Z-37A Čmelak, EDUARD, 1/72, ProfiPACK

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.



Z-37A Čmelak
EDUARD, 1/72, ProfiPACK (#7097)
Tekst i fotografije: Miroslav D. Šljivić
Uvođenje avijacije u poljoprivredu započelo je još dvadesetih godina prošlog veka da bi krajem pedesetih i početkom šezdesetih počele da nastaju specijalizovane konstrukcije namenjene skoro isključivo za tretiranje velikih poljoprivrednih površina. Jedna od tih konstrukcija je i legendardni čehoslovački Bumbar (Z-37A Čmelak) koji je nastao zajedničkim radom firmi Moravan i Let. Avion je namenski konstruisan za korišćenje preparata (pesticida, veštačkog đubriva...) u vidu tečnosti, praha ili granulata koje bi raspršivao iznad odabranih površina. Takođe, korišćen je po potrebi i za gašenje požara. Čmelak je bio vrlo robustan avion, jednostavan za održavanje, vrlo upravljiv i omiljen kod poljoprivrednih pilota koji su ga koristili. Osim u bivšoj ČSSR leteo je i u mnogim drugim zemljama u različitim klimatskim podnebljima i svuda se pokazao vrlo dobro. Kod nas su počeli da stižu 1968.  i do kraja osamdesetih godina su leteli u Poljoprivrednoj avijaciji iz Vršca (17) i tri u Poljoprivrednoj avijaciji iz Skoplja. Jedan sačuvan primerak (YU-BGL) se nalazi u Muzeju Vazduhoplovstva.
Vrlo efektnom video promocijom češki EDUARD je najavio maketu Z-37A Čmelaka u razmeri 1/72 i na taj način je skrenuo pažnju maketarske populacije na ovaj izvrstan avion. Nakon inicijalnog izdanja kutije SERVUS HLAPCI (#2131) sa plastikom, ecerajem, maskama i odličnim dekalima za dve kompletne makete kao i jednom resinskom figurom autentičnog debeljuškastog onovremenskog pilota poljoprivredne avijacije, EDUARD je nedavno izbacio još jednu kutiju (#7097) u ProfiPACK formi kojom je pokrio i neke strane korisnike Bumbara. U kutiji se nalaze dva rama predivne sive plastike i jedan ram sa prozirnim delovima koji su kristalno jasni i bez ikakve distorzije i koji sigurno neće ometati dobar uvid u kabinu sklopljene makete čak iako maketu ostavimo sa zatvorenim desnim prozorom/vratima. Kabina je jednostavna i spartanska (u odnosu na kabine borbenih aviona) ali vrlo prostrana i sa tri strane zatvorena velikim prozirnim površinama zbog preko potrebne dobre vidljivosti. Eduard je odlično rešio ceo kabinski kompleks i svi delovi koji idu unutra su dobro dimenzionisani (sklopljeni na suvo odaju baš dobar utisak). Veliki plus ide za čak pet različitih instrumentalnih tabli (u dekalima i na ecovanom ramu) koji pokrivaju verovatno svaku kombinaciju farbanja istih zajedno sa bočnim panelima. Polutke trupa su date bez motorskog dela i vertikalnog stabilizatora i na njima su odlično predstavljene sve površine u odnosu na materijal koji je korišćen kao oplata. Metalni delovi oplate su sa finim panelnim linijama i rivetima a impregnirano platno na trupu je takođe vrlo uverljivo na svojim prevojima preko cevaste konstrukcije. Motor Avia M-462RF je detaljno predstavljen i u ovoj razmeri je pravi biser. Velika je šteta što se neće baš mnogo videti zbog lopatica ventilatora. Noseće površine u vidu krila su posebna priča za sebe iako su date u klasičnoj varijanti sklapanja. Donjaka je data u celom rasponu na koju se postavljaju leva i desna gornjaka sa svim pretkrilcima i flapsovima koji su u mnogome doprinosili odličnoj upravljivosti i STOL karakteristikama koje su preko potrebne zbog operacija na livadama. Detalji oplate krila su izuzetni u svakom smislu. Metalna dvokraka elisa, fiksni stajni trap i repni točak kao i svi ostali sitni detalji koji se vide na spoljnim površinama Bumbara su odlično izliveni bez nekih vrištećih ostataka livenja. Sve je urađeno vrlo precizno i jednostavno. Pomenuti list sa fotoecovanim delovima sadrži preko 80 delova koji mogu u dobroj meri da obogate kabinu (spomenute instro table, bočni paneli, nožne komande pravca...), stajni trap, uređaj za zaprašivanje ili elisu. Neki delovi eceraja su već ofarbani a neki su u boji metala pa će biti farbani u skladu sa potrebom. Odličan set maski ovaj put ide korak napred pa na njemu imamo pored standardnih već precizno isečenih šablona za zaštitu prozirnih delova prilikom farbanja i maske za šeme na pojedinim avionima za koje su date šeme farbanja u ovoj kutiji. A šeme farbanja su pravi festival za sebe:
- Z-37A, OK-DKT iz Češke Republike koji je 2020 prošao kroz generalku i danas je u letnom stanju
-Z-37A, DM-SSL iz bivšeg DDR-a iz Interflugovog ogranka poljoprivredne avijacije Agroflug. Ovaj avion je interesantan jer je u njemu istočnonemački pilot 30.jula 1979. preleteo u Zapadnu Nemačku sa svojom porodicom (supruga i dvoje dece) koje je smestio u zadnju ,,mehaničarsku" kabinu
-Z-37A, VT-EBY iz Indije
-Z-37A, (s/n 21-05) OM-FJA, Slovačka
-Z-37A, RA-2309G, Rusija (sa vrlo živopisnim farbanjem) i
-Z-37A, HA-MFY iz Mađarske koji je reaktiviran i služio je za tegljenje jedrilica.
Set dekala je zaista vrlo zanimljiv i pokriva aparate iz šest zemalja sa autentičnim šemama farbanja. U sklopu ovog lista su i servisni natpisi na češkom. Svi dekali su odštampani vrlo precizno sa uverljivim bojama na državnim zastavama, panelima i amblemima (svi avioni mogu da se nađu na netu). Sastavnica je standardna, štampana na vrlo kvalitetnom sjajnom papiru, vrlo informativna i pregledna. Iako nije u pitanju maketa nekog borbenog aviona koji je leteo super brzo sa velikim podvesom i super antenama na sebi te u svojim misijama oborio petstožezdesetiosam ovih ili onih ljutih protivnika, svakako je vredan pažnje i predstavljaće izuzetno osveženje u svakoj maketarskoj kolekciji. Mislim da mogu slobodno da kažem da je u pitanju pravi mali maketarski biser koji će nam sigurno pružiti ogromno zadovoljstvo prilikom sklapanja i kasnije na polici.
Zahvaljujem se EDUARDU na poslatoj maketi koju sam predstavio sa velikom radošću.
Uživajte u hobiju.











Kompletan prilog sa setom fotografija je objavljen na sajtu Maketar PLUS http://www.maketarplus.com/index.php/recenzije/219-z-37a-cmelak
:cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!