Mitsubishi A6M5c Zero Tamiya 1:48

Previous topic - Next topic

chikavili

Pozdrav svima. Posle letnje pauze, vratih se "na posao" ;)
Ovaj projekat je namenski i posluzio je za ucenje "hairspray chipping" tehnike. Dugo sam planirao da probam, pa je naisao ovaj Zero kao idealna platforma za test, posto je sklon ljustenju
Prvi put sam pokusao ovu tehniku i pretpostavljam da sam malo preterao sa lakom za kosu, posto nisam uopste imao kontrolu nad chipovanjem... odvaljivali su se veliki komadi boje a i na nekim mestima je boja odmah ispucala i pre nego sto sam pokusao bilo sta. U svakom slucaju, posluzio je svrsi, naucio sam kako ne treba raditi hairspray chipping pa ce sledeci put valjda biti bolje  :D
Maketa je Tamiya 1:48, ona malo starija verzija (61027) sa manje detalja, ali lepa i laka maketa za rad.
Kada sam zumirao fotke, video sam da imam malo boje na unutrasnjoj strani vetrobrana, to cu ocistiti ali me mrzi ponovo da fotkam  :headbang

Nije bas ni toliko hrdjavo ispao... mogao sam da kazem i da sam bas ovako hteo da ga napravim, ali to bi bila gnusna laz ;D
Evo, pogledajte, pa recite sta mislite












flanker

Sviđa mi se čiping. Jesi li korisitio  neku originalnu fotku kao reper?
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

chikavili

Quote from: flanker on 26-10-2021, 11:37:59
Sviđa mi se čiping. Jesi li korisitio  neku originalnu fotku kao reper?
Koristio sam razne kao referencu, cak i radove drugih maketara, ali ova mi je bila glavna:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/94/A6M5_scrapped.jpg

VladimirBrankovic

Odlican rad prijatelju. Nije ispalo ni malo loše. Sa tim Zeroima možeš da radiš šta hoćeš i nećeš pogrešiti. Ti primerci su jako loše prefarbavani, i boja se nije vezivala kako treba, tako da se brzo gulila. Koliko god da si ga izgrebao ne bi preterao, jer sam vidjao mnoge slike na kojima se boja skinula i više nego na tvom modelu. Tamijin stari Zero je odlična maketa. Sklapa se dobro, tačan je, i što je najvažnije, jeftiniji je od 70% modela u 1:72, tako da je odlična prilika da se uradi serija i da se zašareni polica. Da se razumemo, Tamijine nove makete su mrak, ali njihovi stariji modeli, u dobrim rukama, i dalje imaju potencijal da daju izvanredne rezultate.

Ova maketa je kao  stari pokojni drug iz mladosti.
Osobno mislim da je efekt preteran baš zbog gubitka kontrole. Probaj sledeči put sa grumenima soli.

chikavili

Quote from: JŽ on 20-11-2021, 10:00:57
Ova maketa je kao  stari pokojni drug iz mladosti.
Osobno mislim da je efekt preteran baš zbog gubitka kontrole. Probaj sledeči put sa grumenima soli.
Slazem se za to o gubitku kontrole. So sam vec ranije probao, sada je lak dosao na red. Moras nesto da probas da bi video kako radi ;)

anki

Lep rad ali previse guljen za operativni avion. Moze na nekim otpadima (poput tog na tvojoj slici sto si dao kao referencu) nakon primirja. Obrati paznju da su se mehanicari trudili da hinomaru znak uvek poprave i u tom delu retko se moze videti oguljeni metal kod operativnih aviona. Prakticno samo nakon leta u kome je doslo do guljenja. Takodje imaj u vidu da je intenzivno i brzo guljenje bilo na aparatima na kojima nije mazan prajmer. Te masine su sa donje strane uglavnom bile NMF a ne IJA sive.

chikavili

@anki
Ne znam da li si procitao tekst iz mog posta, posto sam tamo bas i naveo da nisam neplanirao toliko da ga ogulim, nego sam prvi put koristio hairspray chipping tehniku (tek se ucim) pa nisam imao potpunu kontrolu kolicine guljenja.
U svakom slucaju, hvala na komentaru, to su korisne informacije.
Pravo da ti kazem, gde god sam gledao radove drugih maketara po internetu, svi koji su oguljeni, imaju sivu sa donje strane, a nema bas nesto mnogo originalnih, kvalitetnih fotografija na kojima se dobro vidi donja strana i koje je boje (uglavnom muljave crno-bele fotke).