M3a3 Stuart w PAK 40 1/72

Previous topic - Next topic

spatz

Prvi put kačim projekat u radu .Evo jedne egzotike,čuvena modifikacija Stjuarta u Jugoslaviji.Za projekat sam izabrao Mirrage hobby osnovu nadgradnja će biti kineska kopija zvezdinog PaK 40.I ako postoji par lepih fotografija ove modifikacije ono što je nama maketa rima nepoznato jeste na koji način je postavljen top odnosno odnosno postolje topa? Ja verujem da je jednostavno iskorišćeno postolje kolica od pak 40 sa kojih su uklonjeni osovine točkova kao i sami točkovi kao i rude za vuču.


Sklopljen donji deo i zatvoren otvor za kupolu....
Ono što me buni a to je farbanje teško da je bio kompletan sa topom u olive drab eto malo teme za razmišljanje ako neko ima ideju slobodno pišite

spatz

Nastavak radova sinoć sklopljen zvezdin Pak 40
Zalepljena oklopna ploča ispred topa
Napravljene bočne oklopne ploče




Dragan

Ima vise decenija kako smo raspravljali da li je taj otvor bio zatvoren. Tvrdio sam (a i danas tako mislim) da nije bio zatvoren vec da je u trupu sedeo treci clan posade topa koji je kroz "otvor" dodavao granate puniocu. Gde bi inace drzali granate?
Ali, kako nema dobre fotografije te modifikacije, sve je moguce.
Uzivaj u radu!
:cheers

spatz

Meni je veća enigma farbanje istog s obzirom da Stjuartu u glavnom bili olive drab na nekim slikama jako su svetli a top dosta tamnije boje.
Quote from: Dragan on 16-10-2022, 16:41:55
Ima vise decenija kako smo raspravljali da li je taj otvor bio zatvoren. Tvrdio sam (a i danas tako mislim) da nije bio zatvoren vec da je u trupu sedeo treci clan posade topa koji je kroz "otvor" dodavao granate puniocu. Gde bi inace drzali granate?
Ali, kako nema dobre fotografije te modifikacije, sve je moguce.
Uzivaj u radu!
:cheers

spatz

Evo i teme za diskusiju oko farbanja





Na slikama su jako svetli e sad malo mi je čudno da mogu biti toliko prašnjavi svaka sugestija dobro će doći.

spatz







Danas zalepljene oklopne ploče,kompletiran top,ipar sitnica na telu Stjuarta

iguanac

Quote from: spatz on 16-10-2022, 17:50:41

Na slikama su jako svetli e sad malo mi je čudno da mogu biti toliko prašnjavi svaka sugestija dobro će doći.
nisi video moj auto!

Elem, prostor dejstva te brigade je Dalmacija, pa prašinčina iz tog klamenitog krša zaista nije retkost. Ni nemački tenkovi korišćeni na tom prostoru nisu bolje prošli. Stjuarti su dobijeni od engleza iz Italije, te su u Olive Drab boji. na nekoma je dodata kamuflaža, poput Stjuart Flaka, sa nekom kaki bojom oštrih ivica, ali na ove sa pakovima (navodno je bilo više od jednoga...) to nije aplicirano, a da o tome postoje fotografije.
Ostaje samo pitanje interpretacije boje topa koji je tamniji na slici. Ili je sveže prefarban, pa nije prašnjav, (pitanje - odakle im OD boja i zašto bi to radili), ili je Pnzergrau (opet pitanje, a zašto je ostao u toj boji toliko dugo?).
Panzergelb bi mi bila najprihvatljivija boja, ali ovaj top nije te boje. Pitanje je i od koga je top zaplenjen - do polovine rata nije bilo razloga držati takvo oruđe na Balkanu, a kada je pretnja engleske invazije postala izvesnija, tada su već počeli da ih farbaju u pzgelb. Da su, kojkim slučajem, dali tu tehniku u sivoj boji nekom satelitu (NDH recimo), to bi bilo prihvatljiva pretpostavka, ALI sumnjam da su takvu tehniku davali tamo gde potrebe za time nije bilo, mahom su im davali stare zarobljene stvari iz Češke, Francuske ili prevaziđenu tehniku...
Da sam ja na tvom mestu, verovatno bih se odlučio da ostavim top u pzgrau boji, te da telo tenka osetno uprašnjavim, a top nešto manje, pa bi se i tu malo "blendovale" boje. Mislim da bi mi najprihvatljivija pretposavka bila top u pzgrau, i pored iznetih sumnji.
http://www.missing-lynx.com/gallery/allied/szm3a3pak40.htm
Evo starog rada Steve Zaloge, on se opredelio za OD boju topa.
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

spatz

To je i meni jedna Enigma šta će pak u Panzer gradu 44/45 kada su prešli na Panzergelb.I odakle im OD pa dase igraju četkanja kada se sve radilo u priručnim radionicama sveže oslobođenim od okupatora.Taj Zalogin video sam pre podosta godina i moram reći da me baš zaintrigirao.Sada ih ima posebno kad je Ding Kao izbacio doradu za ovu varijantu.Ali tu se otvara još jedno pitanje oklopne ploče koje su naknadno farbane koje su one boje bile ako nista verujem da nisuimali OD.Za top bi još i mogao predpostavka preuzeti ideju da je bio Panzer grau ali navarene ploče to je posebni deo ove nesvakidašnje slagalice.

spatz

Večerašnji radovi,sklopljen hodni deo, rezervne gusenice na koje sam od trake napravio metalne nosače.Takođe od trake su napravljene šarke na malom klapnama pri dnu oklopnih ploča.
Ovako sada izgleda





Ostalo je još od eceraja da napravim zaštitu za svetla.

spatz

#9
I naravno kako  maketarska legenda nalaže kad privedeš kraju ovakve enigma radove na netu se pojave novi dokazi koji rasvetljavaju priču.Naime enigma oko nosača topa je rešena na nekom Španskom sajtu nabasam na predivnu fotografiju na kojoj se vidi trenutak montaže topa PAK40 na šasiju Stjuarta gde se lepo vidi konstrukcija kojom je ojačan top sa metalnim gredama kao i nosači oklopnih ploča koji su bili šuplji a ne komad metala.Tako da me čeka korekcija :headbang I po atvaraču bi rekao da je dosta svetlija boja koja vuče na panzer gelb.Tako da drage kolege ako budete radiuli ovu konverziju izvolite materijal da od starta krenete u preradu a ne ko ja što moram da radim korekciju.



Što se boje tiče topa na sledećoj slici poredio sam boju kupole stjuarta sa oklopnom pločom i deluju mi identične tako da če moja mačina biti kompletno OD.



I još jedna zanimljiva iz radionice bez kupole ali se nazire trocifreni broj.



Toliko za sada po obavljenoj operaciji objavljujem fotke.




spatz