Bf.109G-10 Partizanski, Hasegawa 1:48

Previous topic - Next topic

®Evolutionary

Zdravo svima,

moram da se izvinem za duže odsustvo sa foruma, nisam odustao od hobija, samo niisam marljivo dokumentovao napredak za radnim stolom. Jedna od novogodišnjih rezolucija bila mi je i da povećam notorno skromni kvantitet završenih maketa tokom ove godine, pa sam pokušao da se malo više fokusiram na rad a manje na objavljivanje...  U svakom slučaju dugujem vam par sagradjenih maketa, od toga i jedan tenk (!!!), moj prvi još od rane mladost. Više o tome očekujte u narednim danima... ;)

Elem, sada opet imam nekoliko letelica u radu, koje ću vam ovde predstaviti, nadam se. Jedna od njih je i ovaj u naslovu opisani Bf.109G-10. Negde iz dubina svoje kolekcije nesastavljenih kitova izvukao sam ovu Hasegawu i odlučio da se i ja pozabavim ovim maketarskim klišeom.



Messerschmitt mi nikad nije ubrzavao puls kao neki drugi manje poznati tipovi aviona, ali sam sada dobio želju da ih imam u kolekciji, pa sam čak naručio još dva Eduardova, G-2 i G-6AS... Razmišljam da iskoristim sinergije i možda sagradim barem dva u isto vreme... nisam još siguran ali videćemo...







U svako slučaju za ovaj prvi odlučio sam se da bude jugoslovenski, jedan od dva aviona koji su iz Hrvatske prebegla za Mostar i tamo se pridruzili partizanima. Prema mom istraživanju ovi avioni bi trebalo da imaju veoma interesantan izgled, s obzirom da su nekoliko puta promenili vlasnike - prvo su leteli za 3. Rajh, pa za NDH i na kraju za partizane, sa progresivnom akumulacijom tragova korišćenja i prefarbanih oznaka. Pronašao sam neke stare profie te letelice kao i jedinu fogografiju dosta lošeg kvaliteta jednog od dva prebegla G-10. Na njoj se vidi vrlo malo osim bele spirale na spineru propelera i talasastog razgraničenja kamuflaže na napadnoj ivice krila.







Zna li neko za još neku fotografiju tih aviona, ili možda još neke informacije koji bi mi pomogli prilikom izgradnje? Kamuflaža koja je najčešće citirana je kasna nemačka šema sa kraja rata, RLM 81/82/76. Ukoliko ne postoje neki mnogo bolji izvori informacije od ove fotografije, rekao bih da je to samo pretpostavka. Izgleda mi takodje čudno da su Hrvatske oznake na trupu i gornjem delu krila prikazane kao prefarbane tamnom bojom pa tek onda partizanske zvezde nanešene preko toga, dok su na donjaci krila zvezde ofarbane direktno preko hrvatskih oznaka i to navodno naopako - vrh zveze gleda ka izlaznoj ivici krila. Čudno i zanimljivo...

Našao sam fotografije nekih drugih hrvatskih Messera, pa i jednu u boji, nakon kapitulacije i preuzimanja istih od strane Amera. Na ovim fotografijama se vide mnogi zanimljivi detalji, ali bih rekao da boje definitivno nisu RLM 81/82. Više liče na raniju kamuflažu sive boje RLM 74/75. Naravno sasvim je moguće da su u ovom kasnom i haotičnom razdoblju rata avioni čak i iz iste jedinice imali različite kamuflaže.





U svako slučaju, nisam stručnjak za Bf.109, tako da je svaka pomoć dobrodošla!
  :cheers
Pozdrav od Šekija
--------------------

voja

Avion je slikan sa NDH oznakama, sa "trolistom".
Avioni Mostarske eskadrile su imali beli disk sa ucrtanom crvenom petokrakom preko prethodne oznake.
Ovi profili su nastali dalekih 1970-ih godina u jednom stranom časopisu u okviru članka koji su pisali čini mi se Zdenko Kinjerovac i Dragiša Brašnović. Kasnije su ti profili na stotine raznih mesta samo preštampavani do današnjih dana.
Uzmi beli papir i na njemu nacrtaj NDH oznaku a onda probaj da u toj oznaci ucrtaš crvenu petokraku pa da vidiš kakvu ćeš debilnu glupost dobiti.

.

.

®Evolutionary

Quote from: voja on 08-08-2021, 14:16:44
Avion je slikan sa NDH oznakama, sa "trolistom".
Avioni Mostarske eskadrile su imali beli disk sa ucrtanom crvenom petokrakom preko prethodne oznake.
Ovi profili su nastali dalekih 1970-ih godina u jednom stranom časopisu u okviru članka koji su pisali čini mi se Zdenko Kinjerovac i Dragiša Brašnović. Kasnije su ti profili na stotine raznih mesta samo preštampavani do današnjih dana.
Uzmi beli papir i na njemu nacrtaj NDH oznaku a onda probaj da u toj oznaci ucrtaš crvenu petokraku pa da vidiš kakvu ćeš debilnu glupost dobiti.
.

