F-86 F SAAF Heller 1/72

Previous topic - Next topic

djos & filip

Pozdrav

poslednji Sajbr od heller-a koji je godinama cekao da se otudji......ipak uradjen, ovaj put u bojama SAAF.
Na zalost nisam na vreme primetio da su oznake na repu vrlo transparentne.....ako me uhvati neizdrz verovatno cu ih koriovati. Sve ostalo out of box, old school maketa a i takav je rad :)
Boje Humbrol.
Do sledece makete.....












Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

flanker

Dobar. Možda malo zaprljancije tu i tamo?
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

djos & filip

Mislio sam, odozdo i jest malko ali generalno su ih ovi u SAAF glancali do iznemoglosti....Jedan od primera sa izmenjenom sarom ali to je to:



Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

vlajko&marko

Uuuuh prava erot... ovaj egzotika  :super


VladimirBrankovic

Odlično uradjen Sejbr.... Čovek prosto poželi da zadrži sve stare, zaboravljene makete koje čuče u najdaljem uglu police, zatrpane besnim Hasegavama, Grejt volovima i ostalim modernostima, kada vidi tvoje radove. Još jednom si dokazao da od starog Helera i njegovih savremenka, ipak, može da nastane lep rezultat, uprkos "inferiornosti". Verujem da si se zabavio sa ova dva, nadasve egzotična, Sejbra. Zaista, svaka pohvala.
Apropo prljanja: Ne bih rekao da je ovde to neophodno, pa čak i poželjno. Prosto, južnoafričke letelice su, generalno, lepo održavane. Pogotovo ako pogledamo njihove Miraže F.1 u ranim kamuflažama, ti avioni su se caklili. Ko hoće da se igra sa vederingom, preporučujem francuske Miraže IIIC stacionirane u Džibutiju, sredinom 80ih. Oni su bili pomalo zapušteni pred kraj eksploatacije.

milan78

#6
Vidite ovako ja razumem da neko uradi iz nekog sentimenta staru maketu,koja nikako nije po standardima danasnjeg maketarstva.Razumem i ono i da se "ne baci".Na kraju maketa je maketa i svaka zasluzuje da se uradi i stavi na policu.I sta se najvise racuna-zabava i osecaj kad je zavrsis.Maketa je uradjena po standardu koji i zasluzuje,nista manje ni vise.Pedantno obojena,lepo oznacena i sve 5.Pri cemu nemam zamerke na rad.Stvarno.Ono sto zameram je sto Brankovic ima nesto protiv maketa koje imaju "previse delova",imaju vedering(koji skriva greske???),nepotrebno zakomplikovane,previsoke cene te hvalospeve na makete koje su same po sebi prevazidjene.Pritom ako malo zapazite samo takve komentarise.Ja bih razumeo da je old school maketar pa da mu je to neka nostalgija.Ali nije.Mozda fazon.Ok neka je fazon.Samo ne razumem.
Weathering...e tu se ne bih slozio sa recenim.To sto je 60/70tih slikano par sejbrova je slikano i u propagandne svrhe kao i to da nije mogao svako da slika kad i kako hoce.Zato kao i mi tamo za vreme Tita kad ides kod foto Mire a ti obuces se najlepse pa zalizes kosu pa sav si upicanjen.Tako i ovde.Operu ga,srede pa slikaj.Na juznoafrickom suncu farba bledi sigurno...
Ogroman offtopic neka ga admini i obrisu ali sam morao.Kolegi se mozda nece svideti ali...da ponovim rad je taman koliko maketa pruza i za policu i kolekciju vise nego adekvatna.A radi kako njemu se svidja i to je to.Nov,raubovan stvar ukusa.Pozz!
Instagram-Peacockscaleworx

najjaci

#7
Quote from: milan78 on 11-01-2022, 19:22:07
...Weathering...e tu se ne bih slozio sa recenim.To sto je 60/70tih slikano par sejbrova je slikano i u propagandne svrhe kao i to da nije mogao svako da slika kad i kako hoce.Zato kao i mi tamo za vreme Tita kad ides kod foto Mire a ti obuces se najlepse pa zalizes kosu pa sav si upicanjen.Tako i ovde.Operu ga,srede pa slikaj.Na juznoafrickom suncu farba bledi sigurno...

Ovde bih se apsolutno slozio sa tobom od rijeci do rijeci. U to doba definitivno nije mogao svako da ih slika vec su to bile zvanicne fotke na kojima sigurno necete predstavljati svoju armiju kao odrpanu i prljavu.
Samo jednu stvar moram da te ispravim, nije foto Mira vec foto Mica tamo na pocetku Ustanicke...

