IAR 80,Hobby boss 1/48

Previous topic - Next topic

Miha

Eve IAR.
Simpatičan avion o koje ja nisam znao skoro ništa pa sam bio prosto iznenađen nekim podatcima koje sam saznao tek kad sam počeo da pravim ovu maketu.Napravljeno 448 komada(IAR 80 i IAR 81 sa podvarijantama),tukao se sa sovjetskim vazduhoplovstvom,sa američkim-bio je ljuti protivnik Lajtninzima i Liberatorima koji su napadali Ploešti i na kraju se borio i protiv dojučerašnjih saveznika,Švaba kad su Rumuni okrenuli ćurak.

Maketa,velika 72-ojka,malo delova koji se lepo uklapaju,prilično detaljna unutrašnjost kabine,u kompletu sa ecovanim pojasevima.Na plastici od intervencija:uklonjeno ojačanje trupaispod kabine,malo doteran motor,"nitovan"ceo avion,podeljeni flapsovi i eleroni koji su odliveni u komadu,štap antene pušten u kabinu,itd,itd.Dekali tanki,ležu k'o guza na nošu ali belo polje na oznakama malo pomereno, :think,šema farbanja skroz proizvoljna kao i font brojeva na repu,ali srećom na netu ima dosta ozbiljnog materijala tako da nije problem bio naći šemu ozbiljnih istraživača,kao što je Radu Brinzan-Tito za ovaj tip aviona koji je izdao knjigu o IAR-u 2017.Inače,beli 42 najčešće je "vozio" poručnik Ioan Micu iz 8.lovačke grupe a ovaj avion ima obeležje pobeda koje nisu lične nego cele eskadrile a na ovaj avion su namalane iz propagandnih razloga 1941.za neku foto sesiju italijanskih i domaćih ratnih izveštača.
Farbe Humbrol 116/Revell 87/MM RLM 65/Revell 12(žuta).














Janjic

Quote from: Miha on 27-07-2020, 23:58:05Dekali tanki,ležu k'o guza na nošu...
:hahaha

Lijep rad i lijepo osvježenje na forumu! Bravo  :)
凸(¬‿¬)凸

Sandman

Atraktivno - i tema i farbanje.
Sviđa mi se nijansiranje na kamuflaži.