Hobby Boss Easy Assembly 1/48 P-47D

Previous topic - Next topic

Nikola Topalov

Quote from: milan78 on 19-07-2021, 16:20:22
Farbaj olive drab odmah.Posle kad traka povuce dekal bice jao kuku.Nemoj da se zezas s tim.Pogotovu sto HB nema ko Revell servis da ti posalje rezervne dekale,delove...

Mislio sam da pre maskiranja i OD zastitim sve mat ili saten lakom.

                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Pozdrav momci,

Malo ažuriranje nakon manje pauze.

Glavni dekali su završeni. Fini su i izdržljivi i dobro se oblikuju prema oblicima i linijama panela bez potrebe za omekšivačem, što je vrlo lepo, mada je bela boja na njima donekle prozirna.

Međutim, šema bojenja i dekala/šablona je užasna pa ću morati da pogledam jednu od Tamijinih P47 šema i da pokušam da radim odatle.

Neke veličine dekala na crtežima uopšte ne odgovaraju stvarnim veličinama, haha.

Slede šabloni, a zatim zaštitni lak. Nakon toga OD antigler i tako dalje ...


Pozdrav,
Nikola





                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Quote from: medico on 12-07-2021, 13:16:49
imam samo 2 reči za tebe ... : MrColor GX-100

Pre par sati sam zastitio sve GX-100-om pre maskiranja za antigler i kao podlogu za dalje voseve i sav taj dzez. Za sada odlicno izgleda, maltene nepromenjen izgled metalajzera. Jedino kao da je samo malo reagovao na mestima gde mi je ostao Aquagloss koji nisam mogao da skinem, ali to nije problem i lako se da popraviti.

Videcu kako izgleda sutra uvece posle 24h susenja.

Hvala jos jednom za savet! :)

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Quote from: Sandman on 12-07-2021, 14:33:01

Bitno je svakako da se lakiranoj površini da dovoljno vremena da se osuši kako bismo mogli da manipulišemo maketom kako želimo bez bojazni da će se pokidati sloj farbe ili laka ispod trake za maskiranje.

Pozdrav pa javi rezultate sa GX100 :)
Srđan

Pozdrav Srki,

Kao što rekoh u prethodnoj poruci, naprskao sam GX-100 i za sada izgleda dobro. Da li je 24h sušenja dovoljno pre maskiranja s obzirom na to da mi nije bitno da površina na kraju bude idealno glatka i sjajna?

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Sandman

Ja čekam nekih 4-5 dana da budem siguran da se osušio sloj GX100 - nakon 24h mi se dešavalo da se lakirani sloj nabora kao peščane dine, ili da ispuca kao suva zemlja.
Vrlo verovatno da prethodni sloj boje u tim slučajevima zapravo još nije bio dovoljno suv, ali opet, ako nije žurba, sačekaj bolje par dana da budeš skroz siguran da je lak spreman za maskiranje.

Pozz,
S.

Nikola Topalov

Quote from: Sandman on 18-08-2021, 12:17:29
Ja čekam nekih 4-5 dana da budem siguran da se osušio sloj GX100 - nakon 24h mi se dešavalo da se lakirani sloj nabora kao peščane dine, ili da ispuca kao suva zemlja.
Vrlo verovatno da prethodni sloj boje u tim slučajevima zapravo još nije bio dovoljno suv, ali opet, ako nije žurba, sačekaj bolje par dana da budeš skroz siguran da je lak spreman za maskiranje.

Pozz,
S.

Hvala Srki.

Pozdrav!

                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

Pozdrav drugari,

Evo i mali izveštaj o uticaju Mr. Color GX-100 na Mr. Metal Color metalajzer, sa slikama. Izgleda da je samo malo ubio sjaj, ali ništa strašno. Naneo sam ga u dva normalna sloja.

Međutim, u jednom delu (levo od zadnjeg dela krova kabine) je blago reagovao sa jednim od ostataka Aquagloss-a koji nisam mogao u potpunosti da uklonim. Ništa ozbiljno i trebalo bi da bude lako za popravku, pogotovo jer će OD antigler pokriti polovinu.

