"Malta Spitfire Aces" - DK Decals -1/72

Previous topic - Next topic

voja

Set dekala "Malta Spitfire Aces" ceske firme DK Decals u razmeri 1/72.



Dekale koje predstavljam nose katalosku oznaku 72070. Spakovani su u zip vrecicu koja sadrzi jednostavno kolorno uputstvo za bojenje i oznacavanje datih letelica kao i dva lista sa dekalima. Dekali sadrze oznake za ukupno 32 aviona Spitfire Mk.Vb/c i IX iz perioda Bitke za Maltu.



Uputstvo je priblizno A4 formata, u koloru, stampano dvostrano.

Na jednoj strani se nalaze bocni profili za ukupno 32 varijante farbanja i oznacavanja aviona Spitfire Mk.Vb/c i IX.













Dok se na drugoj strani nalaze podaci o svakoj masini ponaosob tj. kojoj je jedinici pripadala, ko je od asova letao na njoj kao i broj postignutih vazdusnih pobeda.

Na toj drugoj strani nalaze se i prikazi gornjih povrsina Spitfajera. Svaki bocni profil je oznacen brojem a isti broj se nalazi i uz neki od prikazanih gornjih povrsina za dati avion ciju maketu radimo.
Boje su date po Humbrolu i Agami a vi ih uz pomocu tablica mozete konvertovati u boje nekog drugog proizvodjaca, one koje vi koristite za vase makete (Tamiya, Gunze, Revell, AK, . . . ). Dat je i predlog maketa u razmeri 1/72.

Za maketu aviona Spitfire Vb predlazu se makete proizvodjaca Tamiya, KP i Revell.
Maketu proizvodjaca Revell bih zaobisao u sirokom luku. Dosta je losa a nedostaje joj i jedan kako bitan tako i karakteristican detalj na avionima Spitfajer. Naime, nedostaje onaj karakteristican lom na prelazu krila sa trupom na donjim povrsinama.
Maketa proizvodjaca KP je klasican "short run" koji ima losije uklapanje delova, sitniji delovi su grublji dok je poklopac kabine malo zamucen i musav a i sam vetrobran ima cudno uklapanje sa trupom.
Maketa proizvodjaca Tamiya nije bez greske. Jedna bitna greska je duzina trupa koji je na maketi kraci u poredjenju sa pravim avionom. To se ispravlja secenjem trupa i ubacivanjem stirena kako bi se produzio.
Druga greska se ogleda u losijem spineru i elisi. Spiner je malo zatupast dok su kraci elise previse uzane.
To mozemo ispraviti pozajmljivanjem spinera i elise sa stare makete Spitfire Mk.Vb proizvodjaca Airfix ili kupovinom rezinskog spinera sa elisom tipa Rotol proizvodjaca Quickboost QB72160 http://www.quickboost.net/Obrazky/72160.jpg .

Za maketu aviona Spitfire Mk.Vc predlazu se makete proizvodjaca Sword i KP.
Sta vazi za Spitfire Mk.Vb od KP, vazi i za njihov Spitfire Mk.Vc.
Maketa proizvodjaca Sword je takodje "short run", ali je daleko bolje uradjena od one koju radi KP.
U principu, Spitfire Mk.Vc od Sword-a je kopija makete Spitfire Mk.Vb od Tamiye, ali sa ispravljenom duzinom trupa kao i sa potpuno novim krilima varijante "C".
Druga solucija nam je da sacekamo da se na trzistu pojavi najavljena maketa Spitfire Mk.Vc proizvodjaca Airfix. Ta maketa bi trebala da ima i varijantu krila sa ukupna cetiri cetiri topa a koja je bila karakteristicna za Bitku za Maltu.

Za maketu aviona Spitfire Mk.IX predlazu se makete proizvodjaca Eduard, Sword, AZ Model i Hasegawa.
Hasegawa je odavno ispala iz konkurencije iako je nekada vazila za najbolju opciju. Sem poda kabine i sedista, pilotski prostor je potpuno prazan, bez ikakvih detalja na bocnim zidovima kokpita. Kutija stajnog trapa je jako plitka a isto vazi i za hladnjake pod krilima.
Ovde je najbolje odluciti se za maketu proizvodjaca Eduard i to u Profipack varijanti pakovanja u kojem se pored plastike, dobija jos i set ecovanih delova kao i maske za farbanje ramova kabine. Maketa je bogata detaljima a u kutiji je dato i mnostvo delova koje necete koristi pa vam mogu korisno posluziti za obogacivanje neke druge makete.









Kao sto sam na pocetku napisao, set dekala sadrzi ukupno dva lista.

