Hariken kec metalac VVKJ, Airfix, 1/48 & eceraj

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.

Uporedo sa Dirovim Spitfajerom krenuo sam da radim i Erfiksov Hariken sa metalnim krilima koji će biti u oznakama VVKJ. Još nisam siguran tačno koji ću uraditi jer je više njih bilo na intervenciji oko Bitolja u proleće 1941...
Maketa se sklapa lepo, plastika je tradicionalno mekana i ne zadaje velike probleme. U kabinu sam ubacio nešto eduardovog eceraja koji se sasvim lepo uklopio. Iako će ova kabina biti ,,mračni bunar" mislim da vredi sve to lepo spakovati na svoje mesto. Sedište sam takođe uradio iz seta eceraja i mislim da je pun pogodak.











:cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Scale District

Sedište je prelepo, kao i kabina. Eceraj definitivno mnogo znači, kao i lep i umeren/pedantan rad. Ja imam na lageru Italeri Sea Hurricane, ne kanim se još uvek da ga radim, biće tu posla, a čekam i eceraj da nabavim i ostale setove od Quickboost-a.

Miroslav Š.

Kabina je gotova i spakovana u trup, krila su sklopljena i spojena sa trupom. Glavna boljka krila je izlazna ivica i nju sam prilično lako doveo u red lagano šmirglajući unutrašnje površine sve dok nisam bio zadovoljan. Pored toga, glavne ,,neuralgične tačke" su panel ispod nosnog dela koji je prilično odstupio pa je potrebna akcija da bi se on doveo u normalu i kormilo dubine (pogledati fotku). Nisam odmah ukapirao zašto većina maketara prilikom sklapanja postavlja kormilo u donji položaj a onda se i meni ,,kazalo". Ja ga neću postaviti u donji položaj zato što mi to neće dati mira nego ću ga lepo srediti i upristojiti da bude veran originalu. Sve ostalo kod ove makete je sasvim korektno i na kraju se dobije prelep Hariken metalac. Iskreno, i pored svih ovih loših pojava opet bih pre radio Erfiksa nego Italerija (uradio sam ih dva). Lepši mi je Erfiks ili je to u mojoj glavi... kako god.

















:cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Miroslav Š.

Hariken, ,,kraljevski metalac" je spreman za farbanje. Problem sa kratkim kormilom dubine sam rešio umetanjem stirena i to je ispalo sasvim prihvatljivo. Cela operacija je trajala 10ak minuta i što je najvažnije pacijent je preživeo :-)
Sloj Dark Earth boje (MRP), veoma tanak, sam naneo da vidim kako se ponašaju riveti koje sam uradio na krilima. Boja je odlična ali sam u međuvremenu kupio i Dark Earth iz serije Real Color te sam se odlučio za tu boju. Dark Green će biti Tamijina boja za RAF. Takođe, u međuvremenu sam kontaktiran od strane gospodina Tomasa iz Poljske (Toro Model & Exotic Decals) koji je nedavno izbacio nove setove za naše Kraljevsko vazduhoplovstvo kao i figuru pilota VVKJ i sve to u razmeri 1/48. Gospodin Tomas je dekale uradio na osnovu knjige Yugoslav Fighter Colours 1918-1941 Vol.2 (http://www.maketarplus.com/index.php/publikacije-publications/236-yugoslav-fighter-colors-vol-2) držeći se pri tome svih informacija iz ove sjajne knjige pa su u setu za Harikene (prva i druga tura po 12 mašina) date kokarde koje su neznatno bile veće (1140mm) jer su ih naneli Britanci pre isporuke VVKJ. Harikeni proizvedeni u Zmaju su dobijali kokarde od 1000mm i 750mm. SVe su ovde na tabaku. Ono što je još lepše je što su pogođeni font i boje VeBr i natpisa...
Figura pilota VVKJ će takođe biti urađena i mislim da će se odlično uklopiti uz naše Kraljevske vazduhoplove. O ovim novostima ću uraditi poseban prikaz :super
Zahvaljujući bogatim setovima tj. višku delova iz eduardovih kutija za Spitfajere Mk.I obezbedio sam novu štap antenu koja ide uz metalne Harikene kao i set nišana.
   






http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Dragan

Mislim da se Aca i Preza ne bi slozili sa g. Tomasom oko proporcija oznaka VV KJ:



U svakom slucaju, vec sad se vidi da ce to biti ODLICAN Hariken!

