100th Anniversary of the Italian Air Force Airshow, Pratica di Mare

Previous topic - Next topic

Pegi

Zavrsena je vazduhoplovna carolija u Italijj.Dva dana spektakla koji se retko vidja, namenjeno svima onima koji zaista uzivaju u avijaciji!Bila je cast biti na ovom dogadjaju koji se retko vidja. Italijani su majstori za ovakve spektakle sto su i dokzali ovog puta. Guzva je bila , cekalo se vise sati i na ulaz i na prolaze kolima ali nista to nije pokvarilo opsti utisak. Nemoguce je u nekoliko fotografija prikazati kompletan dogadjaj.Ipak, pokusacu.

























































Lanmi

Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Pegi

Jeste Lanmi , vrhunski spektakl made in Italy. Ulaz je bio free ali si morao mesec dana pre da se prijavis sa pasosem na njihovom sajtu, dobijes mailom bar cod i to ti je ulaznica.Red se formirao u 6 ujutro a kapije su se otvarale  u devet i sve je bilo uglavnom italijansko. Jedini gost je bio F16 iz Aviana. Suvenira skoro da i nije bilo da se kupi sto je bas cudno za jedan takav dogadjaj.Vecina posetilaca su bili porodicni ljudi sa decom , bilo je puno simulatora letenja i otvorenih kabina aviona za posete. Tu su redovi bili bas bas.Glavni i jedini maketrski predstavnik , Italeri naravno.Zvezda programa je bio Star Fighter koji je za tu priliku dovezen iz USA. Prvi dan nije poleteo zbog kvara koji su otklanjali bezuspesno . Sutradan je popravka uspela i leteo je malo i to je bilo sve.Dodadjaj za pamcenje





Lanmi

Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

kru65mi

Dogadjaj je bio jedinstven, izuzetno dobra organizacija.
Mala greska u naslovu - PRATICA DI MARE
Croato


Dragan

Sve je to lepo, ali kako to da Italijani tek sad slave vek njihovog RV?
Oni su imali ratno vazduhoplovstvo jos pre Prvog svetskog rata: Italijansko-turski rat u Libiji, prva borbena upotreba aviona u istoriji 1911. godine, bombardovanje iz Blerioa, bese neki kapetan Pjaca... bla, bla... ?  :think
 :cheers

relja

Ovo je bilo obeležavanje 100 godina od osnivanja Regia Aeronautica kao nezavisnog vida oružanih snaga, nije godišnjica početka upotrebe avijacije u vojsci.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"


Dragan

Zahvaljujem na pojasnjenju.
Malo mi je cudno da se neko ko je prvi koristio avion za borbena dejstva odrice tog dela svoje vazduhoplovne istorije, ali ako Italijani misle da tako treba - ko sam ja da im to kvarim?

 :cheers

relja

Ne odriču se dela istorije, na manifestaciji su bili izloženi avioni i replike tipova iz perioda pre formalnog uspostavljanja RA kao nezavisnog vida vojske (Blerio, Gabardini, SVA9... SPAD 13 i Caproni Ca3).

Odlučili su da obeleže jedan od istorijskih datuma, kao i što je i npr RAF 2018 obeležio svojih 100 godina od osnivanja 1. aprila 1918.

Svako ima svoje tumačenje tradicija, to što se kod nas obeležava datum iz npr 1912. kada je uspostavljena prva vazduhoplovna fomacija, a pre toga je to bio događaj iz maja 1942...je samo naša stvar i ničija više.

Pitanje je da li mi imamo zabeležen datum kada je RV konačno postalo nezavisni vid OS, u bilo kojoj od država koju Srbija nasleđuje?
Da li je to bio 29. oktobar 1944. kada je formiran Štab vazduhoplovstva u Beogradu, ili je to neki datum u 1945. iz vremena reorganizacije JA?
Ja sam konsultovao knjige i članke Bojana Dimitrijevića, i nisam našao definitivan odgovor.
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"