Hawker Hurricane Mk. IIC, 1:72, JRV

Previous topic - Next topic

Miroslav Š.

Pavle, kao što ti je Milan napisao, dekali su za Mk.IVRP a ti radiš maketu Harikena Mk.IIc koji je sa NOVJ oznakama leteo samo tokom obuke u Severnoj Africi. Verzija Mk.IIc nije bila u borbenim dejstvima sa ovim oznakama, nije doletela na Vis i dalje...
Razlika između Mk.IIc i Mk.IVRP je prilična a najvidljivija je na krilima zbog naoružanja.
Ovaj set oznaka ne odgovara ovoj maketi.
Naravno, ako ti to ne smeta, improvizuj.
Da bi od ove makete dobio približno tačnu verziju Mk.IVRP treba da uradiš par zahvata na krilima a za to ti trebaju dobri teh crteži i svakako volja...
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

anki

#16
Da, morao bi da taj Mk.II preradis na Mk.IV. To nije previse tesko mada postoji jos jednostavnije resenje. Od istog proizvodjaca uzmi dekale za partizanski Mk.II na kome su se nasi piloti trenirali u Africi pre pocetka operacija nad Jugoslavijom.

Druga stvar. Nasi Harikeni Mk.IV nisu nosili bombe nego raketno naoruzanje. Bombe su nosili nasi Spitfajeri.  Nakon rata raketni lanseri su skinuti pa su umesto njih cesto noseni dopunski rezervoari koje mislim da imas u kutiji i koje mozes staviti mesto bombi posto radis posleratnu masinu.

Na kraju kako preraditi taj Mk.II na nas Mk.IV? U sustini veoma je jednosravno! Potrebno je ukloniti sve cetiri topovske cevi i osmirglati napadnu ivicu krila na ravno. Zatim na mestu spoljnih topovskih cevi izbusiti u svakom krilu po 1 otvor za mitraljez - nasi Mk.IV su imali samo po dva mitraljeza kalibra 7.7mm.
Sa donje strane krila zagitati otvore za caure unutrasnjeg para topova. Sa gornje strane krila treba osmirglati te 4 guke na poklopcima topova i zagitovati zadnje poklopce spoljnih topova. Poslednja stvar je da mslo istrazis i probas da nadjes sliku aviona koji radis da bi utvrdio da li je imao okrugli ili cetvrtasti retrovizor. I to bi bilo sve. Dakle za posleratni dopunski rezervoari a za ratni rakete ako radis Mk.IV. Ako se drzis Mk.II samo kupi odgovarajuce dekale. Sretno i uzivaj!

Pavle Filipović

#17
Hvala na savetima, dobro je da ste mi rekli na vreme. Sad moram razmisliti šta dalje. Da li da ipak radim avion sa RAF dekalima i da to ostane Mk.IIc, a da sledeći put radim Mk.IV s našim dekalima, ili sam dovoljno vešt da uradim ove prepravke koje ste naveli. Najteže mi zvuči da ošmirglam te 4 guke, a da ne oštetim okolni materijal.

Želja mi je svakako da kroz neko vreme kompletiram kolekciju najpoznatijih aviona korištenih u JRV. Lovaca i školsko borbenih pre svega. Iako ne znam gde ću te makete moći sve da nabavim.

JAFO

Na Ankijevu listu dorada dodaj i hladnjak, koji je oklopljen kod MK IV i dublji je i "puniji" za tu oklopnu zaštitu.
Na stranu što muzejski MK IV ima točkove i gume od Sejbra, jer, originalni su negde zatureni.
Tako da, mani se ćorava posla oko prepravke  i nađi dekale kako ti Anki sugeriše.

Lykos

Pavle Dobar Dan,
Poslušaj Ankija i nabavi nove dekale, jedina stvar koju bi te pitao jer nema slike, u koju boju si ofarbao kabinu?
Pozdrav i uživaj u ovom divnom hobiju.

Pavle Filipović

#20
Kabinu nisam baš ispoštovao kako bi trebalo, pošto sam je ofarbao u SMB (Revelova mat 67), a trebala bi valjda biti neka svetlo zelena, plavičasta. Te boje se sećam iz Jastreba koji je izložen u jednom lozničkom parku, sećam se da je kabina bila te boje. Ali uštedeo sam na tome nažalost. Instrument tablu sam mu ofarbao u crnu.

Tačnije, Revellova šema kaže da se kabina boji u 66% bela mat + 34% tamnozelene (39 mat). Boje su mi nekako najskuplja stavka za početak, pretpostavljam da vi koji sklapate to godinama imate već neku zalihu, pa samo dokupite neku kad treba. Boje sam kupio po Revelovoj šemi za severnoafričko ratište, pa sam video da ću morati i to da menjam ako bi bio naš Mk. IV. Ali sad pošto ostaje Mk. IIc, onda ću raditi sa tim bojama koje sam već kupio. Sa ovim:



Pritom i ova SMB koju sam kupio ne ide na tu šemu, ali nije bilo druge u prodavnici. Moraću da naručim.

JAFO

#21
Onda ti sa tim setom boja ovaj pasuje



Slike stavljaš jednostavno, ovde:

https://imgbb.com/

Klik na upload, prebaciš sliku sa tvog compa,



izabereš BBCODE Full linked, kopiraš ceo red i pejstuješ u tekst poruke na forumu.

et Voila  , slika je na mestu.

Pavle Filipović

Da, slike sam stavljao preko imgbb-a.  Ali znači ipak da biram opciju "full linked". Ove što sam do sad kačio isto mogu da se otvore i vide u punoj veličini, ali ovako je lepše,da slika bude veća u poruci.

