Hobby Boss Easy Assembly 1/48 P-47D

Previous topic - Next topic

Nikola Topalov

#15
Pa gospodo,

Ovo će biti teže nego što sam mislio. Trebalo je da očekujem neku kvaku, jer je sve išlo previše glatko.

Nakon maskiranja morao sam da skinem čitav sloj Aqua Gloss-a, jer je počeo da se ljušti kada sam uklonio maske.

Mr Metal Color je vrlo izdržljiv pri poliranju, ali lak jednostavno ne drži dovoljno jako da bi maskiranje bilo moguće bez problema (osim na nekoliko mesta koja se još mogu videti na maketi).

Možda bi Mr Metal Color trebalo da se koristi na delovima koji ne zahtevaju dalje maskiranje, farbanje itd.

Ponovo sam polirao, koliko sam mogao, i sada ću morati da nađem drugo rešenje za zaštitu i maskiranje. Saga se nastavlja ...


Pozdrav,
Nikola














                 www.shelfforce.com

medico

imam samo 2 reči za tebe ... : MrColor GX-100

Nikola Topalov

Quote from: medico on 12-07-2021, 13:16:49
imam samo 2 reči za tebe ... : MrColor GX-100

Važi, ću da probam. Hvala na savetu.

Pozdrav!

                 www.shelfforce.com

Sandman

Šta kaže Medico - Gunze GX100, kao i Tamiya X22 su dva gloss laka koji proizvode visok nivo sjaja, pritom ne ubijajući previše metalni izgled metalajzera.
Naravno, sjaj metalajzera se gubi malo svakim lakiranjem, ali moje dosadašnje iskustvo je da ova dva ne ubijaju previše taj sjaj.

VAŽNA NAPOMENA: GX100 se nanosi najbolje u više tankih slojeva (jako razređen mora biti), pritom da se pravi manja pauza između slojeva, čisto da se malkice osuši. Nakon finalnog sloja, kada si zadovoljan nivoom sjaja, ostavi maketu par dana da se lak doooobro osuši - ako nisam u žurbi praktikujem sušenje i do nedelju dana, što je sigurno sigurno.

GX100 nakon sušenja neko vreme ima neki neobičan opor miris, koji kad umine daje znak da je već dovoljno suv...

Ako se ne osuši dobro - dešavalo mi se da prskam par boja dan za danom, da bih odmah idućeg dana naprskao i GX100 u malko jačem sloju... posle par dana čekanja, lak je popucao kao sušena zemlja - očigledno je došlo do zakasnelog sušenja boje ispod laka i onda je on popucao... pritom se i na par mesta lak namreškao u obliku jako sitnih peščanih dina....

Maskiranje nakon dobrog sušenja mi do sada nije pravilo probleme sa kidanjem boje i/ili laka.

Za GX100 je možda bolja varijanta da se koristi običan Gunze thinner a ne onaj Levelling jer Levelling produžava sušenje!

Slična priča važi i za Tamiya X22.

Bitno je svakako da se lakiranoj površini da dovoljno vremena da se osuši kako bismo mogli da manipulišemo maketom kako želimo bez bojazni da će se pokidati sloj farbe ili laka ispod trake za maskiranje.

Pozdrav pa javi rezultate sa GX100 :)
Srđan

Nikola Topalov

Quote from: Sandman on 12-07-2021, 14:33:01
Šta kaže Medico - Gunze GX100, kao i Tamiya X22 su dva gloss laka koji proizvode visok nivo sjaja, pritom ne ubijajući previše metalni izgled metalajzera.
Naravno, sjaj metalajzera se gubi malo svakim lakiranjem, ali moje dosadašnje iskustvo je da ova dva ne ubijaju previše taj sjaj.

VAŽNA NAPOMENA: GX100 se nanosi najbolje u više tankih slojeva (jako razređen mora biti), pritom da se pravi manja pauza između slojeva, čisto da se malkice osuši. Nakon finalnog sloja, kada si zadovoljan nivoom sjaja, ostavi maketu par dana da se lak doooobro osuši - ako nisam u žurbi praktikujem sušenje i do nedelju dana, što je sigurno sigurno.

GX100 nakon sušenja neko vreme ima neki neobičan opor miris, koji kad umine daje znak da je već dovoljno suv...

Ako se ne osuši dobro - dešavalo mi se da prskam par boja dan za danom, da bih odmah idućeg dana naprskao i GX100 u malko jačem sloju... posle par dana čekanja, lak je popucao kao sušena zemlja - očigledno je došlo do zakasnelog sušenja boje ispod laka i onda je on popucao... pritom se i na par mesta lak namreškao u obliku jako sitnih peščanih dina....

Maskiranje nakon dobrog sušenja mi do sada nije pravilo probleme sa kidanjem boje i/ili laka.

Za GX100 je možda bolja varijanta da se koristi običan Gunze thinner a ne onaj Levelling jer Levelling produžava sušenje!

Slična priča važi i za Tamiya X22.

Bitno je svakako da se lakiranoj površini da dovoljno vremena da se osuši kako bismo mogli da manipulišemo maketom kako želimo bez bojazni da će se pokidati sloj farbe ili laka ispod trake za maskiranje.

Pozdrav pa javi rezultate sa GX100 :)
Srđan

Hvala puno na savetima Srđane! Znači puno.

