P-51 Mk.iii u 1/48 od ICM

Previous topic - Next topic

Pvkv






















Nije jos zavrsena maketa ali uskoro ce biti, vrlo sam zadovoljan detaljima jedini problem sto je starija maketa pa neki dekali se sami iscepaju na male delice posle stavljanja u vodu, potrazio sam od kompanije ako mogu da mi posalju nove decale jer imaju tu opciju na njihovom sajtu. Odusevljen sam kvalitetom plastike za tu cenu od 1490rsd i preporucujem svakome ko srazmislja kupiti.



mutayu

Dobro si se ti izborio sa tim!  :super
Jedna sugestija: probaj da slikas maketu na jednobojnoj podlozi i sa mnogo vise svetla, bice znacajno kvalitetnije fotke.
I obavezno javi sta ti je odgovorio ICM u vezi dekala!

Lykos

Odlična urađena maketa, jedino što bi preporučio za drugi put da maskirate kabinsko staklo i ofarbate ga u istoj boji kao i maketu. Sve ostalo, savršeno.

Warhawk

Quote from: Lykos on 21-01-2022, 12:14:45
jedino što bi preporučio za drugi put da maskirate kabinsko staklo i ofarbate ga u istoj boji kao i maketu.

Interesantno, na P-51 sa tim ispupčenim poklopcem, vertikalni ramovi pokretnog dela ni ne treba da se farbaju  ;D


Ali za ostatak se slažem. Preko ramova staklarije je potreban malo deblji sloj boje, da ne bi bili transparentni.
Takodje preporučujem malo više pažnje na sredjivanje spojeva, kao npr uzdužnog koji se vidi ispred i iza staklarije.
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

boom.boom

@warhawk Ha ???  :o !? E ovo zaista nisam znao! Jos je i ceo balonasti deo (sa sve ramom) bio od pleksiglasa a verovatno je samo donja ivica imala klizajuce sine na sebi!? Hvala kolega na ovoj informaciji i fotografijama! :bravo
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

Warhawk

Nema na čemu.

Quote from: boom.boom on 21-01-2022, 20:20:14
Jos je i ceo balonasti deo (sa sve ramom) bio od pleksiglasa a verovatno je samo donja ivica imala klizajuce sine na sebi!?

Tako sam i ja ukapirao - pleksi i ramovi su jedan deo, maltene kao vak-staklići za naše makete, a ovo horizontalno (ofarbano) je nekakva metalna "štipaljka" koja drži pleksi i mehanizam za klizanje.
Pogotovo obratiti pažnju koliko je sama šina po kojoj sve to kliza istaknuta na trupu (očigledna budževina koja nije od starta bila predvidjena originalnim dizajnom).

'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

boom.boom

@warhak
Mislim da si apolutn u pravu! Da nije ni planiran klizajuci poklopac kabine. Nisam poznavalac Mustanga ali koliko mi se cini P-51A je imao poklopac kabine koji se otvarao na stranu (dvodelni) i u zatvorenom polozaju je u liniji vetrobrana. E sam, koliko mi se cini, nasti poklopac je na zahtev britanaca izradjen da bi poboljsao vidljivost te je samim time i budzevina. Na ko mi deluje kao da vetrobran i zadnj prozori nisu menjani u odnosu na P-51A?
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

Pvkv

#7
Quote from: warhawk on 21-01-2022, 18:44:40
Quote from: Lykos on 21-01-2022, 12:14:45
jedino što bi preporučio za drugi put da maskirate kabinsko staklo i ofarbate ga u istoj boji kao i maketu.



Interesantno, na P-51 sa tim ispupčenim poklopcem, vertikalni ramovi pokretnog dela ni ne treba da se farbaju  ;D


Ali za ostatak se slažem. Preko ramova staklarije je potreban malo deblji sloj boje, da ne bi bili transparentni.
Takodje preporučujem malo više pažnje na sredjivanje spojeva, kao npr uzdužnog koji se vidi ispred i iza staklarije.


Hvala vam mnogo na informaciji popravi cu cim danas budem seo za radni sto!  :D

boom.boom

Ili deblji sloj ili (po meni mnogo bolje resenje) sloj srednje sive (obicno) pa onda boja kamuflaze preko toga.
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

anki

Nesto nije uredu sa tim maskiranjem staklica za farbanje? Sta je to belo cime si maskirao, cudno izgleda? Ti bocni prozori na trupu su baaas neuredni. Opisi nam proces da ti damo predlog za poboljsanje.

Sto se boje okvira tice osnovno je da prva boja koja ide na staklic bude unutrasnja boja rama, obicno boja kokpita. E tek na to se farba kamuflazna boja. Na taj nacin dobijes autenticniju  unutrasnjost kabine a i ubijes prozracnost okvira.

