvanja mitraljeza na velikim visinama. Naime, mitraljezi su se tokom leta grejali toplim vazduhom sistemom cevi razvucenim iz hladnjaka ispod desnog krila. Posto to nekada nije bilo dovoljno, na otvore za mitraljeze se lepila platnena zastita kako hladan vazduh ne bi ulazio i hladio topli vazduh koji je strujanjem kroz krila grejao mitraljeze. Jedna od namena platnenih pokrivki na otvorima za mitraljeze bila je i indikacija zemaljskom osoblju dali su svi mitraljezi dejtvovali tokom vazdusnog duela. Naime, kada bi se avion obskrbio municijom, zemaljsko osoblje bi repetiralo mitraljeze i time u svaki ubacilo po metak u cev. Kada bi u vazduhu doslo do borbe, pilot bi pritiskom na dugme dejstvovao iz svih mitraljeza. Desavalo se da neki od mitraljeza zaglavi i da jednostavno ne dejstvuje. Po sletanju aviona, zemaljsko osoblje kada bi videlo da neka od platnenih zastita na ustima cevi nije pokidana, znalo bi da mitraljez nije dejstvovao te bi sa narocitim oprezom pristupalo pod pretpostavkom da je mitraljez zaglavio te da se u zatvaracu jos uvek nalazi metak.
Pored svega ovoga, na ovom listu dekala nalazi se i jedan kvadrat u zutoj boji. To je bio indikator prisustva bojnih otrova u vazduhu. Pocetkom rata, a pouceni Prvim svetskim ratom, svaka od zaracenih strana je pretpostavljala da ce ona druga strana upotrebiti bojne otrove. Iz tog razloga je postojala potreba za pravovremenom detekcijom prisustva bojnog otrova u vazduhu. Britanci su to resili tako sto su na krila svojih aviona lepili platno kvadratnog oblika a koje je prethodno bilo premazano posebnom farbom koja bi na prisustvo bojnih otrova reagovalo promenom svoje boje. Nekada bi farba za detekciju bila i direktvo ofarbana na krilo aviona. Ta farba je bila zuckasto zelena, ne cisto zuta kao sto je to prikazano na dekalu, i u dodiru sa bojnim otrovima menjala bi boju u crveno, bordo. Ako bi se na krilo aviona lepilo platno za detekciju prisutnosti bojnih otrova, ono se lepilo samolepljivim trakama kojima su se lepili i otvori za mitraljeze na krilima. Zbog toga veoma cesto na krilima Spitfajera/Harikena vidjamo zuckasto zeleni kvadrad obrubljen tankom crvenkastom linijom. Ako tih crvenkastih linija nema, onda znaci da je farba za detekciju direktno nanesena na krilo. Ista farba se nanosila i na delove uniformi pripadnika zemajskih jedinica RAF-a, na saobracajne znake, bandere, coskove zgrada u britanskim gradovima, civilna i vojna vozila, . . . a sve u cilju da pripadnike vojske i gradjanstvo obavesti o mogucoj prisutnosti bojnih otrova u vazduhu. Kada je postalo jasno da Nemci ne upotrebljavaju bojne otrove i da ih najverovatnije nece ni upotrebiti, tako i farba za njihovu detekciju nestaje sa krila Spitfajera mada se na pojedinim masinama zadrzala i u 1941. godini.









Na drugom listu nalaze se oznake nacionalne pripadnosti. Nekoliko razlicitih varijanti rondela i zastava RAF-a koje su bile specificne za period Bitke za Britaniju. Rondela i zastava nema za svih 30 masina, vec samo za nekolicinu. Proizvodjac dekala je predvideo da koristite i one koje dobijate u kutiji sa maketom.







Treci list dekala sadrzi kodna slova za svih 30 aviona koji su obuhvaceni ovim kompletom dekala. Slova u vidu pripadnosti odredjenom skvodronu kao i individualno slovo svakog pojedinacnog aviona skvodrona.








Servisni natpisi tj. stensili ne postoje u ovom kompletu dekala. Predvidjeno je da koristite one koje dobijate u kutiji zajedno sa maketom.
Cena jednog ovakvog kompleta dekala je oko 10-12 evra, sto i nije puno ako se uzme u obzir sta sve dobijate. Registracija i kodnih slova ima toliko da bi mogli da ih seckate, kombinujete i za one avione koji nisu dati u kompletu a vama licno su od nekog interesa.

Adresa DK Decals-a je www.dkdecals.cz na kojoj cete pronaci i obilje drugih dekala za Spitfajere, i ne samo njih, u razmerama 1/72, 1/48 i 1/32.

Srecno maketarenje.

.

.

Warhawk

Wow, koliki izbor.
Sa aspekta kvaliteta deluje vrhunski.

Može li se sa sigurnošću tvrditi da su za sve opcije ti veliki kodovi bili sivi?
http://www.ratomodeling.com/articles/RAF_skies/
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

cherny

Moze. Svi ovi Spitovi su iz perioda pre 1942, tada je boja za kodove bila Sky Grey - FS36463.