:cheers

Miroslav Š.

Gospodine Dragane hvala Vam mnogo na komentarima :cheers
Gospodin Preža mi je takođe poslao komentar sa sumnjom u širinu krakova Kosovskog krsta, svakako se slažem sa tim konstatacijama :super Gospodin Tomas je dao sve od sebe da što je moguće tačnije uradi ovaj set, koji je treći poredu na temu našeg VVKJ. Ostaviću sada ovo ,,gospodin" sa strane, poznajem vas dobro izuzev Tomasa koga nisam imao prilike da upoznam lično ali se nadam tome. Za vas Dragane i Prežu znam da ste gospoda u pravom smislu te reči. Elem, da se vratim na dekale...
Kao što je i Preža primetio veoma je lepo što je neko od stranaca uradio set za naše Harikene u ovoj godini u kojoj obeležavamo 80 godina od Aprilskog rata. Dodao bih da je takođe lepo što je taj set urađen tačno i precizno po pitanju boja natpisa (sudeći po pomenutoj knjizi Yugoslav Fighter Colours 1918-1941 Vol.2). Da, kraci Kosovskog krsta su malo ,,jači" a razlog je što je tamno plava linija obruba tanja nego što bi trebalo pa je belina prevagnula. Ja ću svakako iskoristiti ove dekale za ovaj Hariken pa možemo i tada da vidimo kako leže (to bih zaista voleo jer znam Dragane da imate oko i odlične komentare :super). Naravno, svi komentari su doborodošli i veoma im se radujem. Ovo (VVKJ) je ipak naša tema i dobro je da je pretresemo.
Ovo su neki od dekala kokardi VVKJ koje imam i koje sam koristio



Spremiću svakako kratak prikaz ovih setova iz Poljske jer mislim da zaslužuju našu pažnju.
Nemam najnovije od LH baš za Hokere (Fury i Hurricane) ali ću ih svakako nabaviti za buduće radove (odlični su zbog kvaliteta po svim pitanjima).

Dragane, ogromno hvala za postavljanje dela članka o kokardama VVKJ iz časopisa Vesnik br.38 iz avgusta 2011 (imam brojeve 35, 36 i 37 ali ovaj mi je promakao :doh)

Za koji dan farbanjac pa se kuckamo :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!


Miroslav Š.

Boje koje sam koristio su:
Dark Green MRP
Dark Earth MRP
Aluminium AK Extreme Metal
Black LIFECOLOR
Pre toga sam naneo sloj prajmera Valejo (crni). Nakon nanošenja aluminium boje napravio sam grešku zato što nisam preko iste naneo i sloj laka kakobih je zaštitio a što inače obavezno radim pa su se stvari malko iskomplikovale ali ništa posebno, sve je dovedeno u međuvremenu na svoje mesto...
Za dekale sam koristio Mr. MARK SETTER i Mr. MARK SOFTENER i legli su odlično. Na fotkama se mogu videti brojevi koji su sasvim pogođeni po veličini i fontu (u poređenju sa fotografijama i ilustracijama iz odlične knjige YUGOSLAV FIGHTER COLOURS 1918-1941 Vol.2 http://www.maketarplus.com/index.php/publikacije-publications/236-yugoslav-fighter-colors-vol-2) dok su kokarde pogođene po veličini. Kao što sam već pisao Kosovski krst u kokardi je dobrih dimenzija ali zbog suviše tankog tamnoplavig ruba odaje utisak većih dimenzija. Plava boja diska ispod krsta bi mogla da bude za nijansu svetlija ako u obzir uzmem VVKJ kokarde Lift Here setova koje su izdate u poslednje vreme ali ako uzmem u obzir plavu na kokardi muzejskog Fizira onda je to  :super

Sada sledi primena raznih tehnika ,,ostarivanja & kracovanja" :cheers









http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!