Hobby Boss Easy Assembly 1/48 P-51-D "Yellow Nose"

Previous topic - Next topic

Nikola Topalov

Pozdrav društvo,

Trenutno radim na HB easy assembly Mustangu, kao brzom projektu za vežbanje gde prvi put radim goli alumijium.

Maketa je jako pojednostavljena, što je jel i poenta, ali uklapanje je dobro i sve ide relativno brzo.

Poslednje što je urađeno je prajmer Mr. Finishing Surfacer 1500 preko koga sam radio "marbling" sa Tamiya Nato Black koristeći Uschi Trinity Splatter šablon.

Sledeći korak je momenat istine - alumijium. Videćemo šta će da ispadne.

Jedan ozbiljan propust koji je HB napravio je taj što je makaze na stajnom trapu stavio napred umesto nazad.  :headbang


Pozdrav,
Nikola
























                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Ćao drugari,

Da li neko zna koja bi bila dobra boja za deo krila koji se zapunjavao i farbao?

Mislio sam da iskoristim beli aluminijum u te svrhe, ali ako neko zna bolje rešenje...


Hvala unapred.


Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Warhawk

Pre ulaženja u izbor boje, samo bih hteo da primetim da na maketi odgovarajući paneli krila nisu popunjeni.
To je trebalo uraditi pre prajmiranja, ali sad kao 'usputnu popravku' mogu predložiti isticanje samo onih krilnih panela koji nisu gitovani (slika ispod), dok bih ostale zaobišao sa wash-om.



U svakom slučaju, trup je NMF, pa bi tu trebalo da bude neki polirani aluminijum sa blagim varijacijama među panelima,
Dok bi krila trebala da budu u jednoj solid nijansi srebrne (ne mora baš Hrom srebrna, pošto ovo nije go polirani metal, već boja prskana preko gita).

Quote from: Nikola Topalov on 07-02-2021, 11:29:51
Jedan ozbiljan propust koji je HB napravio je taj što je makaze na stajnom trapu stavio napred umesto nazad.  :headbang

Što su mrtvi 'ladni ponovili i u sastavnici, da 'zamažu' grešku  :P
Mogu li se noge stajnog trapa zameniti? Lakše mi deluje za modifikovati mesta gde se ubacuju u krila nego skidanje 'makazica' i njigovo izmeštanje...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Nikola Topalov

Quote from: warhawk on 08-02-2021, 14:13:59
Pre ulaženja u izbor boje, samo bih hteo da primetim da na maketi odgovarajući paneli krila nisu popunjeni.
To je trebalo uraditi pre prajmiranja, ali sad kao 'usputnu popravku' mogu predložiti isticanje samo onih krilnih panela koji nisu gitovani (slika ispod), dok bih ostale zaobišao sa wash-om.


Pozdrav Warhawk,

Hvala za info i predlog!

Da da, popunjavanje je naravno trebalo da se uradi pre prajmera, ali kao sto rekoh, ovo mi je maketa za vezbanje golog aluminjuma, prva koju radim kao takvu, pa nisam hteo previse vremena da trosim na linije panela i ostale zezancije.

A sto se tice makaza, verovatno ni njih necu da diram.

Trenutno radim i Revell 1/32 Mustang pa strpljenje i posvecenost detaljima cuvam za njega. :)

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Pozdrav društvo,

Pa, tehnika ''marbling''-a je odradila svoj posao kako treba. Dobio sam tačno ono što sam očekivao. Vrlo sam zadovoljan rezultatom. Mislim da je Nato Black dobar izbor za ''marbling'' preko čiste crne jer bi bilo šta svetlije dalo previše kontrasta.

Jedna stvar kojom nisam zadovoljan je kako se ponaša Vallejo Metal Color. Takođe, dosta začepljuje airbrush (mada nisam koristio njihov poboljšivač protoka što je verovatno trebalo da uradim, ali sam zaboravio) i ima prejaku teksturu, zrnast je.
Ovo bi moglo da bude zbog prajmera ispod ili zbog moje loše tehnike kao NMF početnika. :) Kao što svi znamo, metalici su vrlo osetljivi na šmirglanje i poliranje, ali imam na umu jednu stvar koja bi to mogla da popravi, mada nisam siguran da će uspeti. Videćemo kada se ovo osuši do kraja.


Da li je još neko imao slično iskustvo sa Vallejo metalicima i da li ima neki predlog za poboljšanje finiša?


I da, istina je ono što kažu, ove stvari pokazuju svaku nesavršenost !!!


U svakom slučaju, evo rezultata.


