Revell f14 1/48 i Hobby2000 J35J Draken

Previous topic - Next topic

Scaling Slav

Pozdrav ljudi, nije me dugo bilo ali to ne znaci da se ne bavim ovim hobijem nego sam uleteo da radim dve makete za koje vec dugo cekam dekale i nikako da se zavrse. Obe su trenutno na holdu. F14A ce biti Jolly Rogers VF-84 liverija a drugi je J35J Draken, mislim jedini trenutno koji leti pod oznakom 35556 (moracu da smislim kako da odradim neke od brojeva, imam par ideja) https://nilsmosberg.smugmug.com/Aircraft/Saab-35-Draken/i-k2v5RC9/A

Sto se tice Revelove makete, vi se mnogo duze bavite ovime pa je verovatno svima dobro poznata ta maketa, u pitanju je monogram i fittment je ocajan, plastika je stara i tvrda i detalji nisu dobri, pa sam resio da se ugledam na tamijinu i izvukao sam vecinu riveta i linija sam, jedno po jedno. Planiram jos da ih dodam, posto jos neki fale, pogotovo kod nosa. Spomenuh fittment, najgori je kod nosa i tu je virila plastika sa obe strane bar milimetar, sreca, pre mozda mesec, mesec ipo je neki kolega postavio na forumu jako dobar nacin da se to popravi sa onim plasticnim nitnama, ne mogu se setim imena al hvala puno, odlican trik. Sto se tice shadinga, video sam nekog momka na instagramu kako kombinuje boje i radi shading, i uz to, jos jedan nas kolega koji je korsitio komplementarne boje (odozgo jedna, odzdo druga), e sad moje nisu komplementarne, al sam gledao da bude nesto sto estetski odgovara. Ovo mi je svakako prvi pokusaj nekog ozbiljnijeg shadinga tako da sam zadovoljan.

Sto se tice drakena, maketa je ustvari hasegavina, osim rupe kod mlazice i iza krila nije bilo problema. Boje koje sam koristio su TAmiya, ali sam ih mesao da dobije priblizno ono sa slike (Zelena: German grey, Dark green 2 (RAf) 50/50, Plava je: Royal blue, Sea blue i flat white, iskreno ne znam koji odnos, samo sam jurio niansu dok nisam dobio sta sam hteo. Plan je da ne bude puno weather-ovan kao ovaj sa slike koji je farban pre godinu dana otprilike iz sive u ovu. Sema je freehand-ovana, bilo je dosta znojenja haha.

Obe makete su zalivene tamiya clear-om i cekaju dekale. Ostavicu i linkove od scalemates-a koga zanima tamo ima vise slika, bilo koji savet je dobrodosao.
To je to od mene, mislim da nemam sta vise da dodam :D

F14A https://www.scalemates.com/profiles/mate.php?id=120720&p=albums&album=95124

















Draken https://www.scalemates.com/profiles/mate.php?id=120720&p=albums&album=93325



Scaling Slav

Zaboravih da dodam, na donjoj strani F14 nisam izvlacio linije vec sam iskoristio ove izbacene koje cu da ismirlgam do tamnog prajmera i tako ih naglasim.

Lee Adama

Svaka cast, izgleda super do sad

Scaling Slav

Hvala puno Lee, odradjeno je tu sad još par stvari, kao, skoro svi dekali za drakena, čekam samo još za F-14 i idu u zavrsene   :mjetal

Lee Adama

pored f14 Drakken izgledamvise kao 1/144...

Scaling Slav

Haha jeste, draken je baš malen, a tomket hvala bogu, grdosija pa je kontrast još veći :D

Scaling Slav

#6
Dodati su svi dekali za drakena. Broj 56 je odradjen pomoću folije koju su mi izradili u štampariji. Dao sam im fontove koji se obično koriste, čini mi se za skinove u DCS-u (da ne dužim sad, dva puta sam ih loše odradio, čak i tako, previše sam razrešio žutu i pustila je malo ispod folije pa sam morao da popravljam vertikalac sa obe strane). Jedino što fali je registarski broj na repu koju ću verovatno probati na isti način ako mogu tako sitno izrezati, ako ne, možda ću ručno, pošto sam probao da sečem neke sive dekale tako sitno i nema šanse da se odradi precizno , i faliće drugi grb pored f10 koji ne mogu čak ni da nađem šta znači, sve ostalo će biti odradjeno manje više verno originalu. Sledi blagi vedering.