Sto se tice tehnike rada svako ima pravo na svoje misljenje. Primetio sam da dosta ljudi ima svoj manir tako da im na kraju svi radovi deluju nekako uniformno. Kao da su dobili identicnu obradu. Sto zapravo nije realno da bude tako ako su letelice iz potpuno drugacijih razdoblja ili drugojacijeg geografskog polozaja. Zato je dobro s vremena na vreme napraviti malo iskorak u nepoznato i izaci iz "sablona" sto je cini mi se djos & filip ovim slucajem i uradio. Ili barem jedan od njih dvojce :) Kako bi veliki ucitelj rekao, bog da mu dusu prosti, izaci iz zlatnog kaveza.
Jasno mi je sta je "pisac" ovde svojim radom hteo da kaze ali iskreno po mom ukusu ja bih isto pozeleo da vidim istaknute te linije panela kao i varijacije u koloritu koji bi istakli detalje i razbili uniformnost povrsine.
No kao sto kazu o okusima ne vrijedi raspravljati.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

Jovac

#8
Maketa jako lepo izgleda , ne smeta mi što je prastari Heller u pitanju, čak naprotiv i ja sam jedan od obožavalaca Old School maketa. Ne želim da ulazim ni ikakve polemike , svako ima pravo na svoje mišljenje , pa ko voli da prlja i vederuje makete neka tako i radi. Ima samo jedno pravilo u vazduhoplovstvu , što verovatno većina nas koji smo završili te škole i služili praksi i vojni rok na eskadrilama znamo . Najveća opasnost i neprijatelj vazduhoplovstva je , masnoća , garež , tragovi ulja i drugih lako zapaljivih tečnosti , stoga se u normalnom uslovima avioni redovno čiste i peru , tako da je ta prljavština i isticanje panela diskutabilna, ali svakome na volju. Nemam ništa protiv. Mislim da su ovakve diskusije malo i suvišne , pa da se vratimo na maketu. SAAF je generalno jako vodio računa o stanju svojih aparata, pa stoga ovaj F-86 izgleda kako treba, naprotiv uživo je još lepši. ova egzotična kamuflaža mu ekstra čuči. Sve pohvale za rad. Još malo digresije , pozdrav za sve moje kolege po hobiju i hajde malo da se da više toleranciji , pa neka radi svako one makete koje voli. Pozdravljam svačiji trud i napor i dajte više da radimo makete , a manje da polemišemo. Pozdrav svim kolegama po hobiju.

djos & filip

Pozdrav svima i hvala na komentarima jer je uvek lepo razmeniti misljenja.

Naravno da se necu naljutiti Milane na bilo cije misljenje. Pa zato se i druzimo i razmenjujemo ove slike, ne da bi smo jedni drugima podilazili vec rekli sta mislimo i u krajnju ruku uzivali u nasim radovima, koji niti su uvek istog kvaliteta niti uvek 100% tacni i uspesni u prikazu stvarnih letelica.

Ako vidim sliku potpuno cistog aviona, bio on opran ili ne, on je tako u tom trenutku izgledao i po meni je ok ako se to stanje prikaze i na maketom. Naravno masine iz drugog svetskog rata koje su iz dana u dan letele u borbu...za njih je neprikladnije da budu ko nove...sem ako ih nisu oborili posle par borbenih zadataka....sto je ponekad bio slucaj.

Sve u svemu, lepota je u oku posmatraca :)  i svako misljenje je OK i mislim da niko od nas ne bi trebao da se vredja ako se neko ne slaze po svim pitanjima, ipak je ovo kreativan hobi.

Ja licno volim da radim nove makete koje pruzaju mnogo vise, kako u tehnickom tako i u vizuelnom pogledu, ali iskreno uvek mi je drago da vidim uradjene i stare kalupe, kao sto je kolega rekao iz sentimentalnih razloga. Naravno uvek postoji...bolje, cemu svi mi tezimo, zato i svaki kometar, ideju i kritku prihvatam kao podsticaj

Jos jednom hvala na komentarima uz zelju da jos dugo i uspesno prikazujemo svoje radove na kutku i u njima zajednicki uzivamo

Veliki pozdrav, Djordje




Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Goran A.

#10
Meni se maketa dopada baš takva kakva je, rad i količina truda primeren starim kalupima u pozitivu, ovakvih sam se nagledao tokom osamdesetih pa mi nešto toplo u duši. Ovo oko maketarskog stila, stvar ličnog izbora i umeća, pa kako ko želi.

Quote from: VladimirBrankovic on 11-01-2022, 18:20:20
Ko hoće da se igra sa vederingom, preporučujem francuske Miraže IIIC stacionirane u Džibutiju, sredinom 80ih. Oni su bili pomalo zapušteni pred kraj eksploatacije.

Za vedering odličan primer ali nije to do zapuštenosti, naprotiv.  Miraži IIIC iz Džibutija su bili perfektno održavani i leteli su tamo 10 godina, dve tamošnje eskadrile su imali najveći nalet u odnosu na eskadrile na tlu Francuske. Više od pola aviona je bilo bar jednom potpuno prefarbano i jednom delimično (3-5 godina) a razlog je boja koja je gorela na afričkom suncu. Izuzetak su avioni koji su zamenjeni par godina pre povlačenja, došli su u novim bojama i takvi su se vratili nazad u Francusku. Ako bolje pogledaš fotografije i vremenski pratiš avione, tokom vremena  su zapravo postajali tamniji i tamnije isflekani, a ne bleđi i svetliji kako to obično biva sa bojom koja je izložena suncu. Razlog tome je specijalni premaz protiv korozije kojim su bili preprskani zbog prisustva soli u vazduhu i blizine mora. Premaz je vezivao za sebe masnoću i prašinu koja je posle izlaganja visokim temperaturama postajala tamnija i praktično zapečena, bez obzira na pranje i čišćenje. Tragovi kerozina su se takođe duže zadržavali pa odatle takav izgled i utisak.