Kompresor + Airbrush za pocetnika 2022/23

Previous topic - Next topic

ilicilic

Postovanje,

Pretrazio sam teme ovde na sajtu, ali poslednja je iz 2017 pa rekoh da postavim novu.

Za klinca mi treba mi neki pocetni "komplet" kompresora, airbrusha i pratecih delova (cevcice, posude..). Klinac je entuzijasta ali kao i svako dete ne bi me cudilo da zaboravi da opere ili ocisti nesto bitno pa da se baci/upropasti posle 2-3 koriscenja.

Znam za Alexandar cosmetics ali me odbija malo cena i porucivanje preko neta, plus sto stvarno ne znam sta sve treba da bi zaista radilo (da izbegnem situaciju da mi fali neka sitnica).

Vidim da ljudi spominju i hvale do-it-yourself kompresore, sto mi je ok varijanta, ako to moze da ukljuci i creva/cevcice (moze li kontakt molim?)

Da li su sva ta creva i ulazi/izlazi kompresora i airbrusha standardnih dimenzija?

Takodje sam video Revel airbrush set u Dexyco, koji umesto kompresora ima "kontejner za vazduh" poput dezodoransa i meni je kao budzet varijanta ok, ako se upropasti nije problem, samo ako nije totalan krsh. Jasno mi je da mu treba novi "kontejner" kad istrosi osnovni.

Imate li neka iskustva, savete?

Hvala

najjaci

Postovanje Ilicu.

Skoro je ovde otvorena polemika na slicnu tematiku... i ima tu dosta materijala koji bi vam bio od koristi mada vama specificno treba za dete koliko sam razumeo.
Kad smo kod toga kog uzrasta je junior?
Najvece pitanje koje vam se namece da li je momku uopste potreban airbrush. Cetkicama se takodje moze postici lep rezultat. Ja sam godinama radio kicicom pre no sto sam presao na airbrush a znam da i dan danas ima ljudi koji rade iskljucivio cetkom i imaju super radove.

Prva i osnovna stvar koju morate da znate je to da svaki alat mora da se pravilno upotrebljava i odrzava a narocito onaj koji sluzi za farbanje u suprotnom nece moci da radi onako kako treba.
Sto se tice tih kompaktnih brush-eva za pocetnike koji se nude u dexyku zaista su jednostavni za upotrebu i odrzavanje no svojim mogucnostima mogu izazvati frustraciju kod onog koji ga koristi. Naime koliko se secam  prskaju u veoma sirokom mlazu tako da model treba poprilicno maskirati ali i paziti u kom okruzenju se farba da ne dodje do slucajne "havarije".
Kad je rec o bocama sa kompresovanim vazduhom dobra stvar je sto ne zauzimaju mnogo prostora i ne prave buku ali lako i brzo se potrose pogotovo kad su u pitanju juniori.

Moj iskreni savet bi vam bio da mali odradi prvo par maketa cetkicom pa cete onda na osnovu toga oboje videti da li zeli dalje da se bavi time i nadogradjuje svoje vestine a takodje cete ustedeti i na finansijama.

Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

ilicilic

Hvala za odgovor :)

Ma odradili smo cetkice, naravno da to pocetnicki izgleda, sedmi razred osnovne, 10-15 maketa sklopio.



Scaling Slav

Sto se tice aleksandar kozmetiksa, oni imaju lokal u novom sadu koji ima sve to, ja samo cekam da nadjem vremena da odem tamo da pokupujem sve uzivo posto takodje ne volim preterano narucivanje preko neta, pogotovo kad kupujem nesto prvi put. Sto se tice cele teme, kao sto je rekao najjaci, skoro smo pokretali tu temu, ima ovde dosta informacija https://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,27778.0.html . Za sve ostalo kontam da su tu kolege da odgovore :D

ilicilic

Hvala,

vidim sad i ove druge teme, bice da nisam pretrazivao ceo forum.

relja

Aleksandar Cosmetic ima radnje širom Beograda, ali koliko ja znam, samo ona na uglu Južnog bulevara i Maksima Gorkog drži airbrush asortiman, pa može tamo da se pogleda.
Imaju broj tel radnje na sajtu, može da se pozove i pita.


Mislim da sam ja prvi u Srb koji je počeo da koristi njihove "kineze" za farbanje maketa :), ima već duže od 10 godina, i šta da kažem, kompresor i braš rade i dalje (da ne ureknem).
Za početnike taman po ceni/kvalitetu, a i kompresor bez boce ne zauzima puno mesta.

