Mig-31b 1/72 ZVEZDA

Previous topic - Next topic

mikoyan

Zdravo svima,

Evo nakon odsustva iz hobija nekih 5-6 godina, ovom maketom se vracam u isti i iz steka sam izvukao sada vec staru Zvezdinu maketu Mig-31 i to kutiju u kojoj je verzija najranijih masina tog tipa aviona. S tim u vezi, potrebno ce biti odredjenih korekcija da bi se dobila makar B varijanta. Generalno losa maketa za sastavljanje, bice tu gitovanja na odredjenim mestima, ali na kraju bi to trebalo lepo da izgleda.
Od dodataka, kojih zaista imam dosta za ovu maketu, koristicu eceraj proizvodjaca PART za unutrasnjost i spoljasnjost, MASTER pito cev i static dischargers, ARMORY APU-60-II nosace za r-60 rakete, RES KIT R-33 rakete, tockovi ce biti EQUIPAGE rezinski sa gumenim gumama. Dekali su Authentic Decals Mig-31, pa cu vec videti koju cu od ponudjenih 5 opcija da radim. Mozete i vi slobodno da predlozite koju verziju da radim, jer se ja jos nisam odlucio.







Prvo sam poceo sa sastavljanjem kabine, a ovaj PART eceraj se ne uklapa bas najbolje tako da je potrebno stelovanja da bi to leglo kako treba. Boja kabine je Model Master Russian interior green.







U samogradnji je napravljena cev za dotakanje goriva, a i urezani su dodatni paneli gde je bilo potrebno.




To bi bilo to za sada. Narednih dana sledi jos slika oko svega sto je uradjeno. Do tada, pozdrav!

Janjic

Rovovska bitka, bravo!

Bogato si nagradio ovu maketu dodatnim stvarčicama. Biće ovo interesantno  :super
凸(¬‿¬)凸

mikoyan

Quote from: Janjic on 25-04-2021, 21:22:53
Rovovska bitka, bravo!

Bogato si nagradio ovu maketu dodatnim stvarčicama. Biće ovo interesantno  :super

Da prijatelju, bice ljuta bitka  ;D
Jeste, interesantna maketa za rad a i dosta detalja nedostaje, tako da svaki dodatak i samogradnja dobro dodju.

mikoyan

Nastavljamo sa radovima....
Kako su izduvi motora dati samo za najranije varijante Mig-31, potrebno je bilo da se dorade. Prvo su iseceni na pola i kompletno osmirglani, a zatim popunjeni stirenom i dodatno izdetaljisani aluminijuskom folijom. Radilo se i na detaljima na krilima, zakrilcima i vertikalcima.












To je to za sada. Pozdrav!

mikoyan

#4
Nastavak radova.....
Kako je poklopac kabine pogotovo onaj pozadi dosta pogresan i bez ikakvih detalja kao i onaj prednji, tu sam se potrudio da to izgleda malo bolje ;)




U samogradnji sam napravio i amortizere za otvaranje  i zatvaranje kabine. Naravno, bice dovedeni na meru i ofarbani adekvatno prilikom postavljanja poklopaca kabine.


Pozabavio sam se i sa nosacima raketa gde sam urezao neophodne panele, kao i sa poklopcima kutija stajnih trapova.




Takodje sam izdetaljisao kutije stajnih trapova, kao i same stajne trapove.








U samogradniji je uradjena i metalna pregrada koja dodje odmah iza prednjeg sedista, retrovizor za zadnji polkopac kabine kao i navigaciona svetla na krilima.




Radilo se svakako, pa ce biti jos slika narednih dana.... :cheers

mikoyan

#5
Radilo se, nije da nije  ;D

Da bi se prednji deo makete lepo spojio sa trupom, bilo je potrebno sa se ubaci 2mm stirena, kako nos ne bi otisao suvise visoko.




To izgleda ovako kada se spoji....




Kako su i krila zalepljena sa trupom, maketa je konacno do dobila svoju zeljenu konturu.


A, onda je pocelo beskonacno gitovanje i smirglanje, kao i dodavanje mnogobrojnih detalja koji nedostaju na maketi, a za koje smatram da ih je neophodno uraditi  :mjetal











Najveca korekcija je izvrsena na usisnicima vazduha, posto je na maketi data najranija verzija istih, a ja radim ipak nasto kasniju verziju koja ima drugacije usisnike. Naravno, urezani su paneli koji su nedostajali. A to izgleda sada ovako...





Izduvi samo samo na suvo stavljeni, a prostor izmedju je dodato izdetaljisan.


U medjuvremenu, poklopci kabine su ofarbani iznutra, a prednji i srednji zalepljeni.






Radilo se i na raketama koje su isprskane crnim surfacerom.






Kako cu koristiti tockove koji su kombinacija rezina i gumenih guma, morao sam prednje tockove koji su izliveni zajedno sa blatobranima potpuno da promenim. Sve ce to biti dovedeno u zeljeno satnje prema slikama pravog aviona...






Maketa je generalno blizu prvog sloja prajmera kako bi se ispravile sve eventualne greske, a do tada pozdrav i javljam se sa novim slikama :cheers





milan78

Sta si koristio kao git na onim spojevima?Inace deluje jako lepo i studiozno.
Instagram-Peacockscaleworx

mikoyan

Quote from: milan78 on 20-05-2021, 19:04:35
Sta si koristio kao git na onim spojevima?Inace deluje jako lepo i studiozno.

Koristio sam tecni git Mr.Dissolved putty. Da, trudim se da doteram maketu na meni zeljeni nivo, a obzirom da je maketa dosta jednostavna sto se detalja tice, potrebno je dosta korekcija. Hvala svakako!