Koliko treba da sačekam da se Mr Metal Color dobro osuši pre laka? Nakon skidanja Aqua Gloss-a sam morao neke delove ponovo da isprskam pa da poliram.

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

#20
Quote from: Sandman on 12-07-2021, 14:33:01
...(jako razređen mora biti)...

Kada kažeš jako razređen, koji je to odnos?
Do sada sam koristio u odnosu 50/50 otprilike i prskao sa malo jačim pritiskom, i nisam imao problema, ali nisam preko metalika.

                 www.shelfforce.com

Sandman

Nema na čemu Nikola, tu smo da razmenimo iskustva :)

Mr. Metal Color mogu bez problema da se prelakiraju već nakon 24h.. mislim, mogu verovatno već nakon par sati jer se vrlo brzo suše (čim su spremne za poliranje nakon 10-ak minuta), ali nisam do sad probao tako...

Što se tiče razređenosti GX100 - videh preporuku da ide 4 dela razređivača, a 1 deo samog laka. Prskaš sa nekih 10-ak cm udaljenosti.

Nakon tog prvog "mist" sloja sačekam možda pola minuta-minut, taman dok izlakiram neke druge delove makete ili eventualno drugu maketu, pa se vratim da ponovim sloj preko prethodnog.. i tako u par iteracija, dok se već vidno maketa ne zasija - GX100 kao i Tamiya X22 daju veoma lep gloss sloj - najviše sam ovo krenuo da koristim zbog dekala, kako bih izbegao silvering...

Nikola Topalov

Quote from: Sandman on 12-07-2021, 16:46:41
Nema na čemu Nikola, tu smo da razmenimo iskustva :)

Mr. Metal Color mogu bez problema da se prelakiraju već nakon 24h.. mislim, mogu verovatno već nakon par sati jer se vrlo brzo suše (čim su spremne za poliranje nakon 10-ak minuta), ali nisam do sad probao tako...

Što se tiče razređenosti GX100 - videh preporuku da ide 4 dela razređivača, a 1 deo samog laka. Prskaš sa nekih 10-ak cm udaljenosti.

Nakon tog prvog "mist" sloja sačekam možda pola minuta-minut, taman dok izlakiram neke druge delove makete ili eventualno drugu maketu, pa se vratim da ponovim sloj preko prethodnog.. i tako u par iteracija, dok se već vidno maketa ne zasija - GX100 kao i Tamiya X22 daju veoma lep gloss sloj - najviše sam ovo krenuo da koristim zbog dekala, kako bih izbegao silvering...

Hvala jos jednom!
Sto bi rekli -  Nazad za crtacu tablu. :)

Javljam ishod.

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Lykos

Gunze Rapid Thinner i suv je lak za par sati kao i farbe kad se sa njim razrede.

Nikola Topalov

Pa gospodo,

Prvo uspešno maskiranje i bojenje. Ovog puta nisam koristio nikakav lak, još uvek, samo sam maksimalno ispolirao, dok na krpi gotovo nije ostajao nikakav pigment.

Juče sam ofarbao crne pruge na repu i belu podlogu za invazijske pruge. Sada se bojim da maskiram crvenu i belu, ali znam da ću u sledećem koraku morati. :)

Isprobaću na plastičnoj kašičici koju sam za to pripremio.


Maskiranje nije bilo savršeno, pa ću morati da izvršim neke popravke.


Pozdrav,
Nikola










                 www.shelfforce.com

Sandman

A što nisi išao "top-down" metodom - prvo ofarbaš i izmaskiraš sve te nemetalik boje i šare, i kad se te boje dobro osuše, sve to maskiraš i uradiš pripremu (marbling, preshading, šta god) za NMF i onda na samom kraju metalajzer... posle samo ide zaštitni sloj laka, dekali i toEto... :)

Nikola Topalov

Quote from: Sandman on 15-07-2021, 12:28:41
A što nisi išao "top-down" metodom - prvo ofarbaš i izmaskiraš sve te nemetalik boje i šare, i kad se te boje dobro osuše, sve to maskiraš i uradiš pripremu (marbling, preshading, šta god) za NMF i onda na samom kraju metalajzer... posle samo ide zaštitni sloj laka, dekali i toEto... :)

Neiskustvo! :)
Sledecu NMF maketu cu verovatno da probam tako, ali prvo par komada koje nisu NMF, haha.

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Operacija uspela, pacijent preživeo.
Sjajne bele invazione trake su preživele maskiranje.

Sledeći su dekali pa tek onda OD antigler zbog malo zahtevnijeg maskiranja oko teksta na nosu (slika skroz dole).

Pozdrav,
Nikola








                 www.shelfforce.com

milan78

Farbaj olive drab odmah.Posle kad traka povuce dekal bice jao kuku.Nemoj da se zezas s tim.Pogotovu sto HB nema ko Revell servis da ti posalje rezervne dekale,delove...
Instagram-Peacockscaleworx

Sandman

Ako ne želiš da četkicom odrađuješ NMF outline oko slova preko OD površine, iseci masku od Tamiya trake prema konturi dekala, proširenu koliko već treba, zalepi preko sadašnjeg stanja, naprskaj OD i skidaj što pre da ne rizikuješ da maska počupa dosadašnje farbanje... posle samo u taj "outline" uglaviš dekal...