Tamiya 1/48 P-38F-15-LO "Sad Sack"

Previous topic - Next topic

padobranac

Lockheed P-38F-15-LO, 43-2112, "Sad Sack - Tužna vreća" je bio P-38 sa  najvećim brojem pobeda van pacifika, i verovatno postigao čak 16 vazdušnih pobeda.
Vodeći as 82FG "Dixie" Sloan je postigao svoju prvu pobedu, i prvu za grupu, kada je oborio Bf 109 dok je leteo "Tužnu vreću", 7. januara 1943.
Major Robert E. Kirtley, komandant 27FG bio je za komandama 43-2112, 21. februara, kada je oborio Ju 88 i Ar 196 a drugi Ju 88 prijavio kao verovatno oboren.
Kapetan Ernest K. Osher, komandir 96FS, postigao je četiri od svojih konačnih pet vazdušnih pobeda u "Tužnoj vreći", od kojih je prva bila jedan Bf 109 uništen, a drugi oštećen 22. marta. Dana 5. maja kap. Osher je oborio Macchi C.200 i SM.82.  Sledećeg dana Osher je oštetio jedan Bf 109. Zatvorio je svoj niz 11. maja kada je oborio jedan Bf 109 iznad Sicilije.
Tri pobede pripadaju potporučniku John B. Cappo. Cappo je leteo "Tužnu vreću" 11. aprila 1943. kada je oborio 2 Ju 52 i ponovo 29. aprila kada je uništio jedan Bf 109 i oštetio drugi.
Godine 1944. dodeljen je u potporučniku Roland Leeman, koji je dodao na već impresivan rezultat ovog aviona. Dana 24.februara 1944. "Tuffy" Leeman je leteći na "Tužnoj vreći" uništio Me 210. Dana 30. marta je oštetio jedan Bf 109 a 3. aprila uništio je jedan Bf 109. Dana 13. aprila oborio je Ju 88 i oštetio još jedan Bf 109 5. maja. Krajem mjeseca "Tužna vreća", sa Leemanom za komandama, uništio je tri neprijateljska aviona na zemlji.
Dana 29. maja 1944. "Tužna vreća" je teško oštećena tokom misije nad Jugoslavijom. Leeman je uspeo da teško oštećen avion preleti nazad u Foggiu, Italija, gde ga je spustio na trup. Veteran je bio toliko oštećen da je morao biti otpisan.
 
Lockheed P-38F-15-L0, 43-2112 "Tužna vreća" letelo je čak 30-ak pilota, preživljavajući u gotovo svakodnevnim borbenim  operacijama neverovatnih 18 meseci i time ovaj avion verovatno ima najduži staž u borbenim operacijama od svih P-38ca. Slavna borbena karijera "Tužne vreće" rezultirala je sa 16 vazdušnih pobeda, plus još nekoliko aviona je oštećeno i/ili uništeno na zemlji u ukupno neverovatne 183 misije.

Maketa je fenomenalna, sklapanje bez greške. Točkovi Eduardov Brassin. Boje su MRP. Koristio sam dekale Fundekals:
https://fundekals.net/product/p-38-e-f-g-h-lightnings/

Odatle sam pokupio istorijat ovog aviona. Morao sam da menjam radio stanicu, Tamiya daje samo SCR-274 a većina 38ca na mediteranu je koristila SCR-522.
Fotke slikane na brzinu mobilnim, nisam imao vremena za pravo fotkanje.












o\llllll/o

ALEX T

Lepo je videti te u formi.
Posle onih hasegawa verujem da je ovo relax.
Izduvi odlicni i sa merom.
Veliki pozz

Lee Adama

odlicno odradjen, weathering taman, izgleda veoma realno