Pozdrav,
Nikola











                 www.shelfforce.com

gille

Vallejo metallic da bi radio kako treba mora ispod da ima ili njihov sjajni black primer, ili sjajni lak preko nekog drugog mat crnog prajmera. U tom slučaju možeš da dobiješ bukvalno ogledalo. Važi isto kao za Alclad, staneš onda kad pomisliš da treba još jedan sloj. Pritisak na 0.8 bara, ne treba retarder. Ako ti deluje da je pigment previše krupan, ili nisi dobro promućkao, ili je istekao rok trajanja. Super je ovo ispalo za prvi put.

viper

Odlični radovi...
Što se tiče NMF najvažnije je da ti je podloga glatka, znači poliranja nikad dosta.

Što se tiče tog dijela krila koji je gitan i koji  je na pravim avionima bio farban nekom aluminij bojom, ja koristim lak za felge od Dupli Color.
Meni se odlično pokazao taza taj dio krila. Mora ići na neku podlogu , nikako nesmije na golu plastiku jer se diže  prilikom maskiranja.

http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,22174.msg182038.html#msg182038

Warhawk

Ovaj efekat odlično izgleda, ali ne bi trebao da se nađe na delu krila koji je gitovan (izuzetak flapsovi i eleroni, gde treba), već na trupu.
Ponavljam, krila su posle gito-šmirglanja bila bojena srebrnom, i delovala su mnogo uniformnije i urednije







'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Nikola Topalov

Quote from: warhawk on 09-02-2021, 08:32:15
Ovaj efekat odlično izgleda, ali ne bi trebao da se nađe na delu grila koji je gitovan (izuzetak flapsovi i eleroni, gde treba), već na trupu.
Ponavljam, krila su posle gito-šmirglanja bila bojena srebrnom, i delovala su mnogo uniformnije i urednije


Si si, to je sledeci korak. Hvala za savete i fotke!
Bice mi zao da ga prefarbam jer ovako izgleda interesantno, ali nije tako bilo u stvarnosti tako da... :)

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Warhawk

U svakom slučaju dobro izgleda, i ja ću ga svakako probati u 72-jci.
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

hayabusa

@warhawk:

Jesu li gitovanja krila rađena bez izuzetka na svim NMF modelima, uključujući i ranije B/C ili samo na D i kasnijim?

Šta je sa kamufliranim B/C modelima, kakva su oni imali krila?
Белая aрмия - Чёрный барон

cherny

Ne samo na NMF, vec na svim Mustanzima, pocevsi od prvih sa Allisonom.

Warhawk

Kao dodatak na Chernijev odgovor, evo par korisnih topika, u kojima se pominje da su skoro svi US i Australijski P-51 posle WWII na generalkama ogoljeni do metala, i da git/srebrna boja nisu vraćani...
Takođe se pominje da je par američkih asova tokom WWII namerno naložilo da se git/srebrna boja skinu, jer je održavanje krila oduzimalo previše vremena mehaničarima.

https://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/234928008-p-51-laminar-flow-wings/
http://www.arcforums.com/forums/air/index.php?/topic/21362-mustang-wings-and-panel-seams/page/6/&tab=comments#comment-2612837
https://forum.largescaleplanes.com/index.php?/topic/40939-p-51-wings-color-and-finish/

Izgleda da i u ovom slučaju važi pravilo 'nađi fotku tačno onog aviona koji radiš i na kojoj se baš lepo vidi taj detalj'  :zvizduc
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Nikola Topalov


                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Quote from: viper on 09-02-2021, 07:36:41
Odlični radovi...
Što se tiče NMF najvažnije je da ti je podloga glatka, znači poliranja nikad dosta.

Što se tiče tog dijela krila koji je gitan i koji  je na pravim avionima bio farban nekom aluminij bojom, ja koristim lak za felge od Dupli Color.


Hvala za savete Viper!

Kao sto rekoh, ja sam koristio Mr. Finishing Surfacer 1500 sa samoravnajucim razredjivacem pretpostavljajuci da je sjajni prajmer bez da to prethodno proverim. Ispostavilo se da je saten. Tako mi i treba. :)

Sledeci put cu da probam i da razredim boju pa da prskam u tankim slojevima cekajuci da se svaki sloj osusi pre sledeceg. Primetio sam da se boja cudno ponasa ako se naprska previse prebrzo. Sva sreca pa mi se to desilo na delu gde dolazi zelena boja protiv odsjaja, ispred prednjeg stakla, tako da sam imao srece. :)

Generalno razmisljam da napustim Vallejo za airbrush i koristim ga samo za rad cetkicom. Bolje se ponasaju sa retarderom, ali kad vec postoje razne druge odlicne opcije koje sam probao... Videcu.

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com