Supermarine Spitfire Mk. IXc - Eduard 1/72

Previous topic - Next topic

djnik

Ovu maketu sam zapoceo pre oko godinu dana dok sam je raduckao tu i tamo tokom cele prosle godine. Eduard je glupo uradio spojeve poklopca motora, izlazne ivice krila u korenu trupa, pretanke krajeve krila u odnosu na ostatak krila i jos par nekih drugih detalja pa me je to smorilo dok se nisam izborio i bio zadovoljan. Takodje dali su tockove iz 4 dela, dve polutke, felna plus zadnji deo koji se lepi za nogu stajnog trapa. Glupost i trosenje vremena. Pored ovih "nedostataka", maketa je veoma detalja sto se vidi po lepo izlivenim detaljima i rivetima u ovoj razmeri. Kabina je takodje prvoklasna sa mnostvom ecovanih delova.

Maketa je farbana sa Vallejo bojama AMT-6 (odozdo) i AMT-11 (odozgo). Lakirao sam je mesavinom mat i satin laka u odnosu 50-50. Koristio sam Lift Here dekale iz seta Dulltones koji su perfektno legli uz Mr. Mark Setter. Za wash sam koristio tamno sivi panel liner od AK dok sam za weathering u korenu krila kao i chipping koristio AK olovke, tacnije razne nijanse braon za koren krila i neutral gray za chipping. U korenu krila sam navlazenom drvenim olovkama iscrtao gde hocu da radim prljanje, ostavio sam to da se osusi i onda blago nakvasenom cetkicom ublazio tragove olovke dok se sve nije sjedinilo.

Br. 3 za ovu godinu.










medico

Bravo Djniče - Srbija ti kliče  :mjetal
lep malac nema šta, na trenutak sam, pomislio da je 1/48, Eduard je firma za 'sklapače' pa se ponekad zanesu i zakomplikuju stvar...poklopac motora iz 2 dela je vanredna glupost, skoro iste zamerke sam imao i za njihov Spitfajer u 1/48 razmeri. Za moj ukus možda malo pretamne boje a mozda je i efekat razmere malo uticao na to Kako bilo samo napred u nove radne pobede  ;)

djnik

Hvala druze! Eduard kao Eduard, suvise komplikuju stvari i mislim da nekad preteruju i sa dodatnim delovima tj. ecerajem i rezinom koji nikad ne iskoristis. Sve to "puni" kutiju i dize cenu ali nema nikakvu prakticnu upotrebu na kraju, narocito za manje razmere. Video sam da na primer sad daju taj poklopac motora od rezina iz jednog dela sto naravno moras da dokupis.

Da, ti si tvoj Spit IX radio sa svetlijim bojama i ispao je fantasticno, tvoj stil rada je drugaciji i samim tim tehnike koje koristis. Ja sam samo radio preshading na prajmeru i onda nanosio AMT-11 od Valeja i chipping olovkom, mozda sam mogao vise da se igram sa shejdovanjem ali avioni su nekada morali i biti sa manje vise svezom farbom zar ne? :)

Kao sto si rekao idemo dalje u nove pobede!


djnik

Hvala Dragane. Je li te pobedjujem tokom ovih prvih 21 dana u godini po broju zavrsenih maketa ili i ovako rano ubedljivo gubim? :D

anki

Majstorski kao i obicno. Inace dole si radio AMT-7 plavu a ne AMT-6 kao sto si napisao. 6 je crna  ;) ;D

djnik

Hvala Anki, pobrkao sam boje :) Kad budem zavrsavao Yak-1b, trudicu se da ne pogresim ;)

doktor

VRLO lepo uradjena maketa koja, po mom misljenju, pravilno ilustruje sovjetski pristup bojenju oznaka na avionima tokom Drugog sv rata, dakle: nista na gornjim povrsinama krila, vec bokovi trupa, vertikalac i naravno donje povrsine krila. Prva slika jasno prilazuje kako je teze uociti ovako oznacenu letelicu. Kao sto je lepo primetio prijatelj maketar iz Engleske, 'Amerikanci se busaju u prsa low-viz kamuflazom,a Sovjeti su'je jos u 2. sv ratu primenili'

djos & filip

Kao veliki ljubitelj Spitfajera , nikad nisam objektivan, ali ovaj je stvarno odlican.
Cak i ovako jednobojna verzija deluje vizuelno privlacno, bas mi se svidaj
Nekako sam izbegavao da se upustim u rad ove sive varijante jugoslovenskih aviona, ali mislim da je ovo stavarno dobra inspiracija
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

djnik

Quote from: doktor on 22-01-2021, 10:34:00
VRLO lepo uradjena maketa koja, po mom misljenju, pravilno ilustruje sovjetski pristup bojenju oznaka na avionima tokom Drugog sv rata, dakle: nista na gornjim povrsinama krila, vec bokovi trupa, vertikalac i naravno donje povrsine krila. Prva slika jasno prilazuje kako je teze uociti ovako oznacenu letelicu. Kao sto je lepo primetio prijatelj maketar iz Engleske, 'Amerikanci se busaju u prsa low-viz kamuflazom,a Sovjeti su'je jos u 2. sv ratu primenili'

Hvala. Slazem se, bez oznaka na gornjem delu krila i sa ovakvom kamuflazom mislim da bi bilo teze uociti letelicu. Sto se modernih kamuflaza tice, svako ima svoju skolu razmislanja, cija je efikasnija nadam se da nikada necemo biti u prilici da saznamo.

djnik

Quote from: djos & filip on 24-01-2021, 14:48:16
Kao veliki ljubitelj Spitfajera , nikad nisam objektivan, ali ovaj je stvarno odlican.
Cak i ovako jednobojna verzija deluje vizuelno privlacno, bas mi se svidaj
Nekako sam izbegavao da se upustim u rad ove sive varijante jugoslovenskih aviona, ali mislim da je ovo stavarno dobra inspiracija
Pozdrav

Hvala na komentaru. 50 nijansi sive :) Kad i siva moze da se uradi zanimljivo, ja sam radio samo preshading i onda naneo osnovnu kamuflazu, negde malo tanji sloj, negde deblji. Moze tu sa se radi post shading, marbling itd itd ali sve je to stvar ukusa. Probaj neki od nasih "sivih", ima ih bas dosta i mislim da ce ti se dopasti.

YASIG

Linije Spitfajera su toliko čiste, lepe i seksi, da mu svaka jednoobrazna kamuflaža lepše leži nego maskirna.
Bilo naša sivo/plava, bilo PRU Blue, bilo Malta plavo plava , ili overal silver.
Još kad je perfektno izvedena kao ova na tvom Spitu, odmor za oči.

djnik

Hvala Neso! Slazem se da Spitfajer ima linije kojim bi zavidele mnoge dame. Radio sam svojevremeno i PRU Blue Svedjanina a hocu i zarobljen  PR Mk. I ali nikako da nadjem onaj poklopac za kabinu sa izbocinama da zemenim onaj iz kutije u 1/72.

airbamby

Bas lepo uradjen Spit, jako pedantno, svaka cast.

Quote from: djnik on 25-01-2021, 17:06:40
a hocu i zarobljen  PR Mk. I ali nikako da nadjem onaj poklopac za kabinu sa izbocinama da zemenim onaj iz kutije u 1/72.

http://www.pavlamodels.cz/katalogy/detail.php?k=air&m=72&c=129&styl=styly.css

Imam taj set u 48 odlican je.
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

djnik

Hvala druze! Da taj set bi odgovarao, rupica se lako probusi za foto kameru ali problem je poklopac kabine pa mora da se kupi.