Pz.kpfw VIII Maus Vespid models 1/72

Previous topic - Next topic

Slobo

Za proizođača Vespid models nisam čuo dok jednoga dana lutajući bespućima interneta nisam naleteo na ovu maketu. U pitanju je relativno nova firma iz Kine (a odakle bi i bila  ::) ) i ovo je koliko sam upoznat, a tako i šifra makete kaže njihov prvenac. Maketa je pravi mali dragulj, kvalitetno izlivena, sa super uklapanjem, dodatnim delovima od eceraja i metalnim cevima za oba topa! Ko želi da pogleda detaljno šta ga čeka u kutiji, evo jedne recenzije: http://www.missing-lynx.com/reviews/small/vs720001reviewbg_1.html

Kao što rekoh, maketa je zaista prijatna za rad. Kupola tenka je gotovo iz jednog komada, sa sitnim detaljima na krovu i držačem topova unutra, koji sam dodatno ojačao komadićima stirena i nisam pogrešio. Top je i dalje pokretan, bez bojazni da se razlabavi i ostane u spuštenom položaju (nije da će se puno i pomerati, ali.. neka ga). Što se tiče eceraja, ispod rešetkastih otvora na šasiji lepe se mrežice, što je fin detalj, plus postoji metalni obruč oko rezervoara. Cevi topova su aluminijumske, iako u pakovanju dolaze i klasične plastične. Gusenice su iz segmenata i ima ih taman koliko i treba. Prvobitna ideja mi je bila da ih sastavim posebno, što sam i uspeo, pa da ih ofarbam. Posebno bih ofarbao i nosače za točkove, kojih ima po 6 sa svake strane, sa po 4 točka (dakle 48 točkova + 2 pogonska i 2 lenjivca na krajevima  :headbang), ali sam od ovoga odustao. Razlog je što je toliko točkova nemoguće poravnati bez dosta zezancije, a farba na njima i gusenicama bi samo smetala. S toga sam pre farbanja sastavio komplet stajni trap sa gusenicama i farbao tako. Ujedno je to i najsmorniji deo kod makete, ostalo je zaista pesma. Za farbanje je korišćen prvo Mig One shot crni prajmer, posvetljivanje površina belom bojom a onda Valjeho akrili, najviše panzer gray po potrebi posvetljena sa malo bele za isticanje detalja. Tamiya panelajner, sitne ogrebotinice i slivanje pomoću slikarskih boja nakon toga, i lak na kraju. U kompletu se nude 3 šeme farbanja, ova siva, zatim jedna u nemačkoj tamno žutoj i trobojna nemačka, koja mi je malo dosadila pa sam odabrao ovu. Ujedno mi je to proba za neke buduće projekte u panzer gray boji, pa sam želeo da se igram sa toniranjem i razbijanjem monotonije jednobojne šeme, vi procenite da li sam uspeo. Slike slede:



I dve radi poređenja sa tenkovima iz perioda (Wespe je 1/76, al' da ne cepidlačimo ;) ):



Ovo je tek druga maketa u ovoj godini, videćemo šta je sledeće  :cheers