Revell Fw190 F8 1:72

Previous topic - Next topic

lanchemi

Cao ljudi

Posle duze pauze (cerkica sada ima 2,5 godine  :) ) ponovo imam malo vremena da posvetim avioncicima. Dobro, nije bilo bas bez rada u proteklom periodu ali uglavnom sitno. Par zadnjih meseci sam malo vise radio pa rekoh da podelim napredovanje sa vama.

Maketa je malo starija ali sam bio pozitivno iznenadjen. Sklapa se bez vecih problema i vrlo malo gitovanja. Radjena OOB osim topova i izduvnih cevi koje sam napravio od igle i od skinute izolacije sa zice. Izduvi deluju malo deblje nego sto bi trebalo ali nije bilo lako osmirglati izolaciju da bude tanja. U svakom slucaju bolje izgledaju nego delovi iz kutije.

Jedino je staklo od kabine uzasno. Ima baloncic unutra i mutno je. Pokusao sam da ka sredim ali bez uspeha. Posto sam dobio dva u kutiji pogledacu kakvo je stanje onog drugog pa da ga promenim.

Imao sam problem sa stajnim trapom. Pri lepljenu sam koristio AMMO MIG ultra thin cement. Delovi noge koji ulaze u rupu su se potpuno istopili i odvalili tako da sam na kraju bio primoran da busim rupe, stavim zicu kao ojacanje i tako zalepim kako se ne bi opet slomili.

1:72 nije razmera koju preferiram posto volim da detaljisem ali je radim kad treba da se opustim od silnog detaljisanja   :) a i da vezbam farbanje. Ova kamuflaza je bila savrsena za to. Uradio sam je bez maskiranja.

Farbano uljanim Humbrol i Revell osim kamuflaze za koju sam koristio akrilnu AMMO MIG posto sam jedino nju nasao u RLM varijanti. Prvi pu sam radio sa MIG bojom i mogu vam reci da je odlicna. Prilicno je razredio i farbao sa nizim pritiskom. Jedini je problem susenje boje na vrhu igle, tako da sam farbao bez zastitnog dela. Morao sam da brisem boju sa vrha igle svakih par minuta. Ali pretpostavljam da je isti slucaj sa svim akrilima kada se farba sa malim pritiskom. Zadovoljna sam rezultatom. Lakirano sa Tamya mat lakom.

I ovog puta sam uspeo da izgubim spiner. Bio je na stapicu za usi kad sam ga farbao i verovatno sam ga bacio u djubre. Tako da sam morao da ga pravim od stirena kao i na P40 sto sam okacio pre neki dan.

Dekali su deebeeliiii ali nisu ispali tako lose. Koristio sam Micro set i sol. Na nekima se vidi silvering ali misli da je to do mog farbanja/neravne povrsine.

boom.boom

@lanchemi Verujem da je dobar samo je problem sto je za sad NEVIDJENO dobar  :naughty!
Nema slika nigde? Imas na forumu detaljno uputstvo za kacenje slika ali ne secam se tacno gde :think... A druga stvar je da bi trebalo gotov rad da okais u sekciju ZAVRSENE MAKETE.

Sredi to sa slikama pa kaci da svi uzivam u tvojim radovima! :caooo
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

lanchemi

boom boom imao sam problema sa objavom posta...posto sam napisao tekst u Word-u pa samo kopirao a imao i jednog smajlija pa nije htelo da povuce ostatak teksta zbog njega pa mi je mutayu pomogao. Ali posle nisam imao vremena da okacim slike evo sad stizu...




lanchemi

A da, znam da se zavrsene maketa kace posebno ali ovaj jos nije gotov...











Ostaje da probam da sredim ovo staklo, antena, malo da se poigram sa prljanjem tockova i malo sa pigmentima da eksperimentisem.



milan78

E sad sve je to super,lepo ofarbano i sve to ali nema te makete kojoj providni delovi legnu 100% kad se farbaju odvojeno i onda na kraju lepe.Na ovoj maketi tek s obzirom da je ram poklopca odliven sa trupom a lepi se samo providni deo,vetrobran naleze qq lelle.Pratim da vidim kako ces.Meni inace omiljen luft ww2.
Instagram-Peacockscaleworx

lanchemi

Milane potouno si u pravu. U ovom slucaju vetrobran je legao super, ne vidi se lepo zbog rezolucije. Kad budem slikao zavrsen necu smanjivati slike. Poklopac na desnoj strani malo odstaje od rama. Nije toliko vidljivo. Veci je problem sto je poklopac mutan i ima baloncic. Videcu kakav je drugi poklopac iz kutije pa da ga zamenim. 

boom.boom

"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

lanchemi

Quote from: milan78 on 25-03-2022, 18:04:44
E sad sve je to super,lepo ofarbano i sve to ali nema te makete kojoj providni delovi legnu 100% kad se farbaju odvojeno i onda na kraju lepe.Na ovoj maketi tek s obzirom da je ram poklopca odliven sa trupom a lepi se samo providni deo,vetrobran naleze qq lelle.Pratim da vidim kako ces.Meni inace omiljen luft ww2.
Jedno pitanje Milane. Jel prethodno farbas delove na trupu na koje lepis vetrobran i poklopac ili lepis direktno na plastiku?
Pozdrav,
M

milan78

Pa zavisi cime lepim.Ako lepim super lepkom(!!!!)onda i ne ocistim povrsinu od boje,a ako maketarskim lepkom potrudim se da ocistim povrsine koje se dodiruju.Sto cvrsci spoj lakse se posle spoj obradi gitom ili cime ko radi,pa se lepo i ureze doreze.Generalno pravilo je da treba da se ocisti od boje.
Instagram-Peacockscaleworx

anki

U tvom slucaju ja predla3m prosti sjajni lak kao lepak. Posto si sve ofarbao obradi staklic tako da lepo naleze na predvidjeno mesto i ne skidaj boju sa rama na trupu i ne koristi super lepak. Kad staklic bas dobro naleze obicnom cetkicom nanesi sjajni lak gde je spoj i stavi staklic. Kada se osusi spoj je cvrst i nevidljiv i samo po potrebi popravi mat lak ako  treba negde oko spoja.

lanchemi

Evo poklopca u malo boljoj rezoluciji.




Ovde se vidi mali zjap izmedju rama i poklopca. Ali nije toliko vidljivo s'obzirom da je 1:72 u pitanju. Veci problem je kvalitet kupole. Bas je mutna.

A sto se tice lepljenja pitao sam cisto da vidim kako vi radite. U principu ako ne skines boju onda ti je spoj jak koliko farba dobro prijanja za plastiku.
Ja sam uvek lepio na farbu iz bojazni da ce da se vidi neofarbana plastika kroz staklic...

najjaci

Mislim da se u ovoj razmeri taj "zjap" i ne primecuje toliko. Ove fotke su ti uvecane par puta pa se zato i vidi a osecam da se uzivo i ne vidi skoro uopste.
Sto se tice zamucenosti plastike mislim da si to mogao da resis pastama za poliranje ali ne verujem da bi time resio i refrakciju odnosno prelamanje zraka ukoliko je previse izrazeno.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

milan78

Super si sredio s obzirom da je to najlosije resenje na maketi.Slikao si makro mod koji nije nas najbolji prijatelj,nas maketara.Prozirnost je nikakava to znam radio sam maketu davno,te mislim da samo potapanjem u pronto(future)bi donekle resio taj problem.
Instagram-Peacockscaleworx