Hobby Boss Easy Assembly 1/48 P-47D

Previous topic - Next topic

Nikola Topalov

Pozdrav drugari,

Dok se sjajni lak na mojoj prvoj NMF maketi (HB Easy Assembly P-51D) suši do ko zna kada, odlučio sam da krenem drugu NMF maketu, ovog puta sa Mr. Metal Color i mislim da sam našao pobednika, za sada bar.
Prajmer je crni Mr. Finishing Surfacer 1500 (nepoliran), "marbling" je Tamiya Nato Black, a osnovna metalik boja je Mr. Metal Color Aluminijum. Ne treba rezređivanje, prska se nekako prašnjavo, ali kada se polira štapićem za uši, maramicom
ili finom krpom daje zaista dobar finiš. Sjajno trpi poliranje, jer je valjda pravljeno za to. Suvo je za 10 minuta i spremno je za poliranje.

Koliko sam čitao, ne bih smeo ni da sanjam o tome da maskiram pre nego što nanesem neki zaštitni lak, pa ću verovatno ići sa Tamiya X22 i "levelling" razređivačem. Moraću još malo da istražim.


Pozdrav,
Nikola


Nepolirani Mr. Finishing Surfacer 1500:



"Marbling" sa Tamiya Nato Black koristeć Uschi Trinity Splatter:





Polirani Mr. Metal Color Aluminium:









                 www.shelfforce.com

Warhawk

Metal je odlično ispao.
Preporučujem za ubuduće odvojeno bojenje cevi mitraljeza, antene, repnog točka, pito-cevi, itd (jer postoji opasnost da se zakače prilikom dekaliranja / poliranja / weatheringa).
Njihovo lepljenje na maketu je najzgodnije tek na kraju...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Nikola Topalov

Quote from: warhawk on 08-07-2021, 09:38:38
Metal je odlično ispao.
Preporučujem za ubuduće odvojeno bojenje cevi mitraljeza, antene, repnog točka, pito-cevi, itd (jer postoji opasnost da se zakače prilikom dekaliranja / poliranja / weatheringa).
Njihovo lepljenje na maketu je najzgodnije tek na kraju...

Hvala. Mislim da mu treba jos malkice poliranja na par mesta, da se malo bolje vidi varijacija ispod. Videću.

Što se delikatnih delova tiče potpuno se slažem jer sam par puta nadrljao sa pitocevima pa popravljao, ali ako ne zalepim pre onda mi je nekako uvek posle zeznuto da napravim lep spoj, da se ne vidi. Moraću da budem pažljiv, nema druge. Mada jeste stresno, nema šta. :)

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

milan78

Mr color ne trpi traku??Nikad cuo.Probao xy puta.Za nmf uvek sam tragao za dobrom bojom koja to trpi.Nisam siguran za Mr metal range ali koliko znam,nema opasnosti da se podigne boja.Nije to obican akril pa da se zeznes.
Instagram-Peacockscaleworx

Nikola Topalov

Quote from: milan78 on 08-07-2021, 12:02:11
Mr color ne trpi traku??Nikad cuo.Probao xy puta.Za nmf uvek sam tragao za dobrom bojom koja to trpi.Nisam siguran za Mr metal range ali koliko znam,nema opasnosti da se podigne boja.Nije to obican akril pa da se zeznes.

Pojma nemam. Tako sam procitao za Mr. Metal Color. Prvi put koristim. :)
Obican Mr. Color je ok naravno.
Isprskao sam sve isto na plasticnu kasicicu kao test pa cu da vidim.

Saljem izvestaj. :)

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Sandman

Mr. Color Aluminium (MC218) je najosetljivija od MC serije - od svih aluminium metalajzera (ne računajući Alclad) ima definitivno najfiniji pigment, i namenjena je poliranju.

E sad fora je što upravo zbog tog poliranja (bafovanja) ima taj sitni prah koji se lako skida sa površine, i čak i nakon poliranja ostaje trag na prstima ako se dodirne ofarbana i ispolirana površina, te ga je neophodno zaštiti slojem gloss laka pre dalje manipulacije (maskiranje, dekali, ...)

No, uprkos tome, ovo je i dalje moja omiljena boja za farbanje aluminijumskih površina - pigment je toliko sitan da je efekat metala veoma verodostojan.

Inače vredi eksperimentisati sa različitim tipovima podloge za ove boje (sivi surfejser, crni Surfejser koji je mat, ili neka gloss crna - Tamiya X-1 je recimo odlična kao prajmer) - time se svakako dobija različita "dubina" metalajzera... za NMF je svakako preporuka gloss crna da ide kao prajmer jer stvara najveći osećaj "dubine"...

Pozdrav,
Srđan

Zoran Sivcev

Probaj auto boje  Max Meyer BO85 i BO83, mogu sa Gunze levelingom da se razredju. Trpe masking trake, mogu da se pipaju do mile vollje, extra metalik izgled. Ja ih koristim sa gunze surficerom.

Nikola Topalov

#7
Ovo je nakon druge ruke poliranja i malo igranja sa trakom za maskiranje koja skida malo površinskog sloja boje.

Što se tiče laka koji će biti sledeći, testirao sam Tamiya X22, Alclad Aqua Gloss i Mr Color GX UV sjajni lak i odlučio da idem sa Alclad-om, jer najmanje menja izgled metalik finiša. Poželite mi sreću! :)

Pozdrav,
Nikola











                 www.shelfforce.com



Warhawk

Odlično si uhvatio te sitne 'nepravilnosti' golog aluminijuma (ne bih ih nazvao udubljenjima ili ogrebotinama) koje se vidjaju na svakoj NMF mašini.


Tvoja maketa bukvalno sad izgleda kao da si uzeo jednu komadešku čistog aluminijuma i izdeljao sve iz nje.  :super
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Nikola Topalov

Quote from: warhawk on 09-07-2021, 13:25:46
Odlično si uhvatio te sitne 'nepravilnosti' golog aluminijuma (ne bih ih nazvao udubljenjima ili ogrebotinama) koje se vidjaju na svakoj NMF mašini.


Tvoja maketa bukvalno sad izgleda kao da si uzeo jednu komadešku čistog aluminijuma i izdeljao sve iz nje.  :super

Hvala, drago mi je da ti se dopada. :)

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Ćao drugari,

Ovo je nakon Alclad Aqua Gloss-a. Izgleda kao da je samo malo ubio sjaj i dubinu. Nije loše.

Pozdrav,
Nikola












                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

#13
Pa gospodo,

Ovo će biti teže nego što sam mislio. Trebalo je da očekujem neku kvaku, jer je sve išlo previše glatko.

                 www.shelfforce.com

milan78

Instagram-Peacockscaleworx