Hvala za brzi odgovor! :super Preptposavljam da govoriš o svim poziicijama gde su nacionalne oznake, a ne samo o donjaci krila? Jesu li petokrake bile širokougaone ("partizanske") ili kao na kasnijim jugoslovenskim oznakama?
Pozdrav od Šekija
--------------------

voja

Neka ti reper za oblik petokrake budu one sa partizanskih Do-17, Ju-87, Fizira, onog italijanskog Be . . . ili kako se već zvaše, . . . Sve što je letelo u Mostarskoj eskadrili. Oni su bili prepoznatljivi po crvenoj petokraki na belom disku ili na čisto beloj podlozi.
Oznake su verovatno bile i na gornjim površinama krila. Na donjakama i bokovima trupa sigurno.
Kasnije u JRV oznaka na gornjakama krila nije bilo. Kao kod Sovjeta.
I još jedan detalj za avione Mostarske eskadrile. Uglavnom su imali zastave preko celog vertikalca.


Izguglaj slike naše Štuke, Dornijera, Kapronija, Fizira, . . . . iz Mostarske eskadrile i to ti je to i za ove Bf-109G prebege iz NDH.

.

.

voja

Pronađi i koji su fabrički brojevi za ova dva Gustava.
To ti je bitno zbog oblika onih ispupčenja na gornjaci oba krila, iznad kutije stajnog trapa.
U zavisnosti gde su pravljeni, postojali su G-10 sa malim ispupčenjima poput onih na G-6 i sa velikim ispupčenjima standardnim kod K varijante.
Isto ti je bitno da znaš kakav zadnji točak je u pitanju. Na kratkoj ili na dugačkoj nozi. To ćeš znati po fabričkom broju.

.

.

®Evolutionary

Quote from: voja on 08-08-2021, 19:52:19
Pronađi i koji su fabrički brojevi za ova dva Gustava.
To ti je bitno zbog oblika onih ispupčenja na gornjaci oba krila, iznad kutije stajnog trapa.
U zavisnosti gde su pravljeni, postojali su G-10 sa malim ispupčenjima poput onih na G-6 i sa velikim ispupčenjima standardnim kod K varijante.
Isto ti je bitno da znaš kakav zadnji točak je u pitanju. Na kratkoj ili na dugačkoj nozi. To ćeš znati po fabričkom broju.

Hvala još jednom za sve korisne savete!
Ovo za ispupčenja oplate iznad spremišta stajnog trapa mi je poznato. Veća ispupčenja bila su uslovljena širim točka na K-4 i nekim G-10, koliko znam. Iskreno se nadam da će se ispostaviti da ih je ovaj avion imao, jer je to jedina opcija iz Hasegawine kutije. Da budem iskren ne bih ni znao odakle da počnem sa pretragom za fabričkim brojem ovog aviona.  ??? To mi zvuči kao Sizifova rabota...
Pozdrav od Šekija
--------------------

anki

Moja preporuka da pogledas ovde kako je izgledao do preleta. Kolega je odradio citavu eskadrilu prema do sada dostupnim istrazivanjima ukljucujuci i aparat koji te interesuje. Ne zna se serial i nema njegove fotke tako da su ti ruke odresene . On je prema fotkama drugih izabrao staro krilo sa manjim ispupcenjem. Za kamuflazu klasika 74/75/76 ukljucijuci i 3 i 5 aparate:
http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?p=337041&highlight=#337041
Obrati paznju kako su odradjenja prebojavanja nemackih oznaka. To je proveren detalj jer je po ZNDH propisima Zvonimirac bio na drugom mestu .
Ja trenutno radim partizanski MS406 i istrazujem za taj crni 3 u partizanima. Za sada sam siguran da cu ici sa velikom trobojkom na repu i "po ruski" skroz prebojenim oznakama na gornjakama krila sa nekom smb . Odozdo znam da petokraka nije bila naopako. To je nastalo od pogresnog tumacenja Zvonimirca na fotki nakon zarobljavanja.
Mislio sam da upisem petokraku na njega po starom tumacenju ali mislim da mi je Voja otvorio oci. Za trup jedino sto znam jeste da nema tog manjeg cetvorocifrenog broja. Jos cu razmisliti da li da idem sa belim krugom ispod petokrake ili po starom tumacenju sa nekim smb prebojavanjem i petokrakom.
U svakom slucaju sta god izaberes a da je u granicama logike i dostupnih istorijskih podataka, neces pogresiti jer nema foto dokaza i proverenoh pisanih dokumenata za njih.

