Revell 1/32 P-51D-5NA Mustang

Previous topic - Next topic

Nikola Topalov

Hvala za savete drugari.
Iskopacu neku zicu negde pa da zavrsavam kabinu.

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Quote from: Lykos on 27-03-2021, 00:41:39
Kad ga stvarno lepo radiš, uradi mu i kablove na akumulatoru.

Eve ga, ožičen. :)



Pozdrav!

                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Ćao drugari,

"Kancelarija" je konačno spremna za zatvaranje u trup.

Pozdrav,
Nikola









                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Auspusi izbušeni. Ispalo je u OK, mada naravno još uvek predebelo za razmeru, ali nisam se usudio da koristim veću bušilicu. Ovo je već bilo na ivici. :)

Pozdrav,
Nikola





                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Pozdrav drugari,

Trup zakopčan. Uklapanje je jako dobro osim što je gornji deo trupa zahtevao malo jači pritisak. Za sada dobro osmišljen kit od strane Radu Brinzan-a.


Pozdrav,
Nikola
















                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Pitanje drugari - Da li su rani D modeli imali ceo deo za tockove farban u YZC ili samo konstruktivne elemente?

Hvala unapred.

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Fredi

#21
Pozdrav Nikola, vidim da to tebi ide lepo. Vidi u vezi onih izduva, sad kad si ih izbušio a koliko shvatam da nisi baš zadovoljan jer bi to trebalo malo još srediti, uzmi skalpel pa vrh skalpela gurneš u svaku rupu i pažljivo kružnim pokretima stanjiš zidove izduva do željene debljine. Samo napred biće to lep komad  :caooo

Nikola Topalov

Quote from: Fredi on 21-04-2021, 10:07:37
Pozdrav Nikola, vidim da to tebi ide lepo. Vidi u vezi onih izduva, sad kad si ih izbušio a koliko shvatam da nisi baš zadovoljan jer bi to trebalo malo još srediti, uzmi skalpel pa vrh skalpel gurneš u svaku rupu i kružnim pokretima stanjiš zidove izduva do željene debljine. Samo napred biće to lep komad

Hvala Fredi! Moraću da skupim hrabrost za to, haha. Ali vredelo bi, tu nema sumnje.

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Ovo sam pronašao (isečak iz mnogo dužeg teksta Dana Bell-a):

''By 1944, the AAF was receiving complaints about corrosion in a number of aircraft, including the Mustang. Some unspecified action was required, particularly to reduce dissimilar metal corrosion between structural members and skin panels. Some manufacturers gave the structure a coat of yellow zinc chromate before adding the skin. Some left the structure unprimed and gave the inner surface of the skin a coat of yellow zinc chromate. It's not clear how North American handled the problem, but there is one undated color shot of a P-51D (or K) production line showing the entire wheel well primed in yellow.
This is just a general explanation - it won't help you know what color the wheel wells would be on any particular aircraft. But you can make your own informed decisions based on the date you suspect any particular aircraft (and not just a Mustang) was manufactured.''

''Desert Rat'' је iz 1944 tako da je verovatno sve YZC, ali naravno nisam skroz siguran. Revell kaže sve u YZC.

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

#24
Isto kaže:

''As part of the cost- and time-savings measures, all other non-cockpit interior areas were left in unpainted aluminum finish. Since there were several grades of aluminum present, this led to corrosion issues on the Mustang, and at some point (I've not been able to pin down a date or place in production) wheel wells began to appear in overall yellow zinc chromate. I know for sure that this happened late in P-51D production. The problems had certainly been identified during B and C production, and fixes were ordered, I just can't find proof that these earlier models actually got the fix.
If, for any reason, a second coat of primer was applied to the wheel well, it would have been green zinc chromate (by that time, the same as Interior Green). I haven't seen evidence of that during WWII, but it could have happened.

As for aluminum lacquer with a yellow spar, that's the one option that didn't happen and actually makes the least sense. The object was to save money and time, so most corrosion control finishes were eliminated. If aluminized lacquer WAS used, it would have been used to overspray the entire well. (Leaving the main spar in yellow in a lacquered well was made more difficult by wartime shortages of both Magic Mask and Parafilm.)

I'm afraid "current thinking" is wrong on this one - there is no evidence of aluminum lacquered wheel wells with a yellow main spar, while there are plenty of photos of overall yellow P-51 wells.
You've got to ask yourself how the manufacturer would have been able to paint the well aluminum without getting any overspray on the spar, or why anyone should even attempt such a thing.''

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

relja

Nikola, pre svega - sve čestitke za dosadašnji rad na ovoj maketi, pratim ovu temu redovno.

