"Oklopnjaci", jedan raritet za vas! AMX 30 D.C.A. "Mehanotehnika - Heller"

Previous topic - Next topic

Gusha



Vi malo stariji, secate li se ove makete, koja je ukrasavala izloge knjizara pocetkom osamdesetih.Evo, nakon 25 godina preganjanja, konacno sam naterao burazera od tetke da mi tu maketu preda, kako bi najzad ugledala svetlost dana!

Kutija je prepoznatljiva, ramovi i delovi su u sivomaslinastoj boji.Odlivci dosta korektni, sasija je vrlo detaljisana. Gusenice vinilne u crnoj boji.Tu se jos nalazi set za pet vojnika u francuskoj uniformi, i jos pride, vozac i komandir vozila.Kao nezaobilazni detalj, tu je i ona poznata, zuta kutija sa tubom hellerovog lepka.Uputstvo je na par A4 listova, sa relativno grubim i nepreciznim crtezima, a tu je i nezaobilazno uputstvo sa redosledom radnji na nasem jeziku!



Posto ih je u naoruzanju sem Francuza imala samo jos Sirija, najverovatnije je da ce maketa biti u pustinjskim bojama.Ako imate fotke ili neke linkove gde bih mogao da vidim kako su Sirijci obradili ovu tematiku, kacite pa da se bacam na pos'o!

RILE-NS

Meni je u ruke pre nekih 15-tak godina dopala iz istog razdoblja maketa AMX-30.Moja je bila furda pa sam pokusao da je vratim u normalu.Nije imala gusenice pa sam je napravio upucanu na diorami sa Izraelcima.Kasnije sam shvatio da Arapi nisu imali ova cuda u vreme kad su se kacili sa Izrealcima tako da sam raskanto dioramu.Steta za maketu bila je predivna i pre svog vremena svakako.Iskreno se nadam da ce tvoja doziviti zasluzenu sudbinu u nekoj vitrini u sirijskim bojama.Evo tumaracu po internetu , pa ako navatam ista, saljem. U naoruzanju su ih ,po jednom izvoru imali Francuska,Spanija,Maroko i S.Arabija.Nema pomena o Siriji?

Gusha

Tako je, malo sam se zabunio.Nije ih imala Sirija vec Saudijska Arabija i to 53kom.Francuska ih nije posedovala, jer je vec imala ovaj sistem, sa malom drugacijom kupolom na sasiji AMX 13.Oni su na sasiju AMX 30 kacili Roland sistem.Saudijska arabija je dobila ovu verziju ali sa drugom, malo naprednijom elektronikom.Isporuka je zavrsena do 1984 god.
Ostale zemlje koje si naveo nisu ovaj sistem imale u svom naoruzanju.