F-5C Skouši tajger Italeri/ESCI 1:72 Rad Vladimira Brankovica

Previous topic - Next topic

djos & filip

Kolega Vladimira Brankovića me je zamolio da okacim fotografije njegovog najnovijeg rada.
Tekst autora makete je u nastavku, a moj kometar je da mi se izuzetno svidja zavrsni izgled makete, atraktivna sema i oznake, dosta lepih detalja i na kraju veoma odmereno prljanje.

=======

Ćao drugari, long tajm nou si, da započnem maketarsku sezonu jednim svežim reizdanjem. Naime, u pitanju je novi Italerijev prepak, već poznatog, Ešijevog F-5A, odnosno C. Maketa je dobro poznata široj javnosti, pa ne bih trošio vreme na njene prednosti i mane, ukratko: lep model za rad.

ISTORIJA

Pošto mi je skrenuta pažnja, odlučio sam, ovog puta, da poslušam savete i napišem nešto o mašini koju predstavljam kroz ovaj rad:
F-5C je klasična "A" verzija sa dodatkom armor plejtova u kabili i rifjuling prouba sa strane. Modifikacije su instalirane specijalno za operacije Skouši tajger u Vijetnamu. Avion se solidno pokazao u praksi a ubrzo su prvi primerci počeli da ulaze u upotrebu ratnog vazduhoplovstva Južnog Vijetnama. Do kraja rata pristiglo je blizu 200 F-5C, mada osiromašenih (izmedju ostalog su uklonjeni u rifjuling proubovi). Na žalost, nakon povlačenja ameičkih trupa iz jugoistočne Azije, Vijetnamci nisu imali uslova da ih ispravno održavaju pa su brzo propadali. Posle ujedinjenja su primerci, koji su ostali čitavi, ušli u upotrebu RV Narodne republike Vijetnam.

Boje au Gunze, po meni najbolje za SEA kamuflažu; voš Tamija (braon); čiping je cink- hromat (korišćen kao prajmer na pravim letelicama), malo srebrne; i, last bat not list, blago toniranje uljanim bojama.
Nadam se da vam se svidja rad, pa sad, udrite!













Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

boom.boom

Svidja mi se sve a posebno tema i to sto je Juzno Vijetnamski! :super
A gde mu se nalazi prikljucak za dopunu goriva? Ne vidim ga ovde?
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

VladimirBrankovic

Skinut mu je rifjuling proub, kao i svim vijetnamskim letelicama....

najjaci

Kolega Vladimira Brankovića lepo vam je ispao ovaj rad. Znajuci po vasim ranijim postovima pomislih na prvu loptu da nije Hobby Boss-ov F5E II kad ono EŠĆI-jev prepak F5A.
Fino ste mu udarili ovo suptilno prljanje odozdo a svidja mi se sto ste u chipping ukljucili i boju prajmera. E sad vezano za taj chipping nekako mi deluje malo genericki bez vecih varijacija kao da ste uzeli pecat i stancovali linije. Ruku na srce u ovoj razmeri nije bas jednostavno to izvesti bez tanke kicice ili koriscenem raznorazne hemije namenjene za to.
Takodjer stekao sam utisak da ste ljubitelj egzotike pa me cudi sto niste uradili onu Aviación Militar Nacional Bolivariana de Venezuela verziju.
Inace kako ste radili sare? Freehand ili uz pomoc nekakvih maskica?
Lepo sto ste ukljucili i propratni tekst uz ovaj post i jos lepse to sto ste usvojili kritike kolega no evo npr meni kao nekom laiku bi vise znacilo da ste napisali nesta vise o samoj maketi. Kako vam se svidja sama kvaliteta, sta vam je prijalo kod same makete a s cim ste imali poteskoca. Sam istorijat vazduplohova mogu naci i na internetu dok mi recenzija iz prve ruke ipak vise znaci. Dobro da mogu se naci i recenzije na netu ali tu se ne zna koja je sponzorisana, a koja je iskreno misljenje nekog maketara. Drugo, bas to, recenzije su licna misljenja i onda je bolje cuti ih vise sa vise razlicitih strana dok su istorijske cinjenice egzaktne stvari ukoliko su istinite.
I za kraj jos samo da pocnete da sami kacite svoje postove i slike i postacete pravi maketar sa interneta  :hahaha
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