Ako te ne mrzi te razmazane okvire jos uvek mozes da ocistis drvenom cackalicom bez ostecenja staklica. Jedino pazi da se ne izvali pod pritiskom i ulete u trup.

boom.boom

#10
@anki ne bih se bas slozio s tobom. Taj princip je ok u slucajevima zatvorenog kokpita ali... Ali ako se radi otvoren kokpit unutrasnju boju rama (kokpita) farbas sa unutrasnje strane staklica! Time se dobija par stvari: Da ram sa unutranje strane staklica (vizuelno) izadje ispred stakla, da boja rama i kabine bude uniformisana, ponistava se (vizuelno) efekat debljine staklica. Takodje, ako farbas staklic samo sa spoljne strane i prvo ides sa bojom kabine (unutrasnjom bojom rama) sa unutrasnje strane gledano, ta boja ce biti dosta tamnija od kabine. Takodje, zeljeni efrkat ume da kvari i debljina samog staklica...
Medjutim, ako radis zatvorenu kabinu ovo skoro da nije ni bitno. Mozda se ovo predhodno receno a u slucaju zatvorene kabine, treba uzeti u obzir kod vecih staklica i dosta prozirnijih... Tipa Ju88 ili He111 u 1/32...
A sto se tice cackalice,ne zaobilazna alatka kad su u pitanju kabine! Mozda ces samo morati pre cackanja da reaktiviras boju u odredjenoj meri, manje.
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

anki

@boom.boom zar ne pricamo o ovom Mustangu u 1:48 koji ocigledno ima zatvorenu kabinu? Malo si se rasplinuo.

U pravu si sve to ali opet ima izuzetaka kao i u svemu. To sto pricas vazi ako je staklic dovoljno tanam. Kod debelog staklica  i/ili sitnijih razmera farbanje iznutra moze izazvati efekat "promasenih" okvira....... Itd itd , da ne oftopikujemo nego da vidimo sta se moze u konkretnom slucaju.

boom.boom

#12
@anki Haha a ono se jesam rasplinuo, i to malo vise :-\! Bili praznici, ruckilo se...svi smo se malo rasplinuli :jok.

Ovo sve sto sam rekao je tebi (siguran sam ) poznato ali kolegi, mislim, moze pomoci za buduce radove u velikoj meri.

A ako suzavamo polje na konkretan slucaj, tvoj predlog mu onda i nije od koristi! Jer, koliko sam te ja shvatio (a izvinjavam se ako nisam u dovoljnoj meri) po tvom predlogu on bi sad trebalo da nanese sloj unutrasnje boje na ram, preko postojece pa opet da zafarbava kamuflaznom!? Ili da skida postojecu boju sa rama, u potpunosti, pa da nanosi unutrasnju zelenu na spoljni deo rama pa onda da opet vraca kamuflaznu preko iste!? Oprosti, ali (po meni) ni jedna opcija nema bas puno smisla u ovoj fazi konkretnog slucaja!!!

Da si pazljivije citao predhodne objave video bi da sam vec izneo moje resenje u konkretnom slucaju i u jednoj recenici! Ne pretedujem da je Bogom dano ali je usmereno na postojeci "problem" I ponavljam..."Ili deblji sloj ili (po meni mnogo bolje resenje) sloj srednje sive (obicno) pa onda boja kamuflaze preko toga."
Istakao sam resenje koje je kolega @warhawk prvo naveo jer treba manje posla oko istoga. Problem je sto to na kraju ne mora da da rezultat jer se svodi na zelenu preko zelene ali se moze na samome pocetku odustati u slucaju da se vidi da ne funkcionise. Kvalitetnije resenje bi bilo sloj neke sive preko ove zelene pa onda opet sloj kamuflazne ali to ipak zahteva dosta vise truda.


"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

Pvkv

@boom.boom uradio sam kao sto si mi rekao danas, skinuo sam skroz boju sa stakla i ofarbao par slojeva sive i par zelene sada bolje izgleda.

Nasao sam dosta slika britanskih p-51 mustaga koji su vecinom imali ofarbane te delove nailazio sam i na neke i bez ali vrlo retko kod britanaca.

Jos nista nije javio ICM za dekale sacekacu ja onako se nigde nezurim da kupujem nove.

Hvala na svim savetima na sledecem projektu imam malo vise da se potrudim za cokpit.







anki

@boom.boom eto zbunismo coveka. Sad je prvo skinuo sve pa farbao sivom i sad iznutra na ramovima ima sivu umesto cink hromat  :headbang

@Pvkv cime maskiras za bojenje? Tu ti previse ide boje oko ramova pa ispadne neuredno i neprecizno? Ili iz ruke cetkicom radis ramove bez maski? Nadam se da su oni ovalni prozori pozadi sada cisti?