Monogram P-39 1/48

Previous topic - Next topic

YU-DFY

Evo mojih 5 centi povodom 75 godina pobede nad fasizmom. Monogramov P-39 (drugi koji sam uradio u zadnjih mesec i po dana; prvi imate u kampanji makete u doba korone) uradjen u bojama VVS. Ovaj avion ima interesantnu istoriju. Na njemu je prvo leteo heroj sovjetskog saveza Ivan Iljic Babak. To mu je bio drugi avion jer je karjeru pilota lovca zapoceo na Jak-1. Ova kobra mu je bila talicna. Na njoj je postigao skoro sve svoje vazdusne pobede a bilo ih je ukupno 33. U martu 1945. je premesten za komandira 16. lap, a svoj avion je ostavio pilotu Gregorij Dolnikovu. Babak je posle nekoliko dana oboren od strane PAA i pao u zarobljenistvo i nije dobio drugu zvezdicu heroja sovjetskog saveza koja mu je inace pripadala do tog trenutka. Dolnikov je zavrsio rat na ovom avionu, prefarbao je nose art koji je imao Babak, a ucrtao na tom mestu "Za Petra Gucka" i 15 vazdusnih Pobeda a na drugoj strani kapotaza "Za Vanju Babaka". Tri bele pruge na levom krilu predstavljaju oznaku bitke za Berlin.
Dekali su od Eduarda ali prilicno stari i tanki pa su pucali. Ima i malo silveringa koji nisam mogao da eliminisem sa Vallejo hemijom.























Miroslav Š.

http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

doktor

Meni su oba odlicna, pogotovo jer volim P-39, a posebno u VVS oznakama