"Fudbalski rat" duo

Previous topic - Next topic

Sandman

#6-7/2021

Makete koje sam započeo početkom 2019. godine, ali se polako radilo na njima uz neke dorade i prepravke.

Ova dva Korsera predstavljaju suparnike iz tzv. "Fudbalskog rata" koji je vođen između El Salvadora i Hondurasa od 14. do 18. jula 1969. godine.
Više o ovom sukobu možete pročitati na sledećem Wiki linku: https://en.wikipedia.org/wiki/Football_War

Ovo je ujedno poslednji sukob u kojem su se u vazdušnim borbama suprotstavili elisni lovci - u ovom slučaju Korser protiv Korsera.

Makete koje sam koristio su:

El Salvador FG-1D - Academy 1/72 F4U-1D
Honduras F4U-5N - Italeri 1/72 F4U-4 prepravljena na F4U-5

Za FG-1D sam koristio Extratech ecovane setove (ceo kokpit) i poklopce stajnog trapa kao i par sitnijih detalja na repu, dok su antene na hrbatu i ispod trupa rezinski i delovi u samogradnji.

Za F4U-5N je bilo potrebno izvršiti malo veće hirurške izmene - ceo nosni deo je isečen kod kapotaža motora, ubačen umetak od nekih 5mm, i ceo nosni deo iznutra zaliven dvokomponentnim epoksijem, tako da je ova maketa maltene "nosesitter" :D Zahvaljujem se Saletu Warhawku oko ove intervencije. Srećom, Italeri u kutiji za -U4 daje i više nosnih prstenova sa usisnicima i za -U5, tako da je to sve olakšalo posao.
Na ovoj maketi koristio sam Eduardov ecovani Zoom set. U samogradnji su dodate pojedine antene na repu kao i deflektori izduva na nosnom delu.

Na obe makete pito cev je napravljena od deblje i tanje insulinske igle.

Farbano Gunze akrilima, wash slikarskim uljanim bojama, a dekali su Aztec decals (Honduras) i Printscale (El Salvador)
Lakiranje sam kombinovao semigloss i matt lak za pojedine panele koji su bili prekriveni platnom - primetni su mat delovi na slikama.

Toliko od ovog opširnog uvoda... evo i (dosta) slika... :)

El Salvador FG-1D Corsair - FAS-219 (oboren 17.07.1969. od strane protivvazdušne artiljerije Hondurasa)



















































Honduras F4U-5N Corsair - FAH-609 (avion kojim je major Fernando Soto Enrikez oborio 2 Korsera i 1 Mustanga)

















































Zajednički portret :)









Pozzz,
S.

Suhoj

Oba su bas lepa i interesantna, egzotika  :D

milan78

Odlicni su!Svaka cast za FAS kamuflazu. :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

djos & filip

Interesantna tema, odlicne makete.
Kamuflaza je odradjena vrhunski...prelepa maketa.
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......


Jovac

Shake čast za radove. Tema veoma zanimljiva , prava egzotika. :cheers :cheers :cheers

djnik

Odlicni i egzoticni Korseri, da prekinemo monotoniju USN obojenih masina. Hirurgija je uspesno odradjena na ovom plavom.

P.S: Mogla bi i neka dama iz El Savladora i Hondurasa da se fotografise kako drzi maketu :D

ALEX T

Egzoticna tema radovi odlicni .
Ima tu jos brdo dobrih sema za juznoamerikance.
Pozz