TITO'S UNDERGROUND AIR BASE BIHAĆ (ŽELJAVA)

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.



TITO'S UNDERGROUND AIR BASE
BIHAĆ (ŽELJAVA) UNDERGROUND YUGOSLAV AIR FORCE BASE, 1964-1992
EUROPE@WAR No.14
Izdavač: Helion & Company
Autori: Bojan Dimitrijević i Milan Micevski
ISBN 978-1-913118-67-9
Jezik pisanja: engleski
Prilog: Miroslav D. Šljivić
Prevod priloga na engleski: Nikola D. Rađenović
Bivša Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija se trudila da svojom politikom ostane na neutralnoj poziciji između istoka (zemlje Varšavskog ugovora) i zapada (zemlje NATO pakta) i da na taj način sačuva sebe i svoju viziju tadašnjeg sveta. Da bi to mogla da ostvari konstantno se trudila da što više ojača svoje oružane snage kako bi i na taj način potencijalnom agresoru dala na znanje da je spremna za odbranu. U tim pokušajima da se ojačaju svoje oružane snage često se prelazila granica mogućeg u smislu da su se sredstva (novac) trošila prilično neumereno obzirom na razvijenost civilnog dela državne infrastrukture. Upravo ta neumerenost ili megalomanija (gledajući iz današnje perspektive) je imala za razultat nastajanje jedne od najjačih vazduhoplovnih baza u tadašnjoj Evropi. O tom objektu koji je bio fascinantan u svakom smislu u vreme njegovog aktivnog operativnog života se znalo veoma malo a nakon njegovog kraja 1992. su se ispredale čitave priče sa i bez osnova. Knjiga ,,TITO'S UNDERGROUND AIR BASE - BIHAĆ (ŽELJAVA) UNDERGROUND YUGOSLAV AIR FORCE BASE, 1964-1992" autora Bojana Dimitrijevića i Milana Micevskog nam u pet poglavlja pruža izuzetno verodostojnu i kompletnu priču od same ideje o nastanku, projektovanju, izgradnji, razvoju i korišćenju ovog objekta sve do njegovog kraja 1992. Mnogobrojne fotografije, mape i ilustracije koje se nalaze u ovoj publikaciji odlično ilustruju tekst koji je pitak i vrlo konkretan u opisivanju i objašnjavanju teme celokupnog aerodroma Bihać na Željavi i u njemu objekta ,,Klek". Posebnu vrednost knjizi daju mnogobrojni intrevjui sa ljudima koji su svoju profesionalnu službu provodili na ovom aerodromu a čije su izjave i podatke autori vrlo vešto uneli u sadržaj. Podzemni aerodrom Bihać je bio tipična slika jugoslovenskog vojnog stila koji se ogledao u korišćenju domaćih rešenja i sredstava sa upotrebom američkih, sovjetskih, britanskih, švedskih i dr. sredstava i sistema te je kao takav privlačio pažnju mnogih. Publikacija je bogato ilustrovana i setom odličnih kolor profila Migova21 koji su bili u upotrebi u 200.vb a koje je priredio Tom Kuper.   
Obzirom da sam i lično proveo godinu dana na Željavi u 200. Vazduhoplovnoj bazi na odsluženju vojnog roka (septembar 1989 – septembar 1990) u raznim ulogama (vojnik stražar, k-dir aerodromske straže br.137 ,,Baljevac", član ornitološke ekipe i dr.) te sam zbog toga veoma dobro upoznao sam aerodromski kompleks i okolinu, mogu slobodno da kažem da je ovo do sada najbolje i najkompletnije delo koje opisuje ovaj veličanstveni objekat.
Zahvaljujem se gospodinu Tomu Kuperu i izdavačkoj kući HELION&COMPANY na poslatom primerku ove sjajne knjige koju srdačno preporučujem svima koje interesuje vazduhoplovstvo, istorija ili pravi mega projekti. 

http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!