VladimirBrankovic

Hvala, pre svega, na pozitivnim kritikama, trudio sam se da ispadne što realnije. Čiping je bio stvar momenta, kako mi se učinilo najbolje tako sam i uradio, biće, svakako, bolje sledeći put... Mada je Venecuela svakako u panu, kao i Etiopija, ostavio sam je za neki naredni projekat. Farbao sam kamuflažu fri hend, nadam se da su prelazi ispali kako treba, ja zadovoljan...
Maketa se sklapa lepo, naravno, uz malo gita i šmirgle ali ništa ekstremno, bolje od prosečnog Italerija...

willys

Поштовани колега Бранковићу,

Пре свега да се придружим честиткама за успешно завршену макету овог лепог авиона са занимљивим ознакама.

Ваш рад ме је вратио у далеку прошлост, такорећи на почетке макетарења, када сам у неком пољском часопису видео црно белу фотографију јужновијетнамског Ф-5 који се налазио у неком музеју да ли у пољској и чехословачкој. Тај примерак је нека од ових држава добила од вијетнама ради испитивања (чуди ме да нашима то није пало на памет, били смо у добрим односима са вијетнамом).

Тада се код мене јавила жеља да урадим модел овог авиона. Планирао сам да узмем јефтиног Хоби Боса, али видим да су колеге макетари давали доста лоших критика за тај модел  :-\

Колега Бранковићу, свака част за лепо урађен модел и питање где сте набавили ознаке за Јужни Вијетнам?
 


VladimirBrankovic

Hvala lepo! Verujem da je Vijetnam donirao poneku letelicu muzejima zemalja Varšavskog pakta. Koliko ja znam, čovek iz Jugoslavije je imao relativno značajnu ulogu u dizajniranju F-5, što je bila, potencijalna, prečica za nabavku ovog modela i njegovo uvodjenje u RV i PVO SFRJ. Ne znam da li su te priče istina, tako sam čuo.
Naiime, sklapao sam Hobi bosov F-5E. Maketa je prerezana kopija Italerijevog modela. Ipak, u tom procesu napravljene su neke sitne greške, poput prekratkog vetrobrana. Mada ne tako loša, Hobi bosova maketa nije bolja od Italerija. Nije loša, iz nje se može napraviti lep model ali bih ja, ipak, preporučio Italerija za E verziju.
Ako želite A onda vam je jedina opcija Eši/Italeri, svakako, jako lepa maketa.
U najnovijem Italerijevom prepaku dobijaju se ove oznake.

najjaci

Quote from: VladimirBrankovic on 02-10-2022, 23:33:29
Farbao sam kamuflažu fri hend, nadam se da su prelazi ispali kako treba, ja zadovoljan...

Je je po meni bas deluje precizno sa finim prelazima za freehand  :cheers

Quote from: willys on 03-10-2022, 00:46:46


... када сам у неком пољском часопису видео црно белу фотографију јужновијетнамског Ф-5 који се налазио у неком музеју да ли у пољској и чехословачкој.

Zapravo Vijetnamci su poslali par primeraka SSSR-u, Poljskoj i Ceskoj. Skoro sam to video negde na netu. A mislim da ih i dalje ima u zrakoplovnim muzejima poljske i ceske.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

YU-DFY

QuoteВаш рад ме је вратио у далеку прошлост, такорећи на почетке макетарења, када сам у неком пољском часопису видео црно белу фотографију јужновијетнамског Ф-5 који се налазио у неком музеју да ли у пољској и чехословачкој. Тај примерак је нека од ових држава добила од вијетнама ради испитивања (чуди ме да нашима то није пало на памет, били смо у добрим односима са вијетнамом).

Padalo je nasima na pamet svasta pa i ovo  ;D ;D ;D
SFRJ je poslala jednog inzinjera i pilota (Suada Hamzica) da ispitaju F-5 u USA jer je SFRJ imala plan da uvede izvidjacku verziju ovog aviona u RV i PVO, a kasnije mozda i F-20. Suad je to opisao detaljno u svojoj knjizi. Na bivsem ABG je bila i prica o ovome sve sa Suadovim fotografijama.
Ja sam inspirisan tom pricom uradio F-5 u bojama RV i PVO (What if). Taj projekat sam i predstavio ovde na forumu.