Preporučio bih ih svakome ko namerava da se duže bavi ovim hobijem. I da, airbrush svakako nije nešto što se kupuje "za probu".


Šta treba još osim komresora, airbrush pištolja i creva: nešto na šta bi se odložio pištolj (postoje i namenski stalci/držači, ali može i da se improvizuje nešto kod kuće), obavezno nešto za čišćenje pištolja posle upotrebe (ja koristim airbrush igle koje su odradile svoje) i odmah na početku još koju rezervnu diznu i iglu.
Sve ostalo može da se improvizuje od komada stiropora, čačkalica, štipaljki, štapića za uši, patafix-a, krep trake itd itd...
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Dragan

#6
Na ono sto je Relja naveo dodao bih i separator/odvajac vlage iz vazduha ako nije sastavni deo kompresora. Postavlja se na crevo izmedju kompresora i prskalice.
:cheers

relja

#7
Tačno, i odvajač vlage iz komprimovanog vazduha. Ovaj moj kompresor je došao u kompletu sa njim i svi kinezi u ponudi kod AC ga već imaju našrafljenog, mislio sam da se on podrazumeva :)
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

boom.boom

Ima i veliki Alexander cosmetics u Takovskoj. Imaju (barem su prosle godine imali) celokupan asortiman airbrush opreme. Separator im je u sklopu kompresor kompleta.
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

Dar Mar

#9
Prosto me tema isprovocirala da i ja kažem nešto na ovu temu...  ::)

Ovaj Revell-ov kompresor sa bocom svakako ne preporučujem. Glavni razlog ću navesti na kraju. Jedan od manje važnih razloga je boca koja se brzo prazni a ne možete lako regulisati izlazni pritisak pa se, posebno za početnika, mogu javiti problemi u radu.

Mislim da sada pravljenje kompresora ne ispada jeftinije od kupovine ovog kineskog kod Alexander-a.
Njihov kompresor dosta dobro obavlja posao, ima sve što je potrebno, što baš ne bi mogao reći za air-brush. Kad počne da zeza, živci stradaju. Nemaju svi loša iskustva, ali moje nije baš najbolje.

Što se tiče dodatne opreme, više-manje su kolege sve nabrojale. S vremenom shvatite šta vam sve treba...

E sad dolazim do poente. Mislim da treba dobro da razmislite da li da ulazite u sve to posle 15 maketa. Tačno je da sa air-brush-om maketa bude daleko kvalitetnije ofarbana nego četkicom, posebno kad je početnik u pitanju, ali treba imati u vidu koliko truda treba oko maskiranja, redovnog čišćenja igle, dizne, samog brush-a i koliko se vremana na to gubi. Na sve to može otići i pola sata, a da prskanje ne traje ni čitav minut. Od kako radim sa brush-om drastično sam smanjio broj maketa koje pravim. Plašim se da dečko ne izgubi volju za radom kad vidi koliko vremena troši na pripremu, a koliko na sam rad.

Naravno, odluka je vaša. Ako je zaista posato zaljubljenik u ovaj hobi - uložite pare u opremu i neka mu je sa srećom. Ovaj moj komentar je zbog toga što današnja deca (a i moji su nešto stariji od njega) nemaju baš puno živaca da čekaju dugo krajnji rezultat jer je u video igricama sve odmah na dohvat ruke (mada - virtualno). Ako je on među retkim koji ne pripadaju ovoj vrsti dece, samo napred! Ne želim da vas odvraćam od svega, već samo da ukažem na potencijalni problem, da ne ispadne posle - bačene pare, a on izgubio volju da radi...
"Ja sam pošteno radio, izlagao sam se opasnosti da me uhvate i oteraju na robiju!"

chikavili

Quote from: ilicilic on 09-12-2022, 20:16:02
Takodje sam video Revel airbrush set u Dexyco, koji umesto kompresora ima "kontejner za vazduh" poput dezodoransa i meni je kao budzet varijanta ok, ako se upropasti nije problem, samo ako nije totalan krsh. Jasno mi je da mu treba novi "kontejner" kad istrosi osnovni.
Ovo definitivno nije budzet varijanta iako tako deluje. Klasican primer onoga "ko ne plati na mostu, platice na cupriji". Boca se brzo prazni i onda shvatis da i nije tako jeftino... ovo pricam iz licnog iskustva. Probao sam pre 20+ godina bas zato sto je delovalo "jeftinije" i vrlo brzo odustao.

