Tupolev TU-114 1:100 VEB Plasticart 1972

Previous topic - Next topic

YASIG

Danas sam sa zakašnjenjem od xx godina , dobio novogodišnji poklon za 1973.

Nije mi ga doneo Deda Mraz ( u to više ni deca ne veruju) , već moj učenik iz AK Zrenjanin, Igor,

forumskom plebsu poznatiji pod nickom YU-DFY.

Ultra retki i uglavnom nedostupni Tupoljev TU-114 , Veb Plasticartov model u 1/100.

Hvala mu za ovu maketu , mnogo mi znači da je imam na radnom stolu i u kolekciji .

Produkcija iz decembra 1972. ( piše na tabli dekala) jedna od poslednjih godina proizvodnje, 1964-1974.

Već od 1975. , VEB je preturpijao i prebudžio alate  TU-114 modifikujući ih za proizvodnju makete bombardera TU-20/TU-95 Bear.

Od tada je TU-114 uglavnom dostupan po EBAYu i sličnim aukcijskim sajtovima za zaista ozbiljne pare.



Maketa je započeta , čak je prethodni vlasnik, očito ozbiljan maketar , krenuo u konverziju za  CCCP-AWACS verziju TU-126 .



Biće potrebno par zahvata da se vrati na stanje i verziju TU-114 ali to neće predstavljati problem.





Dekali su u prilično dobrom stanju, dobiće dvonedeljni UV tretman na prozoru,  da ubijemo lagano žutilo pa onda sloj gloss laka da sprečimo eventualno raspadanje i uz malo DIY štampanja niza prozora, biće to verna reprodukcija jednog od najlepših erlajnera pre JET doba.



Još jednom hvala Igoru za ovaj pronalazak na švedskom lokalnom TRADERA shopu.


mutayu


YU-DFY

Nastavnice,  bas si me obradovao ovim postom. Drago mi je da ti se svidja maketa i jedva cekam da je vidim uradjenu.