Academy 1/72 Grumman F4F-4 Wildcat

Previous topic - Next topic

Profa

Poteran Odballovim topicom o Wildcatu (http://maketarskikutak.com/index.php?topic=2798.0;topicseen), resih da predstavim ovog malisana kog sam uradio pre nekih godinu dana:





Plastika je odlicna a paneli mozda malo prejaki, ali zato dusu dali za wash  ;)
Unutrasnjost je vise nego siromasna, ali je staklo kabine tako debelo da unutra prakticno nista ne vidi  :( To sam naravno provalio tek kad sam zavrsio homemade detalje i sve sklopio...
Ovo je inace jedina maketa na kojoj sam se oprobao sa airbrushom, zbog bele... Posle prvog "strca" sam digao ruke, bacio airbrush i popravio sve cetkicom  ;D
Sve greske su takodje prikrivene stvarno heavy weatheringom i washom  8)

Treba obratiti paznju na unutrasnjost stajnog trapa - nema, naime, zidova i treba ih praviti - preporucujem poklopac margarina "dobro jutro" :)
Noge stajnog trapa takodje imaju problem (prva slika) - ne treba ponavljati moju pocetnicku gresku nego sve proveriti pre lepljenja...  :-[

U svakom slucaju, zbog svoje cene, maketa je vise nego primerena za vezbanje svega i svacega i apsolutno preporucljiva za neiskusne maketare  ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

rodeo

 Izgleda zanimljivo, steta sto u kutiji daju dekale samo za ovaj jedan primerak. Treba li da ima mitraljeze u krilima?
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

Kerber

Lepo odradjen, jos cetkom .... ;D
Cestitka na trudu....mozda malo prejaki izduvni tragovi, ali, generalno - meni je OK.

Treba da ima mitraljeze, ali samo 4, dva bliza krajevima krila se zatvaraju...To je kasnija verzija, koriscena na eskotnim (malecnim) nosacima, 1944. pa cak i 'pocetkom 45. A na Atlantiku i sredozemlju su ih bar Britanci koristili do kraja rata.
Ameri su ih takodje koristili na oba fronta - i Pacifik i Atlantik, jer iako su vec bili zastareli za dog-fight sa protivnickim lovcima, mogli su da se upotrebe za odbranu od bombardera, protivbodsku, protivpodmornicku borbu, i za napade na zemaljske ciljeve...FM2 verzija, sa visokim repom je mogla da nosi i 6 raketa 12, 7 cm....

ugovorac

Kako kazes da si maketu farbao cetkicom,odlicno je ispala.Lepo se vidi da su dekali nikakvi.Da li se secas koju si boju koristio za farbanje odozgo.

Profa

Hvala na pohvalama, ali ovo mi je jedna od najgore ofarbanih maketa (bez lazne skromnosti)... 'ajd potrudicu se da postavim i one sto ih smatram dobrim :)

Quote from: ugovorac on 10-11-2007, 13:33:26
Kako kazes da si maketu farbao cetkicom,odlicno je ispala.Lepo se vidi da su dekali nikakvi.Da li se secas koju si boju koristio za farbanje odozgo.
Odgore je Humbrol 140, nekako mi je bio najbolji za Atlantic semu, a bela je Humbrol 34 (Model Master sam poklonio, mnogo sam se iznervirao!)
Inace sve "tragove upotrebe" sam namerno pojacao vise nego sto je trebalo, mada sam i naleteo na par slika gde se tragovi izduvnih gasova protezu skroz do izlazne ivice krila. Istina, ovakav weathering bi vise odgovarao nekom marinskom Korzeru koji je uzletao sa ostrvskih aerodroma, ali... Svidelo mi se :)

Quote from: Kerber on 10-11-2007, 10:58:25
Treba da ima mitraljeze, ali samo 4, dva bliza krajevima krila se zatvaraju...To je kasnija verzija, koriscena na eskotnim (malecnim) nosacima, 1944. pa cak i 'pocetkom 45. A na Atlantiku i sredozemlju su ih bar Britanci koristili do kraja rata.
Ameri su ih takodje koristili na oba fronta - i Pacifik i Atlantik, jer iako su vec bili zastareli za dog-fight sa protivnickim lovcima, mogli su da se upotrebe za odbranu od bombardera, protivbodsku, protivpodmornicku borbu, i za napade na zemaljske ciljeve...FM2 verzija, sa visokim repom je mogla da nosi i 6 raketa 12, 7 cm....
Sorry, Bane, ali sam u ovoj oblasti nabacio stvarno mnogo literature i referenci (mislim da mi je najpokriveniji avion)... F4F-4 je imao svih 6 mitroljeza 12.7mm a mogao je da nosi i 2x45 kg bombi. Raniji F4F-3 i kasniji FM-1 i -2 su imali samo unutrasnje mitraljeze (4 kom), ali sa vecom zalihom municije.
F4F-4 je koriscen na velikim (fleet) nosacima, kao i na eskortnim nosacima u Atlantiku (lov na podmornice), gde ih je zamenio Hellcat, dok su FM-1 i -2 korisceni na eskortnim nosacima...

Na stajanci mi je od pre 100 godina i jedan MPM-ov FM-2 (u stvari MPM-ova prerada ovog akademca) sa sve ecovanom kabinom i vakuumom, ali ce on malo sacekati... imam neke druge ideje i gomilu nemaca da uradim! :)
Bogu fala što sam Lala! :)