F-20 Tigershark + Sparrow Hasegawa 1/72

Previous topic - Next topic

milan78

Uz svo duzno postovanje za f-16-opet je rekla/kazala uz to da ovaj lik radi milion maketa istog tipa a i nije neki maketar,tako da opet mislim da nista ne pokazuje znacajno u vezi SEA sema na f-16.
Sto se tice samog Tigersharka maketa je lepa kao takva,ne bih da polemisem oko sjaja,licno ne volim kreda mat makete,samo potkrepljeno slikama.Svakako nije cest na forumima a tek kod nas.Imas lepu maketu na polici! :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

djos & filip

#16
zato sam se ogradio oko izvora za F16....nisam video slike :)
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Goran A.

#17
Venecuelanski F-16 A/B definitivno stigli i primljeni u SEA bojama. Poslednji u ovim nijansama su bili F-16B i relativno dugo su se mogle videti na ovoj dvosednoj varijanti. Nedvosmisleno se vidi na starim VHS snimcima sa ceremonije dočeka i na malobrojnim negativima iz tog vremena. One koji slabije poznaju kretanja u FAV, zbuniće izbledele boje na pojedinim jednosedima iako nose nove nijanse kamuflažnih boja na fotkama svežijih datuma. Latino forumi su veoma korisni za upoznavanje sa istorijom avijacije na tom kontinentu, a dosta toga je i objavljeno od strane lokalnih autora. Španski jezik nije tako težak za učenje, pa taman da uživate u zanimljivim događajima sa ovog područja.

VladimirBrankovic

Hvala Djordju i Goranu na ovim informacijama. Znao sam da sam negde pročitao da su isprva bili u SEA kamuflaži ali nisam mogao da se setim tačne reference. Zato sam inicijalno i naveo da se "sećam priče" ali dobro, šta je- tu je.

dragan_mig31

Ag02 ako ti nije problem linkuj fotke i videa.Bas bi hteo da to vidim.Inace dzaba pricamo ;)

Goran A.

#20
@dragan_mig31
Imam gomilu časopisa iz osamdesetih, jedno vreme je to bila važna tema tog doba. Teško da ću ti linkovati tek tako, treba to pronaći.
Inače, kada nisam siguran u nešto, to i naglasim, kada jesam, ostavljam drugoj strani da me demantuje argumentom. "Nisam nikad čuo, nisam znao" nisu argumenti u kolegijalnoj diskusiji.

VHS će ti svakako biti koristan.
https://youtu.be/StFWLhtTsEQ

dragan_mig31

#21
Ne kazem da pricas u prazno.Daleko od toga.Ja koliko sam tokom godina uspeo da skontam je da su prvicno bili ofarbani u neku kvazi SEA semu t.j. nijanse.Ova je jedna od kvalitwtnijih fotki koje sam uspeo da nadjem na netu a gde se bar koliko toliko lepo vide nijanse.Isto je ali i nine bas isto kao i SEA.



Edit rbo jos jedna ali opet se vidi da to nije bas klasican SEA po.americkom standardu


spatz

E kada ga kolega AG02 potkrepi cinjenicama onda je to to !!!! Covek koji je ceo radni vek posvetio RV i PVO u njegove iybvore informacija ne sumnjam!!!!!! :super :super :super :super :super

VladimirBrankovic

Mislim da nije do toga koje su boje korisćene. Ako su ih farbali Ameri, ne sumnjivo su boje u skladu sa njihovim standardima pa je otud SEA kamuflaža. Verovatno ti deluje čudno jer je oblik kamuflaže malo drugačiji a i nekako je teško uklopiti tu kamuflažu uz F-16 haha....
Drugo, primerio sam sa se SEA kamuflaža razlikuje od perioda do perioda. Nije ista bila 60ih, 70ih i 80ih. Primetio sam da se, posebno, svetlija zelena razlikuje. Na nekim fantomima je otvorenija nego na drugim... pogledajmo recimo dronive F-4 koji su "skoro" farbani u SEA.... Drugačiji su od onih iz Vijetnama... pa onda oni koji su bili stacionirani na Okinavi (ZZ)... Sve u svemu, vrlo je nezahvalno reći šta je a šta nije SEA kamuflaža. Ipak, rekao bih da je jedina prava, ma koliko varijacija bilo, ona koju su farbali Ameri.... Sve što je naknadno radjeno je ipak stvar debate...

Goran A.

@dragan_mig31

Fotke koje si okačio su iz kasnijeg perioda, nijanse liče ali ako se ne varam, nijedna nije iz SEA palete. Takvih fotki ima dovoljno. Slične zabune oko boja dešavale su se i oko argentinskih Daggera, Fingera, Mustanga i Corsaira iz Hondurasa, čileanskog Elkana i još nekih Peruanskih mašina.

Goran A.

#25
@VladimirBrankovic

Zna se tačno koje su SEA nijanse, kada su uvedene, kao i varijacije i pokušaji uvođenja novih nijansi i kako je to prošlo.

dragan_mig31

Tako je zna se tacno sta je sea a sta je nalik sea.Ona prva fotka u vazduhu pise da je iz 1985 oni su avioni dobili 1983 ako se nw varam tako da neverujem da su prefarbani nakon 2 god.Mene ove ranije boje na f16 podsecaju puno na boje venecuelanskih miraza 5.

Goran A.

Avioni su pristizali u grupama po 4 aviona u proseku, tokom dve godine. Kad budem imao viška vremena, elaboriraću čitavu priču od aviona do aviona. Do tada toliko.

relja

Odličan F-20.. i mene čeka jedan, sad si mi dao inspiraciju :)

A što se tiče zavšnog sloja boje...
Evo jednog videa koji ide u prilog tvom radu  ;)

"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Sandman

Quote from: VladimirBrankovic on 03-11-2022, 11:50:12
Uzgred, jedan je čak bio ofarban u crveno- belu šemu (jedno vreme) i takav je pao na pariskom er šou...

Nije se srušio na samom aeromitingu u Parizu već na pripremnom letu za taj događaj. (a osim njega, srušio se još jedan prototip od 3 napravljena)

https://en.wikipedia.org/wiki/Northrop_F-20_Tigershark#Aircraft_disposition

"On 10 October 1984, GG1001 crashed in South Korea on a demonstration flight, killing Northrop pilot Darrell Cornell. An investigation cleared the F-20 of mechanical or design faults; it concluded Cornell had blacked out due to excessive g-forces. GI1001 crashed in May 1985 at Goose Bay, Labrador, killing Northrop pilot Dave Barnes. Again the crash was blamed on G-LOC; Barnes had been practicing his aerobatic routine for the Paris Air Show."