Goran A.

Možda da postaviš i neku prateću fotku pravih detalja sa aviona koje ovde sređuješ. Verovatno će nekome zatrebati ova tvoja gradnja kao tutorijal ili slično, šteta da ne bude sve na jednom mestu kada se već ovoliko trudiš. 

mikoyan

Quote from: AG02 on 20-05-2021, 23:06:08
Možda da postaviš i neku prateću fotku pravih detalja sa aviona koje ovde sređuješ. Verovatno će nekome zatrebati ova tvoja gradnja kao tutorijal ili slično, šteta da ne bude sve na jednom mestu kada se već ovoliko trudiš.

Slazem se! Razmisljao sam o tome, ali nekako se sve mislim da ne preteram sa slikama. Svakako cu narednih dana da postavim uporedne slike onih detalja koji su zaista neophodni da se izmene ili dodaju  :super

dragan_mig31

Svaka cast.Odlicno izgleda.Imam istu maketu u steku i ceka me da je nekada uradim.Iskoristicu tvoj rad kao inspiraciju i vodilju kad budem radio moj mig :)

mikoyan

Quote from: dragan_mig31 on 23-05-2021, 10:58:00
Svaka cast.Odlicno izgleda.Imam istu maketu u steku i ceka me da je nekada uradim.Iskoristicu tvoj rad kao inspiraciju i vodilju kad budem radio moj mig :)

Hvala Dragane, drago mi je da ce ovaj rad posluziti kao inspiraciaj i zvezda vodilja! U principu, ako zelis da radis B varijantu Mig-31, onda mora da se rade ove prepravke. Ako hoces one najranije verzije do 1986. godine, onda moze sve iz kutije. Pozdrav!

mikoyan

#12
Evo drugari, ono sto sam obecao, postavicu nekoliko uporednih slika detalja pravog aviona i makete, a za koje smatram da ih treba prepraviti kako bi to sve izgledalo barem priblizno tacno.
Ono sto je prvo neophodno uraditi a ako se ima ova moja kutija Mig-31 je cev za dotakanje goriva koje nema , a to izgleda ovako....



Zatim detalj koji takodje nedostaje i neophodno ga je dodati je odstojnik ili distancijer ili kako god... koji je u sklopu zakrilaca i to naravno sa obe strane trupa.




Ono sto takodje treba izmeniti su i motori koji su u kutiji dati za najranije verzije ali i ne za B verziju Mig-31.
Ovako izgledaju motori najranijih verzija:


A ovako motori koji su ugradjivani od 1986. godine pa na dalje...


Ja sam motore kompletno ismirglao i urezao nove panele uz dodate detalje izmedju mlaznica...




Takodje treba urezati panele koji se nalaze sa donje strane, odmah ispred nosa aviona, a kojih nema na maketi.


Treba izmeniti i zadnji poklopac kabine, tj. njegov spoljasnji izgled pre svega, jer je na maketi dat potpuno pogresno.




I jedna od glavnih izmena je na usisnicima vazduha koji su na maketi dati za najranije verzije..
Slika rane verzije pravog aviona :


I ono sto se dobija u kutiji:



A ovako bi trebalo da izgleda, tj. verzija novijeg usisnika na pravom avionu:

I moja prepravka:



Moram da napomenem da sam neke slike koristio sa drugih foruma, jer nisam moju maketu slikao na vreme, pre svega nisam uslikao usisnike pre izvrsenih izmena, kao i izmene na zadnjem poklopcu kabine.

Eto, to bi bilo ono sto je po meni neophodno da se uradi i prepravi na ovoj maketi ako se zeli da se radi B verzija Mig-31. Sve ostalo je na samom maketaru da li zeli da odredjini nivo detalja, koliko je voljan da istrazuje, nivo znanja, umeca, itd....

Uskoro idu i nove slike onoga sto je uradjeno na samoj maketi. Do tada, pozdrav!



mikoyan

Ok, idemo dalje sa onim sto je uradjeno. Najvise se radilo na gitovanju i smirglanju uz jos nesto malo detalja.
Tako da je sada maketa spremna za prajmer. I prvi sloj prajmera je isprskan. Koristio sam sivi Surfacer 1000.





A onda sam maketu isprskao crnim Surfacer-om 1200.



Naravno, sve je to propraceno ponovnim sredjivanjem svih neravnina i nedostataka.




Takodje i sitni delovi su spremljeni za prajmer i preprskani.




Dodatno sam izdetaljisap oplatu prednjih tockova i u samogradnji napravio male dodatne nosace za APU-60-II nosace raketa.








Ofarbao sam i motore Alclad bojama i prilicno sam zadovoljan kako su ispali. Bice uradjeno i jedno dodatno prljanje uljanim bojama.



To ja za sada to. Naravno, sada sledi farbanje makete, meni a verujem i velikoj vecini vas najlepsi deo posla.
Do tada, jedan veliki pozdrav!





mikoyan

Evo da se i ja javim nakon nekog vremena. Radilo se sa malim pauzama, ali kako sam nekako krenuo od kraja, a to znaci od raketa, dosta vremena mi je tu otislo. Svakako, rakete su zavrsene i izgledaju ovako:






Naravno, nakon sto su rakete zavrsene, presao sam na farbanje samog aviona kao i sitnih delova. Sto se aviona tice, uradjena je prva i druga ruka farbanja.











Sledi zavrsno farbanje aviona, kao i svih detalja. Naravno uz nove slike radova. Do tada, jedan veliki pozdrav!