JKRV Hoker Hariken 2317 1/48 Airfix

Previous topic - Next topic

padobranac

Airfixov novi Hariken-metalno krilo. Radjen po podacima koji sam dobio djnik-a, koji ce se pojaviti u njegovoj novoj knjizi o kamuflazama u JKRV - II deo, sa profilima koje je radio Ognjan Petrovic. Mislim da je ovde vec uradjen ovaj isti avion - 2317, mislim da ga je Miha radio, ali sa skroz srebrnim donjim povrsinama. On ga je uradio po profilu iz knjige Hokeri, ako se ne varam. E sad, pregledao sam sve moguce fotke do kojih sam mogao da dodjem, na nekih pet fotki su da kazemo, sigurno Hariken-i sa komplet srebrnim donjakama. Dve su sa Zagrebackog sajma, jedna iz Makedonije i 2 iz 3.PS iz Mostara. Na svim ovim fotkama su avion ili avioni u A-semi bojenja a 2317 je bio u B-semi, tako da mislim da su podatci od djnik-a tacniji.
Sama maketa je onako..... ne znam ni sam sta da kazem. Pre nego sto sam poceo da je radim, iscitao sam svasta po netu sto sam mogao da nadjem. Pola ljudi koji su je pravili su imali problema oko uklapanja trup-krilo, javlja se jako veliko odstojanje pri uklapanju i nesto ne dozvoljava da sve klikne na svoje mesto. Ja sam imao isti taj problem. Druga polovina ljudi nije imala nikakvih problema. Nisam uspeo da provalim zasto se problem javlja ali sam uspeo da ga resim postepenim smirglanjem povrsina na trupu koje ulaze u krilo. Na zalost nisam slikao, bilo bi lakse objasniti. Osim toga, drugih problema sa maketom nije bilo. Paneli su mozda malo jaci, posebno u odnosu na Tamiyu i Hasegawu, ali sve izgleda OK kad se maketa zavrsi.
Boje su MRP, odlicne kao i uvek. Dekali LiftHere, legli odlicno. Felne sa 5 paoka uzete sa Tamiyinog Spitfajera....pasuju odlicno na Airfixove tockove.







o\llllll/o

Miha

Odlično si namunjio Harikena :bravoJa nisam imao problema sa sastavljanjem,uklapala se perfektno.Sad,što se tiče tačnosti šeme,'bemli ga,ja sam se držao podataka iz knjige o Hokerima jer drugih podatka nisam imao.U njoj se navodi doslovce ispod profila 
dotične mašine:
"So far it is the only known machine from tje 2nd imported batch with silver painted underside".

U svakom slučaju,sad imamo priliku da vidimo varijantu A i varijantu B.

:bravo


djnik

Fantasticno si odradio Hoker, sve nijanse si odlicno potrefio i suptilno odradio weathering jer su ih kod nas lickali stalno. Hvala za ideju za felne sa 5 paoka, bas sam razmisljao kako da radim nase, nisam ni znao da mogu da se pozajme od Spitfajera.

ALEX T

Odlican je,

Weathering i boje taman bez preterivanja.

Donji deo odlican nije mrtav/pogotovu crna.

Pozz

MVladan

Ала си га оправииооо ! Феноменалан је   :god !!!  Мораћу од тебе да покупим форе кад будем радио Харикена.

padobranac

QuoteSad,što se tiče tačnosti šeme,'bemli ga,ja sam se držao podataka iz knjige o Hokerima jer drugih podatka nisam imao.U njoj se navodi doslovce ispod profila dotične mašine:
"So far it is the only known machine from tje 2nd imported batch with silver painted underside".

U svakom slučaju,sad imamo priliku da vidimo varijantu A i varijantu B.

Videcemo....jedan od nas ce prefarbavati donje povrsine  ;) :)

QuoteHvala za ideju za felne sa 5 paoka, bas sam razmisljao kako da radim nase, nisam ni znao da mogu da se pozajme od Spitfajera.
Probao sam da uklopim i felne sa Eduardovog spitfajera ali su mnogo manje, pa nisu dobro pasovale. Tamiyine skoro perfekt.

QuoteDonji deo odlican nije mrtav/pogotovu crna.
Za donjake sam probao da iskopiram guljenja i ostecenja na fotkama Harikena sa Borongaja (najverovatnije 2314). Nije ispalo lose
o\llllll/o

Janjic

凸(¬‿¬)凸

Miroslav Š.

Odličan! Još jedan za studiranje, posebno mi se dopada farbanje i ostarivanje/habanje koje je vrlo uverljivo :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Laufer72

Odličan.....dodao bi izduv iz motora .... onako malo protivu uroka :-)


capritim


#11
Kolega, Bravo!

Ja sam ga uradio pre mesec, dva ali sam lenština i nisam ga još slikao. Imao sam problemčiča nekoliko ali sam ga sredio.
Mene uglavnom smeta jer ga bije 1:72 Arma Hobby maketa koja nudi više i bolje od ove 1:48 makete.
Cockpit je jako elementaran, a rubovi krila odzada neoprostivo tupi i debeli. A panelizacija još nije na nivou Japanaca iz 90tih.

DjG

Pokazna vežba na temu:
DEFINICIJA MAKETE - verna kopija originala urađena u određenoj razmeri.

Bez slobodoumnih impresija iz snova ili "Olja Ivanjicki" neoromantičnih, popularnih ili ličnih vizualizacija ili čak, rekao bih - halucinacija.
Primera radi, ovako:





Ne. Jednostavno, Hurricane, umanjen 48 puta, izgleda ovako.

Lykos


djnik