A što se tiče ZYC/GZC/neobojeni metal za USAAF mašine.... to je beskonačna maketarska tema bez konačnog odgovora, sa puno filozofiranja i teorija :) , slično kao kako treba tačno umešati "RAF Azure Blue".
Bez fotografije konkretne mašine, niko ne može da zna kako je baš tog dana, baš toj u fabrici, majstor farbao delove na baš toj mašini.
Moj ti je savet - ofarbaj kako se tebi sviđa, ne dozvoli da te taj detalj usporava u radu.
Pozdrav i samo cepaj!
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Nikola Topalov

Quote from: relja on 21-04-2021, 15:57:55
Nikola, pre svega - sve čestitke za dosadašnji rad na ovoj maketi, pratim ovu temu redovno.

A što se tiče ZYC/GZC/neobojeni metal za USAAF mašine.... to je beskonačna maketarska tema bez konačnog odgovora, sa puno filozofiranja i teorija :) , slično kao kako treba tačno umešati "RAF Azure Blue".
Bez fotografije konkretne mašine, niko ne može da zna kako je baš tog dana, baš toj u fabrici, majstor farbao delove na baš toj mašini.
Moj ti je savet - ofarbaj kako se tebi sviđa, ne dozvoli da te taj detalj usporava u radu.
Pozdrav i samo cepaj!

Pozdrav Relja.

Hvala, drago mi je da ti se dopada. :)

U pravu si skroz. Ionako sam našao samo dve loše fotke ovog aviona, tako da mislim da je mrka kapa od ozbiljnih referenci.


Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Lykos

Quote from: Nikola Topalov on 19-04-2021, 22:02:52
Pozdrav drugari,

Trup zakopčan. Uklapanje je jako dobro osim što je gornji deo trupa zahtevao malo jači pritisak. Za sada dobro osmišljen kit od strane Radu Brinzan-a.


Pozdrav,
Nikola















Nikola Topalov

#28
Quote from: Nikola Topalov on 21-04-2021, 16:01:33
Quote from: relja on 21-04-2021, 15:57:55
Nikola, pre svega - sve čestitke za dosadašnji rad na ovoj maketi, pratim ovu temu redovno.

A što se tiče ZYC/GZC/neobojeni metal za USAAF mašine.... to je beskonačna maketarska tema bez konačnog odgovora, sa puno filozofiranja i teorija :) , slično kao kako treba tačno umešati "RAF Azure Blue".
Bez fotografije konkretne mašine, niko ne može da zna kako je baš tog dana, baš toj u fabrici, majstor farbao delove na baš toj mašini.
Moj ti je savet - ofarbaj kako se tebi sviđa, ne dozvoli da te taj detalj usporava u radu.
Pozdrav i samo cepaj!

Pozdrav Relja.

Hvala, drago mi je da ti se dopada. :)

U pravu si skroz. Ionako sam našao samo dve loše fotke ovog aviona, tako da mislim da je mrka kapa od ozbiljnih referenci.


Pozdrav,
Nikola

Kao što je jedan tip lepo rekao:

,,Mislim da je ovo slučaj - radite ono šta želite i šta vam se sviđa.

Ko zaista zna kakve su zalihe tog dana bile u fabrici - Menadžer proizvodnje kaže  - "Baš me briga! Iznesi to iz hale! Iza ovog je još 25!"; U depou za popravke i ispravke farbar kaže "Hej šefe, ostao sam bez YZC/GZC i ovaj nije završen - Odgovor "Baš me briga! Stavljaj ga na brod! Ide večeras! "; Na frontu šef osoblja kaže:" Hej, kapetane. Ne mogu da pustim da ovaj leti, može da korodira. Odgovor - Baš me briga! Leti sada, a večeras možete da je obojite u roze što se mene tiče, samo ga napunite i naoružajte!"

;D

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Napokon počinje da liči na avion. :)

Krila su postavljena, kao i kormilo pravca, horizontalni stabilizatori, kormila dubine i zakrilca. Deo za točkove je mahom završen, uz potrebu za sitnim popravkama i nekim detaljima, ali to je u osnovi to, OOB.

Uklapanje je vrlo dobro, ali su krila zahtevala malo ubeđivanja, jer sam morao malo da šmirglam i puno da guram da bi ih postavio na mesto (spajanje je vrlo tesno). Ovo je najbolje što sam mogao. Šmirgla će završiti posao.

Zanimljivo je osmišljena veza horizontalnih stabilizatora koji se međusobno spajaju u okviru veze sa trupom (slike dole). Nije bilo potrebno nivelisanje i poravnavanje, mada mislim da je levi stabilizator za dlaku pobegao. Nisam siguran. Nisam mogao ništa da uradim po tom pitanju u svakom slučaju.

Pozdrav,
Nikola






















                 www.shelfforce.com