F-14A Tomcat, VF-111 Sundowners FineMolds 1/72

Previous topic - Next topic

Tomcat

Pozdrav svima, uspevam da odrzim ritam od jedne makete mesecno, tako da je osma po redu u 2023.godini FineMolds F-14. Maketa svakako novija od stare Hasegawe, nudi razne opcije koje ne daje pomenuta Hasegawa ali isto tako ne daje neke opcije koje Hasegawa nudi. Uklapanje nije lose, ali svakako bi na nekim mestima moglo biti bolje. Posto je ovo bila moja prva FineMolds maketa F-14 ,pa nisam znao sta da ocekujem nisam zeleo da rizikujem neke od dekala za meni posebno bitne ili lepe avione tako da sam trazio nesto za sto bih u slucaju neuspeha mogao da podnesem gubitak a da opet bude i zanimljivo. Izbor je pao na VF-111 sa Furball seta iz 1986/87 godine sa nosaca USS Carl Vinson. Ove oznake su, bar meni, bile zanimljive iz nekoliko razloga. Prvo i najupadljivije- nema onih poznatih ajkulinih zuba koji su krasili VF-111, niti je na vertikalcu iscrtano sunce celom povrdinom. Zatim,iako je VF-111 ceo svoj vek na F-14 provela kao deo CVW-15 (NL) a tokom krstarenja 1986/87 godine Beringovim morem i usled stalnih susreta sa sovjetskim izvidjacima, na delu aviona je slovo L bilo prepravljeno u G ili u E kako bi sovjetski analiticari bili zbunjeni da je u pitanju CVW-9 (NG) ili CVW-2 (NE), a ovaj avion je ocito bio jedan od onih sa L prepravljenim u G. Konacno, mali znak Supermena ispod kabine je oznacavao da je pilot, Ron Zlatoper bio jedan od dva tzv "super CAG" odnosno da za razliku od "obicnog" CAG (commander of air group) koji je bio potcinjen zapovedniku nosaca aviona, super CAG je bio potcinjen zapovedniku grupe tj flote. Dekale je stampao Cartograf , dakle odlicnog su kvaliteta. Boje su AK real colors. Podves nisam stavljao jer mi je malo nelogicno oruzje na ovako raskupusanom avionu a ne bih stavio ni rezervoare da nisam unapred izbusio rupe za njih.

Pravi (u pozadini)
























Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

milan78

Instagram-Peacockscaleworx

Miroslav Š.

http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

viper

Odličan tomcat.

Imaš li akademijevog tomcata, novi kalup?

Tomcat

@ viper

Nemam, planiram da ga uzmem od NG (sve se nadam nekoj novoj kutiji sa zanimljivim oznakama i box artom)
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Scaling Slav

Ovaj mi se baš svidja, i baš lepo što si ispričao celu priču iza dekala i zašto je koji gde, jako zanimljivo. I ovako "rasklopljen" baš dobro izgleda. Inače mi se mnogo sviđa ovaj 213 sa reference, baš dušu dalo za vederovanje, možda se nekad upustim u to 😂


flanker

U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Tomcat

Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...