®Evolutionary

Hvala Anki!

I za odličan link, a i za tvoja razmišljanja na temu oznaka i prefarbavanja. Da, i ja sam mislio da preko hrvatskih oznaka na trupu i krilu prvo napravim "zakrpe" u nekoj tamnoj boji, i da onda na tom mestu ucrtam malo manje bele krugove po Vojinom savetu i u njih ucrtam zvezde. Ako bi cele hrvatske oznake pokušao da prekrijem belim krugom to bi bilo smešno veliko. Zapravo na trupu bi taj krug morao da tangira staklo kabine - dakle za mene nelogično.

Pitam se samo da li su Zvonimirci i na donjaci krila bili pomereni u odnosu na nemačke Balkenkreuze, pa da se i tu vide zakrpe kao na gornjaci? Verovatno da nisu pošto to ovaj kolega nije to napravio na svojim Gustavima.

U svakom slučaju super informacije.  :super
Pozdrav od Šekija
--------------------

anki

Jos malo podataka za polozaj Zvonimiraca. Postoji propis po kome su oni postavljani i polozaj im je kao na slici tog crnog 4. Veliki su kao  2/3 tetive krila i nalaze se na 1/3 ,spoljnoj, duzine krila. Velicina i polozaj su identicni i gore i dole.  Javi ako zelis skenove komplet propisa da ti saljem emailom.
E sad ima ali kao i uvek.  Prvi prispeli Meseri su obelezeni na nemackim pozicijama a tek kasniji poput crnog 4 na proposanim. Na zalost nema podataka koji su prvi prispeli i bez fotke ne moze se reci. Ipak imajuci u vidu polozaj zvonimirca na trupu crni 3 bi trebao biti po propisu.
Inace propis je od 8. februara 1945.

®Evolutionary

Quote from: anki on 16-08-2021, 07:00:04
Jos malo podataka za polozaj Zvonimiraca. Postoji propis po kome su oni postavljani i polozaj im je kao na slici tog crnog 4. Veliki su kao  2/3 tetive krila i nalaze se na 1/3 ,spoljnoj, duzine krila. Velicina i polozaj su identicni i gore i dole.  Javi ako zelis skenove komplet propisa da ti saljem emailom.
E sad ima ali kao i uvek.  Prvi prispeli Meseri su obelezeni na nemackim pozicijama a tek kasniji poput crnog 4 na proposanim. Na zalost nema podataka koji su prvi prispeli i bez fotke ne moze se reci. Ipak imajuci u vidu polozaj zvonimirca na trupu crni 3 bi trebao biti po propisu.
Inace propis je od 8. februara 1945.
Hvala lepo za ove informacije!  :cheers Podatak da je i na donjaci krila oznaka na istom mestu će mi svakako koristiti. Osim toga, mislim da mi skenovi propisa neće trebati. Sa ovih fotografija crnog "4" lepo se vide položaj i veličina oznaka na krilu i trupu. Ono što me zanima je da li imaš neku fotografiju crne "trojke"? Ja sam zapravo inicijalno planirao da pravim "peticu", jer za nju imam Ventura dekale, ali kako sada izgleda od njih bih mogao da iskoristim samo taj broj 5. Sve ostalo će biti improvizovano...
Pozdrav od Šekija
--------------------

anki

Ne brini, ruke su nam odresene u maketarskom smislu obzirom da osim te slike koji si okacio ne postoji ni jedna druga ni crnog 3 ni 5 kako u ZNDH tako ni u Partizanima. Sve je logika i nagadjanje . Dok god smo u okvirima realnog nema bojazni da je maketa netacna. Ostaje samo da se prelomi da li bele podloge ispod zvezdi ili ,kako je pre tumaceno , SMB neka.
To ce bukvalno biti lutrijana koju ce odgovor glasiti - nadji mi dokaz fotku da nije bas ovako kako sam uradio.
Pratim tvoj rad i za mesec -dva pocinjem i moju crni 3 da radim.

®Evolutionary

Pozdrav od Šekija
--------------------

Pedja


Sandman

Autor ovog profila (Clave) na svaki svoj novi profil stavlja broj koji označava redni broj profila.
Uglavnom radi what-if profile, ali ponekad uradi i realnu mašinu, mada sa greškama u oznakama, poziciji istih itd...

Zanimljivo čisto radi inspiracije ako ne znaš koju šemu da smisliš za neki what-if :)

®Evolutionary

Quote from: Pedja on 20-08-2021, 10:42:01
Quote from: ®Evolutionary on 18-08-2021, 11:30:50
Eh, što volem umetničku slobodu! :super

Broj ovde nije dobar

Jao u pravu si! A fale i Lozenge na repu!  :headbang :hahaha
Pozdrav od Šekija
--------------------