Na prvom listu se nalaze registarske oznake za svaki avion, individulalne oznake i grbovi za pojedine avione koji su ih nosili, oznake cina pojedinih pilota.
Isti list dekala sadrzi i kodna slova za sva 32 aviona koji su obuhvaceni ovim kompletom dekala. Slova u vidu pripadnosti odredjenom skvodronu kao i individualno slovo svakog pojedinacnog aviona skvodrona.









Na drugom listu nalaze se oznake nacionalne pripadnosti. Nekoliko razlicitih varijanti rondela i zastava RAF-a koje su bile specificne za period Bitke za Maltu. Rondela i zastava nema za sve 32. masine, vec samo za nekolicinu. Proizvodjac je predvideo da koristite i one oznake nacionalne pripadnosti koje dobijate u kutiji sa vasom maketom.





Period Bitke za Maltu je veoma zanimljiv sa maketarske tacke gledista.
Obilje boja, raznih kamuflaznih varijacija i oznacavanja su nepresusni rudnik za istrazivanje ovog bojista Drugog svetskog rata.
I dan danas medju maketarima se znaju ukrstiti koplja oko izbora "pravih" nijansi odredjenih kamuflaznih boja specificnih za malteske Spitfajere. Guglanjem po stranim maketarskim forumima mozemo i sami videti sa kakvim zarom odredjeni maketari zastupaju i brane svoja misljenja po pitanju kamuflaznih boja i njihovih nijansi na Spitfajerima iz Bitke za Maltu. Ide se i do toga da raznorazni, bilo samozvani ili opste priznati, eksperti u zaru rasprave . . .  Bolje da ne pisem vise  :cry

Izmedju ostalog, malteski Spitfajeri su i za nas zanimljiva tema. Nekoliko Spitfajera sa Malte se kasnije naslo i u naoruzanju naseg 352. skvodrona. Jedna od poznatijih masina je i Spitfajer Mk.Vc registarskih oznaka BR130, beli "Đ".
Pre ustupanja 352. skvodronu isti je leteo u 249. skvodronu. Operisao je sa aerodroma Ta Kali na Malti a neko vreme na njemu je leteo i cuveni as George Beurling.
Vise o Dzordzu Berlingu https://en.wikipedia.org/wiki/George_Beurling

Servisni natpisi tj. stensili ne postoje u ovom kompletu dekala. Predvidjeno je da koristite one koje dobijate u kutiji zajedno sa maketom.
Cena jednog ovakvog kompleta dekala je oko 10-12 evra, sto i nije puno ako se uzme u obzir sta sve dobijate. Registracija i kodnih slova ima toliko da bi mogli da ih seckate, kombinujete i za one avione koji nisu dati u kompletu a vama licno su od nekog interesa.

Adresa DK Decals-a je www.dkdecals.cz na kojoj cete pronaci i obilje drugih dekala za Spitfajere, i ne samo njih, u razmerama 1/72, 1/48 i 1/32.

Srecno maketarenje.

.

.









Dragan

Quote from: voja on 03-08-2020, 02:30:49

Za maketu aviona Spitfire Vb predlazu se makete proizvodjaca Tamiya, KP i Revell.
Maketu proizvodjaca Revell bih zaobisao u sirokom luku. Dosta je losa a nedostaje joj i jedan kako bitan tako i karakteristican detalj na avionima Spitfajer. Naime, nedostaje onaj karakteristican lom na prelazu krila sa trupom na donjim povrsinama.


Isto je i sa Helerovom maketom Spita Mk.Vb, koja takodje nema uradjen prelaz krilo-trup kako treba.

cherny

To važi samo za stari Revell Mk.Vb. Nova maketa ima taj deo odrađen korektno.
Ovo je stara kutija, koja ne valja:

A ovo je nova:

Pedja

Quote from: cherny on 03-08-2020, 07:55:33
To važi samo za stari Revell Mk.Vb. Nova maketa ima taj deo odrađen korektno.
Ovo je stara kutija, koja ne valja:

A ovo je nova:


Rasponi koji su naznačeni  na kutiji već sugerišu da je nešto menjano  :zvizduc

Lanmi

Ovo nije normalno šta sve imaju u ponudi. @voja Hvala na postu, sad moram da pravim spisak.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

voja

Quote from: Lanmi on 04-08-2020, 01:30:53
Ovo nije normalno šta sve imaju u ponudi. @voja Hvala na postu, sad moram da pravim spisak.

Imaju svašta zanimljivo a setovi su im baš bogati. Ima dekala za gomilu aviona na jednom setu.
Sasvim slučajno sam ih otkrio jedne godine u Mošonu.

.

.