Dragon 3520 1:35 SS-1c 'SCUD B' w/ MAZ-543 TEL

Previous topic - Next topic

zaki

Ulepih nekako, prvo postavio gornje viljuške oscilirajućih  ramena pa osovine točka i još dok lepak nije uhvatio pomoću lenjira nekako to uravnao. Tek posle zalepio donje viljuške i amortizere. To je jedini način jer redosled koji su stavili u sastavnici nema veze sa životom. Svo vreme se pitam da li su tvorci ove makete pokušali da je sastave po priloženoj šemi.
Kao što rekoh, nema nikakvih detalja, poluosovine su patrljci probodeni kroz šasiju čiji krajevi landaraju slobodni u  prostoru.
Idemo dalje, bez obzira na sve biće to lepa maketa.
:cheers






willys

Zaki, sada kada vidim kakve muke imaš sa sastavljanjem Skada, ozbiljno razmišljam da prodam ovog mog koji mi stoji još od 2008. godine.
Samo moraću da nađem nekoga ko nije video ove tvoje postove, pa njemu da uvalim, jer niko drugi normalan neće hteti  :lol

Svaka čast na trudu i umeću sastvaljanja.
Imaš moju punu podršku u nastavku mučenja sa ovom maketom  :bravo
Samo napred
Veliki pozdrav

zaki

Hvala na podršci  :)
Nije to takva drama kao što zvuči, sve su to čari ovog hobija, uostalom pogledajte od kakvih grubih resin odlivaka nastaju prava maketarska remek dela, to su majstori.
Uskoro nastavak
:cheers

zaki

Ok posle male pauze od godinu dana odlučih da moram da se izborim sa ovom maketom. Kako godinu dana nisam uzeo skalper u ruke prvo sam morao da očistim svu prašinu sa alata i  kutije sa delovima koju sam inteligentno ostavio otvorenom na gornjoj polici. Lepo uzmem kompresor i prinesem kutiju prozoru da svu nakupljenu prašinu izduvam napolje. Sledeća scena ja po snegu ispod prozora skupljam delove kabine koje sam oduvao sa vazduhom.
;D
Nastavak radova  na kolevci rakete, već poznata priča sa nepreciznom sastavnicom i zazorima kod uklapanja većih pozicija.


MigMigusa29

Postovani prijatelju.Da li bi Vam pomoglo da pogledate Poljski casopis Modelik koji obradjuje Scad?https://archive.org/details/Modelik_2007.04_SS-1C_Scud_B_MAZ-543

zaki

Hvala na linku ali to je model u razmeri 1:25 koji se pravi od kartona, u svakom slučaju, interesantno.
:cheers

MigMigusa29

https://www.aliexpress.com/i/32747762539.html detalji na uradjenoj maketi.Nadam se da nisam dosadansa postavkama!


zaki

Godine prođoše i ja se napokon nakanih da završim ovu maketu. Nikako da se odviknem da ne započinjem drugu pre nego što završim prethodnu. Malo po malo i eto meni desetak poluzavršenih maketa na polici koje skupljaju prašinu. Kad smo kod prašine ovog nesretnog maza sa spruama sam mudro ostavavio u otvorenoj kutiji na vrh polica tako da se nakupio sloj prašine kao da je padao sneg.
Prvi korak, tuširanje pa kad se sve osuši da sagledam gde sam stao i kako dalje.
 :cheers


zaki

Dve godine nisam pipnuo ovu maketu i u svakom sledećem koraku zažalim što je jednostavno nisam frljnuo kroz prozor. Ovo je ludilo, zaglavio sam na ovom sklopu postolja rakete i već nekoliko puta sedam i ustajem sa stola pokušavjući da se koncentrišem i shvatim gde šta ide i pod kojim uglom. Ništa ne naleže niti je moguće uklopiti, užas. Siguran sam da bih brže napravio ovu poziciju sa žicom i lemilicom.   :headbang




Goran A.

#25



zaki

#26
Još kad bih znao gde na šasiji završava hidraulični cilindar, to je onaj u donjem desnom uglu na slici. Na sastavnici ide negde u prostor. Zalepiću ga šasiju ionako se neće videti
:)

Goran A.

#27
Ti pinovi na cilindru imaju svoje mesto iza te pregrade (B15) u kojoj je otvor.
To ti je deo D27 koji ide na pregradu B15 ali sa unutrašnje strane.

Pogledaj deo sastavnice, koraci pod brojem 19, gornji levi ugao stranice.
Ako cilindar zalepiš, mislim da onda nema podizanja rakete.

Ti si pregradu već zalepio, možda je i taj deo tamo. Ako nisi, možda možeš da priđeš ispod šasije kroz sredinu.

zaki

Video sam to, ali ...
Nema veze, odustajem od inžinjerske logike, fiksirao sam ceo taj mehanizam jer nisam ni planirao da se raketa može podizati. Po srpski, smandrljao sam to  :D

zaki

Gotova je napokon  :)
Posle nekoliko godina evo je ugrubo složena čeka farbanje i ostalo sa tim. Šta reći, rani Dragon prepun pogrešaka u svemu, od katastrofalne sastavnice do grubog odlivka, pogrešnog pozicioniranja i numerisanja delova na sprui. Uklapanje vrlo često nemoguće bez obilnog šmirglanja a ponekad i testerisanja.
Ali kad je jednom sastavite imaćete impresivnu maketu na polici koja svojom veličinom odmah privuče pažnju. A što se tiče mojih brljotina to neka ostane među nama na ovom forumu (what happens in vegas stays in vegas).  :)
 :cheers