Sviđa mi se taj što si poslao, onda će biti tako. Ali zašto ti avioni nisu kasnije prebačeni u Jugoslaviju, već su prebačeni samo Mk. IV? Imam u potkrovlju knjige o NOVJ, ima neka suvoparna sa dokumentima, mogao bih tamo da potražim nešto više o tome.

Pavle Filipović

#23



Da li ove zazore treba popuniti nekim gitom i kakav je to git? Da li je greška što tu nije lepljeno, pošto bi krila bila čvršća da je i tu lepljeno? I ovako se ne klimaju, ali mogu da "dišu" malo. Mislio sam ako tu budem lepio, da će ostati tragovi koje će biti teško ošmirglati na takvom mestu.

Dada

Pozdrav, baci pogled na ovaj link (mada ih ima gomila na youtube-u). Tu ces naci vecinu odgovora na pitanja koja te muce. Sto se sastava "krilo-trup", ono se obavezno lepi.


Warhawk

Quote from: Pavle Filipović on 13-02-2023, 12:39:45Ali zašto ti avioni nisu kasnije prebačeni u Jugoslaviju, već su prebačeni samo Mk. IV?

Verovatno jer su ti IIc bili već islužene mašine, koje su imale "života" još samo za tu obuku naših pilota.
Prebacivanje u Jugoslaviju nema smisla, ako posle možeš samo na otpad da ih teraš.

Što tebi daje mogućnosti da svoju maketu više "ofucaš".  ;)
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Pavle Filipović

#26
Onda to nisam uradio kako treba, taj spoj krila s trupom, valjda ću uspeti da nalijem malo lepka u taj mali zazor, a da ne ispadne ružno. Ima li neko savet kako to da izvedem? Inače sami delovi su takvi da ne može da se izbegne taj mali zazor. Štift koji centrira gornji panel krila na donji, ni ne dozvoljva da se krilo približi više trupu, tako da tu ostaje otprilike 0,1 mm zazora. Hvala za video.

Znači te letelice su Englezi dali našim pilotima da se vežbaju, a već su imale dosta sati naleta. Zna li se šta je bilo s onim Harikenima koje je proizvodio Rogožarski i Zmaj u Kraljevini Jugoslaviji pred rat?

relja

Harikeni Mk II su "razduzeni" monogo pre istupanja partizanskih skvadrona iz RAF, još kada su piloti završili obuku.
Najbolje da nabaviš nove dekale, za MK II. Ima ih u M-Hobby, a možeš i da probaš ovde preko oglasa.

Prava nijansa zelene boje kokpita na 1/72 se ni ne primećuje ako radiš zatvorenu kabinu, pa još ovakvu kao što je na Harikenu. Ispravno je - ne sekirati se zbog toga... mada svi farbaju to u "autentičnu" nijansu :)

Spoj krilo-trup treba da se popuni, ali ne tako da se ne vidi, već baš da se vidi linija između dva dela, isto kao i sve ostale linije (između) panela-površina na maketi (a i na pravom avionu). Dakle da se vidi neki mali zazor, ali ne "kanjon". Za to su ti najbolji akrilni gitovi, koje posle nanošenja možeš lako i jednostavno da obrišeš - izbrišeš iz zazora koliko je potrebno, sa običnom krpicom ili šatapićem za uši natopljenim vodom ili alkoholom... i možeš da probaš i da ispravljaš koliko god hoćeš puta... može i neka akrilna boja, zavisi šta imaš pri ruci. (sad očekuj još "n" mudrih saveta na istu temu :) )

"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

relja

#28
Quote from: Pavle Filipović on 13-02-2023, 15:55:23Zna li se šta je bilo s onim Harikenima koje je proizvodio Rogožarski i Zmaj u Kraljevini Jugoslaviji pred rat?

Samo Zmaj, Rogožarski nije završio ni jedan primerak.
To je bila verzija Mk I, sa krilima presvučenim platnom kao prve britanske mašine, i sa još mnogo neke "domaće" raznoraznem opreme (uslovno rečeno "domaće").
Uništeni u borbi, zapaljeni od sopstevnih posada da ne padnu u ruke neprijatelju, zarobljeni, slupali nemački piloti u zezanju u Zemunu, prodati Rumuniji (3 kom. ako se ne varam), jedan završio u Italiji, čak su ga koristili i za snimanje filma, na kraju je i on uništen.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Warhawk

Quote from: relja on 13-02-2023, 16:07:15Spoj krilo-trup treba da se popuni, ali ne tako da se ne vidi, već baš da se vidi linija između dva dela, isto kao i sve ostale linije (između) panela-površina na maketi (a i na pravom avionu). Dakle da se vidi neki mali zazor, ali ne "kanjon". Za to su ti najbolji akrilni gitovi, koje posle nanošenja možeš lako i jednostavno da obrišeš - izbrišeš iz zazora koliko je potrebno, sa običnom krpicom ili šatapićem za uši natopljenim vodom ili alkoholom... i možeš da probaš i da ispravljaš koliko god hoćeš puta... može i neka akrilna boja, zavisi šta imaš pri ruci. (sad očekuj još "n" mudrih saveta na istu temu :) )

n+1!

Samo git nije dovoljan, jer može propasti kroz taj zazor čak i posle završetka makete. Zazor nije loše prvo zatvoriti gel super-lepkom, sprue-goo ili umetkom od stirena. Tek onda se preostalo udubljenje sanira gitom i urezivanjem nedostajućeg panela.
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'