LET L-13 Blanik - 1/32 Planet Models - resin - AK Zrenjanin 1982.

Previous topic - Next topic

YASIG

LET L-13 Blanik - 1/32  Planet Models resin , Aero Klub Zrenjanin, 1982.

Neiskusno sam u poslednji čas uleteo u "Training Day" Group Build na Large Scale Planes forumu i sad do 28. februara moram da završim ovu maketu, započetu u petak. 19 februara. Četiri dana prošla, završeno pola posla...



Proverena tema,već odrađena ranije,  u nekoliko primeraka u 1/48 Modela izdanju, verni Blanja iz 1982. i nekih mojih vazduhoplovnih  početaka ,





Ovakve su mu boje tada bile, danas je u neuverljivoj srebrno/šerpa plavo verziji,



A maketa je odlična, lako i brzo očišćena i spremljena za sklapanje,



Sređen i detaljisan kokpit,





Ugravirani nedostajući paneli na vrhu horizontalca i vertikalca,



Ispolirana i MrSurfejserom prajmovana krila i rep,





Skrečovana repna drljača, jer kit daje samo opciju repnog točka,



Sastavljen i izgitovan trup i započet kokpit,



Sutra fino brušenje i prajmovanje trupa, pa onda, crna gloss podloga za NMF finiš,

Još 4 dana do dedlajna.






doktor

Nešo, kada se samo setim kakav je to nekad aeroklub bio! Svakog vikenda sam vodio Srdjana, koji je tada imao 3-4 godine, na kraj Bagljaša da se istrči oko An-2 i mnogih drugih letelica...možda ga je to i opredelilo za sadašnji poziv. Eh, to su bila lepa vremena

A maketa je vrlo, vrlo ljupka

YU-DFY

Jako lepo i budi secanja. Ja iako nisam jedrilicar, imao sam nekoliko jedrenja bas na ovom Blaniku. Secam se letova sa Dudom Kapuncem (koji mi je pokazao tehniku "delfinarenja"), Peci Belom i Korac Zdravkom koji je bio pomalo nedisciplinovan pa smo vrteli i kovite na ovom Blaniku. Koracev problem je bio sto i nije bas znao da broji okrete i da ga izvadi posle punih okreta. To sam ja ispeglao na Utvi-75 ali to je vec druga tema.

YASIG

Doktore i Igore, bili ste tamo, znate sve, neko drugo vreme, neki drugi ljudi.
Bilo, ponoviti se kanda neće.
Šteta.
Badava smo krečili.
Zato , makete, pa lagano, jednu po jednu ticu aeroklupsku, sledeći su Piper Super Cub i AN-2, pa onda UTVA 75.
Šteta što nema Wilge u bar 1/48, davno, jako davno sam radio Poljski vacuform...
Hvala na komentarima ,
Zdravi bili,

YASIG

Danas urađen i detaljisan kokpit,



Iz drugog pokušaja, (hvala Planet Modelsu na dva seta vacuform kabine u kompletu) , iskrojen, podešen i petominutnim epoksi lepkom zalepljen prozirni poklopac kabine,



Maskirana kabina, ulepljen čelični bajonet za krilo, 1,5mm , trup prajmovan,



Zabušene i rupe u krilu, za bajonet, ojačanje problematičnog spoja trup-krilo,



I na kraju, sastavljen ceo zmaj jedrilice, pa prešprican Mr Surfejserom.



Povelik je to komad resina, raspon krila, tačno pola metra, sad na sušenje, a od sutra, 48 sati-farba !

Da do nedelje u ponoć postavim fotke na Group Build na LSP forumu.



YASIG

Crna podloga za NMF , lagano sušenje...



Pa u Alu/Chrome/Silver...

deksiko

Mislim da će ispasti odlično. Izuzetno mi se dopada maketa. Svaka čast!  :bravo :bravo :bravo

YASIG

Sinoć i jutros , završeno sledeće:

Napravljene bočne kuke za start na vitlu i baza antene iza kabine,



Napravljene trake spoja trupa, koji na Blaniku izgledaju ovako, nitovane trake poluljuski oplate trupa sa spoljne strane,



0.3 mm stirenske niti, superlepkom ulepljene.





A onda je krenulo farbanje, započeto sinoć, dovršeno jutros,







Ostali još dekali i da se maskiraju i oboje ukrasne crno crvene trake na trupu.

Možda i stignem popodne, večeras...

YASIG

Večeras završio dekale, nacrtane u Corelu, odštampao na kućnom laseru, pa krenuo u "dekaliranje",



I dva sata pre roka ( za kraj Group Builda "Training Day" na Large Scale Planes forumu) . tri slikice , slikano mobilnim, da dokumentujem da je Blanik gotov na vreme.







Više boljih i lepših slika sutra, kad postavim podlogu i osvetlenje, u Galeriji...

Pozz


Fredi



doktor

Ko pravi. Samo mu livada fali.


...a na livadi, pored jedrilice, Beba Loncar na Vespi...mislim da se taj prastari domaci film zvao 'Ljubav i moda'. Novi Bgd u izgradnji, a jedrilica i vucnih aviona pored oblakodera...