Pre GX-100:








Nakon GX-100:










                 www.shelfforce.com

Nikola Topalov

#37
Pa, ova NMF saga se neočekivano pretvorila u ''what if '' scenario. Big Ass Bird je zaplenjena! Nisam imao srca da je srušim pa sam je bezbedno spustio na neprijateljsku teritoriju.  ;D

Nove oznake su ostaci od Airfix-ove Štuke i naravno budalaština su.  :)

Jedna od mnooooogih lekcija koje sam naučio tokom ove NMF avanture je NE MASKIRATI MR. METAL COLOR ako na njoj imate bilo koji drugi sloj ili dekale! Skinuo je dekale i dva sloja laka samo tako. Ublažio sam lepljivost same trake, ali i dalje nije bilo milosti.

Mr. Metal Color je sjajna boja, ali jednostavno nema odgovarajući završni sloj da bi dobro držao maskiranje, verovatno zbog svoje "prašnjavosti" zbog koje se odlično polira.

Lekcija - prskati je poslednju jer ima odličnu pokrivnost, polirati, dekali, zaštititi i onda ''weathering''. Da li sam spomenuo to da ne treba maskirati? :)

Takođe, zbog ove "prašnjavosti" veoma je teško kontrolisati metodu čipinga sa lakom za kosu.

U svakom slučaju, na fotografije (17 ih je, izvinjavam se. Veoma je teško ubosti uglove kada se slika NMF) (ostalo je da naravno završim "weathering" kako treba do kraja):



















                 www.shelfforce.com

Janjic

Pih, šteta. A dobro ti je išlo :)

凸(¬‿¬)凸

Nikola Topalov

Quote from: Janjic on 24-08-2021, 11:09:56
Pih, šteta. A dobro ti je išlo :)

Jbg, dešava se. Ili pobediš ili naučiš!  :)
Naučio sam brdo stvari, uglavnom šta ne treba raditi, haha.

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Zoran Sivcev

Quote from: Zoran Sivcev on 08-07-2021, 19:13:37
Probaj auto boje  Max Meyer BO85 i BO83, mogu sa Gunze levelingom da se razredju. Trpe masking trake, mogu da se pipaju do mile vollje, extra metalik izgled. Ja ih koristim sa gunze surficerom.
Steta, i dalje ti savetujem da probas ovo citirano sa prve strane posta, neces se pokajati

Nikola Topalov

Quote from: Zoran Sivcev on 24-08-2021, 20:56:12
Quote from: Zoran Sivcev on 08-07-2021, 19:13:37
Probaj auto boje  Max Meyer BO85 i BO83, mogu sa Gunze levelingom da se razredju. Trpe masking trake, mogu da se pipaju do mile vollje, extra metalik izgled. Ja ih koristim sa gunze surficerom.
Steta, i dalje ti savetujem da probas ovo citirano sa prve strane posta, neces se pokajati

Hocu vrlo rado, probacu i njih i AK extreme metal sledece. Sada sam u fazi upoznavanja raznih metalajzera. :)
Gde se nabavljaju? Jel imas neke primere da vidim kako izgledaju na maketi?

Hvala na savetu.

Pozdrav,
Nikola

                 www.shelfforce.com

Zoran Sivcev

Te boje kupujem u farbarama specijalizovanim za automobile. Slikacu sutra neke makete pa cu okaciti slike

Nikola Topalov

Quote from: Zoran Sivcev on 24-08-2021, 21:40:58
Te boje kupujem u farbarama specijalizovanim za automobile. Slikacu sutra neke makete pa cu okaciti slike

Vazi. Hvala.

                 www.shelfforce.com

SerbiaModelkits

Po meni tj boje koje su se meni pokazale kao najbolje, a cesto ih koristim posto radim automobile i ima dosta metal, delova Preporucujem ti Alclad i AK extrime boje. A sto se tice bas hrom ogledalo efekta sigurno marker marke Molotow, moze i da se prska pistoljem ali isto kao svaki hrom ne trpi lakiranje