Milicevic.91

Quote from: ilicilic on 09-12-2022, 20:16:02
Postovanje,

Pretrazio sam teme ovde na sajtu, ali poslednja je iz 2017 pa rekoh da postavim novu.

Za klinca mi treba mi neki pocetni "komplet" kompresora, airbrusha i pratecih delova (cevcice, posude..). Klinac je entuzijasta ali kao i svako dete ne bi me cudilo da zaboravi da opere ili ocisti nesto bitno pa da se baci/upropasti posle 2-3 koriscenja.

Znam za Alexandar cosmetics ali me odbija malo cena i porucivanje preko neta, plus sto stvarno ne znam sta sve treba da bi zaista radilo (da izbegnem situaciju da mi fali neka sitnica).

Vidim da ljudi spominju i hvale do-it-yourself kompresore, sto mi je ok varijanta, ako to moze da ukljuci i creva/cevcice (moze li kontakt molim?)

Da li su sva ta creva i ulazi/izlazi kompresora i airbrusha standardnih dimenzija?

Takodje sam video Revel airbrush set u Dexyco, koji umesto kompresora ima "kontejner za vazduh" poput dezodoransa i meni je kao budzet varijanta ok, ako se upropasti nije problem, samo ako nije totalan krsh. Jasno mi je da mu treba novi "kontejner" kad istrosi osnovni.

Imate li neka iskustva, savete?

Hvala

Kada je u pitanju kupovina u Alexandru ja sam kod kod njih kupio dva er-brasa, dva seta rezervnih gumica, crevo sa filterom, posudu za praznjenje, dve brze spojke i desetak pipeta, korektni su i tacni.
Ja sa konkretno skinuo sifre prozvoda sa njihovog sajta zvao direktno radnju i u poruci im prosledio proizvode po siframa i cenama, u roku od dva dana su me zvali i isao sam u prodavnicu da preuzmem sve.
Nema postarine, na licu mesta sve proverite i to je to.


zamorano

#12
Ja sam imao tu kombinaciju, sad pokušavam da se setim... Ako misliš na ovaj "spray gun":

https://www.revell.de/en/products/modelmaking/airbrush/spray-gun/spray-gun-starter-class.html

Taj je prilično grub, probao sam ga na jednoj maketi i odustao. Ne mogu da se rade fine stvari, baca dosta u širinu i ispaljuje puno boje pa sloj ispadne debeo. Takođe je pravio "pomorandža" efekat na površini pa sam morao da ravnam šmirglom... Nešto od toga bi možda moglo da se reši vežbanjem tehnike ali ne puno. Možda bi bio dobar za nešto veće gde finese nisu previše bitne, a za fine stvari nije bolji od četkice.

Sa druge strane, boca sa vazduhom je meni bila potpuno upotrebljiva - ali sa pravim erbrašem (Badger 360). Samo je bilo bitno da se boca drži u loncu tople vode zato što se u radu hladi i pritisak joj zbog toga pada. Ne sećam se tačno, mislim da mi je jedna velika boca trajala dve-tri makete u 1/72. Ja sam bogami potrošio možda i deset boca, samo tada nije bio neki izbor kompresora niti su mogli da se kupe za ispod 300-400 maraka.

Za početak bi ti možda igrala kombinacija kineskog erbraša i boce sa vazduhom, obrati samo pažnju da uz bocu uzmeš i taj regulator koji se šrafi odozgo i na koji se posle šrafi crevo za erbraš - i da uzmeš crevo koje odgovara. Vidim da postoji ova kombinacija male boce, regulatora i creva:

https://www.revell.de/en/products/modelmaking/airbrush/accessories/airbrush-power.html

Taj isti regulator i crevo idu uz "spray gun" sa prvog linka (tačnije, išao je uz moj, sad izgleda malo drugačije... Ovaj veći sivo-crni regulator može da reguliše pritisak, ne znam za taj tanji crni). Crevo deluje malo tanko i neprofesionalno ali radi posao ;). Ovaj navoj je pasovao na moj Badger, što nije čudno jer Revell prodaje Badger erbraševe pod svojim imenom.

Pozdrav!

chikavili

Quote from: zamorano on 18-12-2022, 14:42:44
Samo je bilo bitno da se boca drži u loncu tople vode zato što se u radu hladi i pritisak joj zbog toga pada.
A u tome je caka  :D
Vidis, to mi nije tada uopste palo na pamet, a ima smisla. Ja mislio brzo se prazni boca.